Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Tajemný kopec Pardědub u Hradce vydal vzácný bronzový poklad

  7:50
Vzácný bronzový poklad z 10. století před naším letopočtem objevil amatérský hledač na poli u obce Skalička na dohled od Hradce Králové. Zřejmě se jedná o další pozůstatek dávného osídlení v místech, kde bývalo významné pravěké hradiště.

Více než sto let se archeologové zabývají myšlenkou, že na kopci zvaném Pardědub, jenž se zvedá od koryta Labe ke Skaličce u Hradce Králové, bývalo pravěké hradiště. Strategická poloha i dosavadní nálezy napovídají, že mohlo jít o výjimečné místo srovnatelné s hradeckým návrším.

V září tam amatérský hledač spolupracující s vědci z Muzea východních Čech v Hradci Králové s detektorem našel nádobu s bronzovými srpy a sekerkami, náramky, přívěskem ve tvaru meče či zdobenou bronzovou sponou z období lužické kultury.

Podle archeologů je poklad z mladší doby bronzové cenným dokladem o osídlení zdánlivě nenápadného kopce, podél nějž vede silnice z Hradce do Jaroměře. Na úpatí pověstmi opředeného návrší se rozkládá jedno z největších žárových pohřebišť u nás.

„Nádoba byla objevena na jeho úbočí na níže položeném místě směrem ke Skaličce a na dohled od míst, která jsou jako archeologická lokalita dlouho známá. K prvním nálezům tam došlo již před sto lety. Má pěknou strategickou polohu, která nepochybně měla v krajině vždy důležitou roli. O jeho významu v pravěku svědčí řada nálezů přímo na Pardědubu i v jeho okolí,“ potvrzuje vedoucí archeologického oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové Miroslav Novák.

Podle něj se pod čerstvě zoraným polem a lesním porostem a houštinami skrývají další cenná svědectví o pravěkém osídlení: „Vrch Pardědub jistě ukrývá ještě mnohá překvapení. Dá se srovnat s hradeckým návrším, které bylo hradištěm prvořadého významu. A to zřejmě nejen na našem území. Bylo to mocenské centrum ve středoevropském měřítku.“

Sedlák, pohanský bůh i smrt milenců

Přestože Pardědub nedá archeologům spát už desetiletí, větší výzkum se tam zatím neuskutečnil. A zatím ani není v plánu.

„Poslední nález by mohl být důkazem, že tam hradiště skutečně bylo, všechno tomu nasvědčuje. Musel by se udělat rozsáhlý výzkum, aby se to potvrdilo. Po mnohých hradištích se zachovaly terénní valy nebo příkopy. V zemědělské krajině se však velké struktury zplanýrují do roviny a na povrchu nemusíme nic vidět. Samozřejmě nás to místo zajímá, ale pokud tam nebude hrozit ohrožení stavbou, například rozšířením komunikace, z principu to dělat nebudeme,“ vysvětluje Novák.

Název Pardědub odkazuje k památnému dubu, který roste v příkrém svahu na břehu Labe. Vztahují se k němu pověsti, které podporují jeho význam. Podle jedné strom patřil k pozemku sedláka Parda, avšak pojmenování by mohlo odkazovat na výraz paradub, tedy na původní dub zasvěcený pohanskému bohu Parovi.

Jedna ze zkazek hovoří také o dvou dubech vysazených na památku zamilovaného páru a jejich tragické smrti. Když zemi hrozilo nebezpečí, jeden prý usychal. To se údajně potvrdilo za třicetileté války.

Spolupráce s hledači

Současný nález je podle archeologů mimořádný, protože byl nedotčen orbou a zachoval se tak v dobré kvalitě. Aby to tak zůstalo, vědci ho nejprve nechali „zpovzdálí“ prozkoumat počítačovou tomografií v hradecké fakultní nemocnici.

Významný podíl na dochování vyzvednutých předmětů má i amatérský archeolog, který poklad našel. Patří k nadšencům, kterým vedení hradeckého muzea nabídlo spolupráci.

„Je určena všem, kdo chodí s detektorem po české krajině a dělá to poctivě. Mám na mysli ty, kteří vnímají, že to, co leží pod zemí, je naše společné archeologické dědictví. Detektorářské komunitě nabízíme systém vzdělávání, a to nejen odborného, ale i právního,“ přiblížil před časem ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Grulich.

Leteckému snímkování pomohlo sucho

Hradeckým archeologům pomáhá i zkoumání krajiny z výšky. Letecké snímkování patří k důležitým metodám, jak objevit cenné lokality.

„Na každé snímkování jednou za tři roky dychtivě čekáme. Někdy totiž struktury kdysi osídlených míst nádherně vylézají na povrch. V minulých dvou třech letech, kdy bylo velké sucho, se jich vynořila řada. Objevili jsme díky tomu asi pět či šest rondelů, neolitických kruhových staveb. Jde o velké komplexy, které mají v průměru i sto metrů, avšak dosud jsme je neviděli,“ popisuje Miroslav Novák.

A vrací se k vrchu Pardědub a srovnání s podobnými místy: „Zajímavé nálezy máme z dálnice D11. Na podobném místě stála velmi masivní pozorovací věž, jakási pravěká rozhledna. Podobná místa a polohy byly pro lidi té doby významné. Měla i náboženskou roli, což se vyznačovalo právě rozhledem do krajiny. Krásným příkladem hradiště je i vrch Prašivka u Habřiny poblíž Jaroměře. Jsou tam dva kopce, na jednom bývalo pohřebiště a dnes je tam kostelík, na druhém bývalo halštatské hradiště. Má velmi podobný charakter jako Pardědub.“

  • Nejčtenější

Na sídlištích se za parkování bude platit, Hradec chce řešit i dodávky

6. prosince 2023  17:20

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova...

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

6. prosince 2023,  aktualizováno  18:32

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ještě to zkusím, říká provozovatel skiareálu. Petříkovice opět otevírají

9. prosince 2023  8:14

Jan Boček loni po dvaceti letech skiareál v Petříkovicích na Trutnovsku zavřel. Dlouho to však...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Elipsa u Teplických skal. Radnice chystá infocentrum a změní průjezd aut

10. prosince 2023  8:07

Radnice v Teplicích nad Metují na Náchodsku představila budoucí infocentrum pro návštěvníky...

Ještě to zkusím, říká provozovatel skiareálu. Petříkovice opět otevírají

9. prosince 2023  8:14

Jan Boček loni po dvaceti letech skiareál v Petříkovicích na Trutnovsku zavřel. Dlouho to však...

Hradecká nemocnice bude dál jednat s nespokojenými odboráři a lékaři

8. prosince 2023  13:34

Vedení Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) dnes uzavřenou dohodu na celostátní úrovní mezi...

Drtivá část sjezdovek v Krkonoších i Orlických horách se otevírá

8. prosince 2023  9:21

Východočeské hory čeká první velký lyžařský víkend. Týden po zahájení sezony bude v provozu většina...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...