Mladý čáp se zamotal do vlasce, zoolog ho sundal z komína u Trutnova

  18:03aktualizováno  18:03
Kamera na hnízdě čápů bílých v Bohuslavicích u Trutnova dopomohla k rychlé záchraně jednoho z mláďat. Asi dvouměsíční čápě spolklo vlasec i s návnadou a navíc se do něj zamotalo nohama. Ornitolog ho snesl dolů. O mládě pečuje záchranná stanice v Jaroměři, pokusí se ho připojit zpět k rodině.

Čapí pár zahnízdil na jaře na bývalém továrním komíně, vylíhli se čtyři potomci, ale 27. června se jedno z čápat ocitlo ve vážném ohrožení. Když se snažilo vyprostit z dlouhého vlasce, který donesl jeden z rodičů s potravou, svázané málem vypadlo z hnízda. Hrozilo také, že kvůli utahujícímu se vlasci přijde o obě nohy.

Na hnízdo však dohlíží kamera společnosti HD internet, takže čápové mají množství fanoušků, kteří se dívají na živý přenos s Bohouškem a Bohunkou.

Fandové tak zalarmovali pomoc a po třech hodinách už na hnízdo vyšplhal zoolog Petr Kafka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, který před několika týdny zdejší ptáky kroužkoval. Ten mládě v klidu vysvobodil z nejhoršího a snesl dolů. Předal ho pak záchranné stanici.

„U tohoto mláděte byl problém, že vlasec byl asi dvacet metrů dlouhý. Čáp měl v žaludku rybku s vlascem a navíc se do jeho zbytku zamotával, takže pak už to vypadalo, že je zamotaný jako v kozelci. Část vlasce se také omotala na hnízdě, takže hrozilo, že mládě spadne z hnízda a zůstane viset na vlasci. Tím by došlo rychle k zaškrcení obou nohou,“ vysvětluje Alice Janečková ze Záchranné stanice pro handicapovaná zvířata, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř.

Teď už se mladému čápovi pojmenovanému Slávek vede dobře. První rentgen ukázal, že se kovový obrtlík či olůvko posunulo za žaludek. Čápě dostávalo, co mu chutná, aby se usnadnil průchod cizího tělesa ven z jeho těla. Živí se až padesáti drobnými rybkami denně. Druhý rentgen už potvrdil, že se pták kovového předmětu zbavil.

Mládě v záchranné stanici už procvičuje křídla. Asi za týden ho přidají k jiné čapí rodině ve stanici se stejně starým mládětem. Pak ho čeká nesjpíš návrat do Bohuslavic. Asi do deseti dnů by už měla čapí rodina slétnout z hnízda.

„Teď už není možné, aby někdo znovu vylezl na komín, protože zbývající tři čapí mláďata ještě sama nelétají. Musíme počkat až na dobu, kdy celá rodina slétne z hnízda. Předpokládáme, že se pak přemístí na louky v okolí továrny. Pak k nim přidáme jejich mládě. Podobně jsme už takto postupovali před několika roky u čápa ze Slavětína, kdy ho skupinka i po měsíci odloučení poznala, začali společně lovit a pak i odlétli,“ popisuje Alice Janečková.

Ochránci přírody upozorňují, že vlasce, provázky a jiné odpadky jsou teď značným problémem ptačích hnízd. Požádali rybáře, aby utržené vlasce nenechávali v krajině, protože to ohrožuje hlavně vodní ptáky. Když se snaží osvobodit, utáhnou si smyčky ještě víc kolem krku či nohou.

I další mládě na bohuslavickém hnízdě se potýkalo s vlascem, který mělo v zobáku. Ten byl však kratší a druhé čápě se ho nejspíš zbavilo samo.

Takto čapí pár v Bohuslavicích klapal zobáky nad prvním vejcem:

Autor:

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Další z rubriky

Soud poslal do vazby střelce z Rychnova nad Kněžnou, který zabil manželku

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

V sobotu poslal soud do vazby 49letého muže, kterého policie obvinila z vraždy manželky. Tragická událost se stala ve...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Je radost zachránit život i dát jen naději, říká dárce kostní dřeně

Martin Vitvar dostal ocenění za darování kostní dřeně.

Po emotivní reportáži o nemocné dívce se Martin Vitvar z Hořic rozhodl darovat kostní dřeň. Je to už šest let, skoro to...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz