Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

U stavění betlémů se sešla rodina, říká kurátorka třebechovického skvostu

  8:05
České betlémářství je unikátní svou lidovostí. Do domácností se betlémy dostaly díky Josefu II., který je zakázal v kostelech. Tradiční dřevo dnes stále častěji vytlačují papír a moderní materiály. Rozmach českého betlémářství popisuje v rozhovoru kurátorka a vedoucí Třebechovického muzea betlémů Petra Jahnová.

Betlémy, které jsou už stovky let v křesťanském světě nedílnou součástí Vánoc, přivezli do Čech jezuité. První jesličky u nás postavili v roce 1560 v pražském kostele sv. Klementa. 

„Betlém je symbol křesťanských Vánoc. Byl tu dříve než vánoční stromeček, který je dnes populárnější. Při stavění betlému se sešla rodina, sešli se sousedé a známí, betlémy si ukazovali, chlubili se jimi. Mělo to i společenský smysl,“ vypráví Petra Jahnová, která se od roku 1999 stará také o světoznámý Proboštův mechanický betlém.

 Je východočeské betlémářství něčím specifické? 
Myslím, že betlémářství vznikalo na celém území naší republiky tak nějak stejně. Jsou samozřejmě regiony, kde je zakořeněno hlouběji. Ve východních Čechách máme orlickoústeckou oblast, pro kterou jsou typické obrovské papírové betlémy, až čtyřmetrové s čtyřmi nebo dokonce pěti sty figurek. O něco výše jsou Králíky, to je asi jedna z největších betlemářských oblastí u nás.

Čím jsou králické betlémy typické?
Vznikaly jako sériová výroba, takže jsou řezané nastejno. Charakteristické je, že figurky mají jednu nohu jakoby nakročenou. Nejsou úplně statické. Zajímavé jsou určitě barevností, protože bývají hodně pestré.

Občas se hovoří také o betlémech z Orlických hor nebo z Podkrkonoší, čím se liší?
Byla tu spousta mechanických betlémů. V literatuře se uvádí, že v každé chalupě v Orlických horách nebo v Podkrkonoší byl betlém a v každé druhé byl mechanický. Bohužel mnoho se jich nedochovalo.

Fotogalerie

Pod pojmem mechanický betlém si představím Proboštův, jak vypadaly ty z chalup?
Jejich mechanika nebyla tak složitá. Mnohdy to byla záležitost různých provázků, případně pásu, který unášel figurky. Nebyly propracované tak jako náš třebechovický betlém nebo Krýzovy jesličky.

Jak velké tyto mechanické betlémy byly?
Třeba ve Vysokém nad Jizerou je několik opravdu velikých mechanických betlémů, ale běžná velikost byla tak do metru.

Kde se vůbec tato vánoční tradice vzala?
Pochází od Františka z Assisi, který roku 1223 postavil první jesličky ve střední Itálii u městečka Greccio. Do jeskyně nechal přivézt živá zvířata, dát tam jesličky a sloužil tam mši. Poté se tento zvyk z Itálie šířil do celé Evropy. Uvádí se, že první betlém na našem území byl postaven v roce 1560 v jezuitském kostele svatého Klementa v Praze. Tehdy to byla záležitost kostelů. Až za reforem Josefa II. v kostelech stavění betlémů zakázali, protože odváděly pozornost věřících od církevního obřadu. Ale ta tradice už tu byla zakořeněná, tak si lidé začali betlémy stavět doma.

V té době byly betlémy rozšířené po celém území?
To už dříve, v 16. století to přecházelo z Prahy do vesnických kostelíků a zámeckých kaplí.

Z jakých materiálů tehdy byly zhotoveny?
Byly dřevěné, buď vyřezávané figurkové, nebo namalované na dřevěné desce.

Jak se betlémy změnily v době, kdy se přesunuly z kostelů do chalup?
Vzniklo tu lidové betlémářství. Profesionální řezbáři řezali pro kostely. Když to bylo zakázáno, začali si lidé stavět betlémy doma, avšak už si nepořídili tak velké figurky, jaké byly v kostele, ale něco menšího, popřípadě sami začali vyřezávat či malovat na papír. Vznikaly i betlémy z dalších materiálů, a to se drží dodnes. Neustále přicházejí nové typy betlémů z moderních materiálů, třeba z fimo hmoty, patchworku nebo z lega.

Kdy se začíná v českých domácnostech objevovat papírový betlém?
Na konci 18. století hlavně na Orlickoústecku. Do textilek se tam dovážela bavlna v kartonech, takže papíru měli dostatek. Většinou to bývá právě tak, že lidé vyrábějí betlémy z materiálu, který jim je nejdostupnější. Lidé z hor proto používají dřevo, tady měli kartony.

Které další materiály se dříve k výrobě betlémů používaly?

Když se podíváme mimo náš region, důležitou betlémářskou oblastí je Příbramsko, kde hodně vznikaly chlebové figurky. Do dřevěné formy, kadloubku, se vytlačila figurka z chlebové hmoty. Uvádí se, že to bylo chlebové těsto, klíh a nějaké další přísady. Recepturu si každá rodina chránila. Figurky se pak prodávaly na trzích. Bylo jich opravdu velké množství, ale do dneška se jich zachovalo málo. Chlebová hmota totiž chutnala různým škůdcům. Později se betlémy vyráběly z dalších materiálů, z kukuřičného šustí, slámy, z perníku nebo ze slaného těsta. Nesmíme opomenout ani skleněné betlémy, jejichž kolébkou byl Železný Brod.

Předpokládám správně, že perníkové betlémy byly typické pro Pardubicko?
Určitě, ale my si dnes představíme klasické perníky zdobené bílou hmotou. Ještě před tím však vznikaly perníkové betlémy, které se vytlačovaly do forem.

Zmínila jste králické betlémy, jak došlo k jejich rozmachu?
Na našem území jich skutečně bylo strašně moc. Od výrobců je vykupovali faktoři (obchodní zprostředkovatelé, pozn. red.) a prodávali je nejen jako králické figurky, ale také jako krušnohorské zboží, figurky se vozily do Vídně, kde se z nich sestavovaly betlémy a prodávaly se jako vídeňské jesličky.

Dalo by se hovořit o sériové výrobě?
Byla to rodinná tradice, betlémy vyráběly celé rodiny. Otec vyřezával figurky, manželka nebo děti je pak barvily a dotvářely povrchovou úpravu. Protože u Králík je poutní místo, byly tam stovky řezbářů. V polovině 19. století se jich uvádělo asi 500.

Žije ta tradice dodnes?
Stále je několik řezbářů, kteří se technikou králické řezby zabývají.

Jaké betlémy se dnes objevují v domácnostech?
Pokud lidé nemají prostor nebo peníze na betlém dřevěný, často sáhnou po papírovém, který si ho mohou vystříhat sami a postavit i s dětmi. Největší boom betlémů byl v 90. letech. Před listopadem 1989 jim doba nepřála, určitě ne na veřejných místech.

Co na betlém patří?
Kromě svaté rodiny tam jsou pasáčci s ovcemi, protože těm anděl zvěstoval narození Spasitele jako prvním, jsou tam daráčci, kteří nesou Ježíškovi dary, a tři králové. Správně by to mělo být tak, že se jesličky postaví před Vánocemi s výjevem zvěstování narození spasitele. Na Štědrý den by se měl přidat Ježíšek a na Tři krále mudrcové.

Staví se betlém postupně i dnes?
Dnes máme většinou všechno hned. Myslím, že tento zvyk se dodržuje ještě v některých kostelích. Správně by se betlémy měly uklízet až na Hromnice, tedy 2. února.

Královéhradecký kraj letos zapsal betlémářství na regionální seznam kulturního dědictví, jaký to má význam?
Je to určitá cesta, jak betlémářství zpopularizovat. Pokud by se takto zapsalo i v dalších krajích, otevře se cesta k zápisu na seznam národního dědictví a případně i UNESCO. O tom, že by betlémářství bylo zapsáno celosvětově jako kulturní dědictví, už se jedná i na mezinárodní úrovni.

Je české betlémářství ve světě něčím typické?
Myslím, že je unikátní právě ve své lidovosti. Betlémy tu nevznikaly jen od profesionálních řezbářů, ale jsou i výsledkem lidové zručnosti a práce. To v okolních státech tolik není. Když vycestujeme do Německa, Rakouska, Itálie, tam se sice betlémy hodně staví, ale figurky si kupují a krajinu jen dotvářejí. Je to taková modelařina. Třeba v Itálii zjistíte, že jsou všechny betlémy prakticky stejné. U nás jsou betlémy postaveny hlavně na figurkách, je tu větší rozmanitost, ať materiálem, nebo pojetím.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Nádraží, kde se zastavil čas. Krkonošská železnice má šanci na záchranu

Premium Zchátralé budovy, pasoucí se slepice, ticho. Na nádražích u trasy krkonošské železnice z Martinic do Rokytnice nad...

Při srážce s autem na Trutnovsku zemřel motorkář, spolujezdkyně je zraněná

Na Trutnovsku zemřel po srážce s osobním autem čtyřiadvacetiletý motorkář. Jeho spolujezdkyni přepravil vrtulník ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec Králové - Pardubice 2:0, derby pro nováčka, vyhrál potřetí v řadě

Třetí vítězství za sebou, opět bez inkasované branky. Ligový nováček Hradec Králové nabírá solidní formu, v 8. kole...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Tě v tom nechali, dobíral si spoutaný muž strážníka, před nimž utíkal bos

Běžná noční kontrola z pondělí na úterý v centru Hradce Králové se proměnila v honičku. Hlídka městské policie...

Krkonošská bouda, kde plánovali atentát na Hitlera, zase slouží turistům

Premium Krkonošská bouda Na Pláni, kde uprostřed druhé světové války plukovník von Stauffenberg chystal atentát na Adolfa...

OBRAZEM: Osvětlovací „lízátka“ čekají na hradeckém stadionu na renovaci

Čtyři stožáry s osvětlením, ikonická lízátka na fotbalovém stadionu v Hradci Králové, jdou k zemi jeden za druhým. Čeká...

Při srážce s autem na Trutnovsku zemřel motorkář, spolujezdkyně je zraněná

Na Trutnovsku zemřel po srážce s osobním autem čtyřiadvacetiletý motorkář. Jeho spolujezdkyni přepravil vrtulník ve...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...