Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Z brownfieldu ČKD u Hradce je tahoun, díky dálnici láká velké společnosti

  12:36
Obří areál bývalého ČKD v Plotištích u Hradce Králové se z chátrající brownfieldu mění v lukrativní lokalitu, díky dálnici láká průmyslníky. Zkušební provoz největšího logistického překladiště v Česku tam spustila i společnost PPL.

Psal se rok 1968, když Československý filmový týdeník informoval, že v hradecké továrně ČKD vyrobili první čtyři kusy dosud největšího naftového motoru pro námořní dopravu s výkonem 2,5 tisíce koní a váhou 65 tun.

O třicet let později už byl areál opuštěný, nástupnická firma DMA Plotiště mířila do konkurzu a z kdysi slavné fabriky u výpadovek na Jičín a na Jaroměř se nadlouho stal největší brownfield Hradce Králové.

Změna přišla před deseti lety, kdy firma Finapra development, zaměřující se na průmyslové areály, oznámila, že chce z někdejšího ČKD vybudovat průmyslový park. Nechala zdemolovat některé budovy a na jejich místě připravovala stavbu nových výrobních či logistických hal.

„Celý areál má odhadem 500 tisíc čtverečních metrů. V určité fázi jsme v něm mohli mít polovinu, ale to už není pravda. Haly mají své majitele,“ vysvětluje ředitel developmentu Libor Šich.

Areál se rozdělil mezi několik vlastníků. Finapra měla největší část a její strategie byla jednoduchá: přilákat investora a připravit mu halu na přání včetně inženýrských sítí, projektu a stavebního povolení. Podobným vývojem prošla i zatím poslední hala - největší logistické překladiště v Česku, které v říjnu spustila do zkušebního provozu společnost PPL.

Mezinárodní HUB

„Příprava areálu trvala téměř tři roky a zahrnovala demolice, přeložky sítí či nové přípojky,“ popisuje Šich. Důvodem, proč si logistická firma vybrala právě Hradec, je strategická poloha uprostřed republiky a blízká dálnice D11. Areál je jen pár set metrů od dálničního sjezdu.

„Poloha překladiště s dobrým přístupem k infrastruktuře je výhoda, která násobně zvyšuje kapacitu přepravní sítě PPL a pomáhá optimalizovat naše distribuční cesty,“ vysvětluje generální ředitel PPL CZ Petr Horák.

Hala je dvakrát větší než současné překladiště firmy u Prahy a díky novému typu třídicí linky odbaví za den až 500 tisíc zásilek. Na rozdíl od dosavadního hradeckého depa půjde o centrální překladiště pro celou republiku i mezinárodní HUB napojený na evropskou síť DHL. Dvě automatické linky mají 850 metrů a zásilky mohou směřovat od 20 vstupů k 50 vratům. Celý areál firmy má 46 tisíc metrů čtverečních.

Zájem díky dálnici

Přestože výrobní a skladovací haly rostou v areálu už víc než deset let, podle Šicha se zájem investorů zvedl až nedávno. Plotišťský areál rozsvítila na mapě teprve zprovozněná dálnice D11.

„My jsme sice dávno věděli, že tudy dálnice povede, ale klienti si toho opravdu všimli, až když se zprovoznila. Zájmu to určitě pomohlo a díky dálnici se nám podaří obsadit plochy, které ještě zbyly. Navíc je docela fajn, že dálnice pomohla zlepšit průjezdnost silnice kolem areálu, takže je to ještě atraktivnější,“ naráží Libor Šich na citelný úbytek dopravy na státní silnici do Jaroměře.

Dopravní napojení průmyslové zóny se má ještě zlepšit, až Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) postaví nadjezd přes trať do Jičína. O stavbě se rozhodlo už v roce 2014, ale čekalo se na změnu hradeckého územního plánu. Když se roky nepohnula, začalo ŘSD loni připravovat dokumentaci pro územní rozhodnutí. Ta je hotová a územní řízení je v plánu příští rok. Samotná stavba proběhne v letech 2025 až 2027.

„Stavba je důležitá i z hlediska zamýšlené výstavby severní tangenty. Pokud tato přeložka bude v dohledné době realizována, předpovídají dopravní modely další zvýšení provozu,“ píše se v dokumentaci ke stavbě.

Nová silnice začne na okružní křižovatce Plotiště nad Labem a povede až ke Kotrčově ulici, kde vznikne další kruhový objezd s novým napojením průmyslového areálu.

Místo se tenčí

Zatímco v minulosti byla továrna napojena i na železnici, noví uživatelé hal s takovým komfortem počítat nemohou. Vlečka totiž křižovala pozemky různých vlastníků a její části zmizely. „Dnes už ji nelze provozovat, protože se k halám, kam původně vedla, vlakovou soupravou nedostaneme,“ říká Šich.

Volná místa v areálu ale i tak rychle ubývají. Kromě PPL se do jedné z hal nedávno nastěhoval Plzeňský Prazdroj a developer už má nasmlouvány i další klienty, jejichž jména zatím sdělit nemůže. Bagry upravují prostor vedle areálu pro recyklaci stavebních odpadů. Otazník visí nad někdejším objektem III, který se má také přestavět pro nového klienta.

„Zatím zůstává v původní podobě. Jedna z variant počítá, že bychom ponechali nosnou konstrukci, která je velmi masivní a není poškozená, a udělalo by se nové opláštění a zastřešení,“ prozrazuje Šich. Nevylučuje, že k investicím se rozhodnou i vlastníci dalších starých budov.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Muž nechal vykácet stromy v parku. Byly nebezpečné, tvrdil strážníkům

Kuriózní případ řeší policisté v Hradci Králové. V jednom z parků nechal tamní obyvatel vykácet stromy, údajně se mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel odstranil plot, kterým loni rozpůlil sjezdovku a znemožnil lyžování

V Radvanicích na Trutnovsku se zase bude lyžovat na celé sjezdovce. Loni ji majitel pozemku kvůli sporu s vlekařem o...

Jsem střízlivá, tvrdila řidička s dětmi v autě. Nadýchala skoro tři promile

Řidička v Hronově na Náchodsku, která vezla dvě malé děti, nadýchala 2,6 promile alkoholu. Odhalila ji běžná silniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Platí termín dokončení i finální cena, říká hradecký náměstek o stadionu

Stavba hradecké arény už je ve druhé polovině. Končí betonáž, chystá se návrat ikonických lízátek a pracuje se v...

Podkrkonoší není jen safari park, ale chybí tu infrastruktura, říká manažer

Cestovní ruch v Podkrkonoší má značný potenciál, ale schází mu zázemí pro návštěvníky. Manažer spolku obcí Podzvičinsko...

Koželužna v Hradci půjde k zemi, petičníci se bojí o osud bývalých jatek

Petice se obává o budoucnost prvorepublikových jatek v Hradci Králové. Její autoři se domnívají, že město coby vlastník...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...