Kolem 140 milionů může stát oprava broumovského pivovaru. K jakému účelu by stavba mohla sloužit, snad odpoví architektonická soutěž.
Pracovní skupina už chystá podklady pro vyhlášení soutěže a zatím sází na to, že by v pivovaru vzniklo zázemí pro základní uměleckou školu a knihovnu.
"Stavebně-technický průzkum ukázal, že pivovar je v relativně dobrém stavu. Budova není památkově chráněná, ale má zajímavou historii. Odborná analýza posoudila pivovar jako jeden z mála v Česku, který by stál za zachování," uvedl místostarosta Broumova Kamil Slezák (TOP 09), který je členem pracovní skupiny.
Bazén = ztracených sedm milionů korun
Skupina složená ze tří zastupitelů a architekta tvrdí, že by se město mělo postarat o svůj majetek a oživit i místo poblíž historického náměstí. Uvažovala tam o sociálních bytech i přestěhování muzea.
Nakonec ale shledala, že by v pivovaru mohly vzniknout prostory s víceúčelovým sálem pro základní uměleckou školu, jejíž současnou budovu čeká v budoucnu jistá rekonstrukce.
Městská knihovna by zase v pivovaru získala místo pro přednášky a výstavy, neboť v nynějším domě na náměstí jí chybí patřičná výměra ploch i pro běžný provoz. K tomu se navíc uvažuje i o komerčním pronájmu části budov pivovaru, třeba spojovacího traktu.
Proti všem nápadům se však hlasitě ozvala opozice i hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Ten požadoval, aby o záměrech v pivovaru napřed rozhodli sami zastupitelé, protože by se mohla opakovat situace s bazénem, do jehož projektu vložilo město před časem sedm milionů korun, a pak z něj sešlo.
Další uměleckou školu chystají benediktini
Dosud už radnice zaplatila za několik odborných analýz ohledně pivovaru kolem 300 tisíc korun. "Projekt v pivovaru má ještě k realizaci daleko. Není vlastně dobře připraven, protože nejsou zřejmé zdroje financování a není dostatečně konfrontován s ostatními potřebami města," řekl opoziční zastupitel Jan Školník (ODS).
Právě on spolu s neziskovou Agenturou pro rozvoj Broumovska chystá už řadu měsíců pro benediktiny v klášteře projekt, který se zaměřuje také na vzdělávání v uměleckých oborech a přírodovědě. Benediktini na něj letos získali dotaci kolem 250 milionů korun.
Podle Školníka však není mezi projekty v klášteře a pivovaře rozpor. "Oba projekty, pokud bude ten městský realizován, se mohou doplňovat a využívat navzájem svá zázemí," mínil zastupitel.
Třetí pokus o záchranuMěšťanský pivovar zanikl už koncem druhé světové války, kdy se sloučil s pivovarem v Olivětíně. Od té doby město využívalo budovu jako skladovací prostor a pronajímalo jeho části. Několikrát se pokoušelo pivovar bez úspěchu prodat. Před jedenácti lety se o jeho záchranu snažilo občanské sdružení kolem aktivistů Jana Piňose a Petra Bergmanna. Ti tam plánovali moderní umělecké centrum za patnáct milionů korun, ale nesehnali dost peněz. Minulé vedení města v čele s Libuší Růčkovou (ODS) potom připravilo pro pivovar projekt víceúčelového sportcentra s krytým parkovištěm, bazénem, sportovní halou či bowlingem. Město si chtělo na sportcentrum vzít úvěr kolem 120 milionů korun, dalších 132 milionů měl pivovar získat z evropské dotace. Projekt však padl na jaře 2011. Skácelo jej nové zastupitelstvo, které poukázalo na nevýhodnou smlouvu mezi městem a budoucím provozovatelem. |
Vyhlásí Broumov referendum?
Pracovní skupina už představila své úvahy o pivovaru veřejnosti i zastupitelům. Ti budou rozhodovat o vyhlášení architektonické soutěže, možné je i referendum. V novodobé historii Broumova by se taková otevřená soutěž konala vůbec poprvé.
I obyvatelé si lámou hlavu, co by se s pivovarem mělo dít. "Myslím, že by se radnice měla vždycky ptát lidí, co by tam skutečně chtěli," míní Marcela Joudalová z Broumova.
Znějí však i hlasy, že by bylo nejlepší chátrající budovu zbourat a získat třeba potřebné parkovací plochy, které kolem centra nejsou.