Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Virtuální realita ukáže Braunův Betlém v barvách a podobě z 18. století

  17:37
Braunův Betlém u Kuksu na Trutnovsku se dočkal aplikace s rozšířenou realitou Visit.More pro chytré telefony. Návštěvníci spatří mistrovské barokní sochařské dílo tak, jak ho v první polovině 18. století viděl jeho autor Matyáš Bernard Braun. V telefonu či tabletu bude k zhlédnutí prostorový model Betlému.

Aplikace s rozšířenou realitou už slouží turistům v barokním hospitálu Kuks a v archeoparku ve Všestarech. Nyní posunuje na novou úroveň i návštěvu sousoší v barokním Betlému v Novém lese u Kuksu. Zájemci tak uvidí jeho původní podobu.

Aplikace ukazuje reliéfy Narození Páně, Příchod Tří králů a Vidění svatého Huberta v podobě, kterou desítky let nikdo neměl šanci vidět. Znovu v ní ožívá zbouraná nebeská klenba se sochou Anděla Gloria, která byla převezena do hospitální zahrady v Kuksu. Postavy žebráky, pastýře a sluhy, kterým chybí hlava, jsou opět kompletní.

Ale především celý Betlém hýří na displeji telefonu barvami. Stejně jako Braunovy sochy z cyklu Ctnosti a neřesti totiž byl původně polychromovaný.

Předcházela tomu velmi detailní historická rekonstrukce. „V geodetických mírách jsme získali absolutně přesný model s přesností na 0,2 milimetru. Výsledkem bylo obrovské množství dat. Když je dáte na jednu hromadu, tak je neotevře žádný počítač,“ sdělil ředitel firmy More.is.More Jiří Forejt.

Odborníci sousoší zmapovali laserový skenerem, důkladně prošli všechny dostupné historické prameny a naskenovali také věrnou repliku Betléma ze dřeva od dvorského řezbáře Leoše Pryšingera. „Z původního Betléma se do současnosti dochovalo zhruba 70 procent,“ potvrdil Pryšinger.

Z Betléma zbyly dvě třetiny. Model je přesný

Digitální rekonstrukce trvala několik měsíců. „Naše 3D grafička studovala, jakým způsobem Matyáš Bernard Braun pracoval a tvořil jiné sochy, aby mohla doplnit chybějící části Betléma,“ poznamenal produktový manažer společnosti Marek Kulkovský.

Aplikaci Visit.More si uživatelé mohou zdarma stáhnout v AppStore nebo GooglePlay. Je určena pro mobilní telefony podporující operační systémy Android a iOS. Uživatel se v ní dočte také podrobné informace o historii Betléma i o jeho autorovi a může si podle libosti natáčet prostorový model slavného sousoší.

Kraj ukáže hrad Potštejn a kostel v Broumově

Královéhradecký kraj je prvním krajem u nás, který návštěvníkům nabízí bonus v podobě prohlídky optikou rozšířené reality.

„Naším cílem nebylo jen zdokumentovat současný stav Betlému, ale také přilákat pozornost veřejnosti k tomuto nádhernému dílu. Když se podíváme, kdo dnes nejvíce používá nejmodernější technologie, tak to nejsou teenageři, ale děti. Věříme, že se stanou průvodci rodičů a prarodičů po památkách a bude to pro ně impulz jít ven do přírody,“ uvedl hradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

V dohledné době si lidé budou moci stáhnout aplikaci i při návštěvě dalších památek ve východních Čechách. „Finalizujeme rozšířenou realitu hradu Potštejn a interiér kostela svatého Vojtěcha v Broumově,“ poznamenal radní pro oblast cestovního ruchu Pavel Hečko (ČSSD).

Pryč jsou poustevny i fontány. Aspoň oprava bude

Betlém do pískovcových skal v Novém lese vytvořila dílna Matyáše Bernarda Brauna mezi lety 1718 až 1732 jako relaxační a meditativní zónu pro návštěvníky nedalekých kukských lázní.

Od roku 2002 je areál kulturní památkou, svého času byl zařazený mezi nejohroženější světové památky. Současná podoba je fragmentem původní galerie soch pod otevřeným nebem. Nedochovaly se fontány, dřevěné poustevny nebo vyhlídkový pavilon.

Některé sochy včetně Velkého křesťanského bojovníka byly převezeny do zahrady nedalekého hospitálu.

„Z Kuksu se do Betléma chodilo kolem třech dřevěných pousteven: sv. Františka, Antonína a Pavla. Ani jedna zde už nestojí, ale zachovaly se rytiny, takže víme, jak vypadaly. Před Betlémem byla nádrž s vodou, k poustevně sv. Antonína se třemi fontánami vedlo dřevěné potrubí,“ popsal znalec Braunova díla Leoš Pryšinger.

Betlém poškodily povětrnostní vlivy i vandalové, největší újmu utrpěl kolem roku 1780 při lámání kamene pro stavbu císařské pevnosti v Josefově a během prusko-rakouských válek.

Zástupci památkové péče, Královéhradeckého kraje, společnosti Revitalizace Kuks a samospráv před dvěma lety podepsali memorandum s cílem zachránit Braunův Betlém. Projekt za desítky milionů korun kromě odvodnění a očištění soch počítá s vybudováním nových cest, rekonstrukcí parkoviště i stavbou moderního informačního centra. Odbor kultury a památkové péče na krajském úřadě v květnu vydal závazné stanovisko.

„Máme první souhlas, že se tímto směrem můžeme vydat. Nyní bude následovat další projektová příprava, realizace může být otázkou následujících let. Záležet bude také na shodě v území, jsou zde poměrně složité majetkové vztahy,“ naznačil Jiří Štěpán. Okolní lesy vlastní stát, obec Hřibojedy i Dvůr Králové nad Labem.

Jako první mohli virtuálně cestovat v čase návštěvníci hospitálu v Kuksu. Kraj zde pilotní aplikaci představil loni v květnu. V chytrém telefonu či tabletu ukazuje honosnou zámeckou rezidenci, kapli nad pramenem a další dnes již neexistující stavby na bývalém lázeňském břehu. Stejně tak aplikace zobrazuje digitální rekonstrukci Šporkova panství z roku 1724 a zájemci si mohou naskenované sochy z Braunova souboru Ctnosti a neřesti libovolně natáčet a umístit je do skutečného prostředí.

Stejné vychytávky aplikace od loňského září přináší návštěvníkům muzea pravěku ve Všestarech na Královéhradecku. Přibližuje život v neolitické vesnici před sedmi až deseti tisíci lety, lidé se mohou vyfotit s 3D mamutem.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho...

Kvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Rodný list na mě ušil boudu, říká malíř a grafik Petera. Oslavil 85 let

Malíř, grafik a literát Miloš Petera, jemuž je vlastní „civilizační konflikt, lyrická a poetická povaha všedního...

V Broumově chystají operu s dětmi a pro děti, režie se ujme Matěj Forman

Jazzová operka věnovaná okolním lesům vzniká v klášteře v Broumově. Skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová ji...

Cyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích....

Na vysoká očekávání jsem připravena, říká vůbec první primátorka Hradce

Pětadvacet starostů, předsedů národního výboru či primátorů už vedlo Hradec Králové. Až nyní jej převzala žena -...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...