Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Motorkáři rozjezdili bledule v chráněném území pod Orlickými horami

  15:02
Chráněnou přírodní památku Benátky na Rychnovsku poškodili motorkáři. Jezdci na motorkách či čtyřkolkách rozjezdili v odlehlém údolí kolem říčky Kněžná celá pole bledulí. V lesích a na loukách je nikdo přímo nechytil. Podhůří Orlických hor sužují početné party motorkářů zejména o víkendech.

Jezdci na motocyklech a čtyřkolkách poničili chráněnou lokalitu Benátky u Uhřínova. Záběry jsou z přelomu února a března 2020. | foto: archiv Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou

Od poloviny 18. století bývaly Benátky hojně osídlenou vsí s mlýnem, z níž však po odsunu zbyly dodneška jen ruiny.

Do zachovalé přírody míří v létě děti na tábory, teď si však zalesněné údolí s loukami nedaleko Uhřínova vyhlédli motorkáři. Když v něm v březnu rozkvetly stovky bledulí, chráněnou lokalitu rozjezdili.

„Je to problém posledních let. O místních motorkářích víme, ale když jim člověk něco řekne, za dva měsíce zase pokračují. Pak sem přijíždějí i větší skupiny, nejspíš zdaleka. Vytvářejí si vlastní trasy, jedou po cestách i mimo ně a vjíždějí i do chráněného území. Neberou ohled na kvetoucí bledule a udělají si trasu klidně v nivní louce. Nikdo s tím nic nedělá, policie nekoná a ochrana přírody je velice pasivní,“ stěžuje si lesní hospodář Jaroslav Marek, který se stará o 320 hektarů lesů obce Liberk.

Takové party čítají deset i víc účastníků. Lesní hospodář Marek zmiňuje zkušenost svého kolegy, který na silvestra v lese zastihl skupinu téměř třiceti motorek a čtyřkolek. Motorkáři se setkají třeba na benzince ve Skuhrově nad Bělou, pak vyrazí do terénu mezi okolními vesnicemi a zase mizí.

Vlastníci lesů se těsně před vyhlášením preventivní karantény v polovině března obrátili na rychnovský městský úřad a policii, zda by se tomu dala učinit přítrž zákonnou cestou.

„Do té doby jsme neměli na úřadě tušení, že v lokalitě existuje tento problém. Celá věc se ale rozjela už někdy od podzimu, možná dříve. Máme informace, že motorkáři se na Facebooku běžně svolávají na určené místo v republice a domlouvají společné vyjížďky volnou krajinou. Je jim jedno, kudy jedou a zda něco porušují. To se však děje po celé republice,“ podotýká Martina Langerová, která pracuje na oddělení životního prostředí na Městském úřadu v Rychnově nad Kněžnou.

Úředníci v době s mimořádnými opatřeními stihli navštívit Benátky alespoň jednou.

„Celé údolí kvetlo bledulemi. V údolní nivě, v lesních kopcích, přes vodní toky, všude jsou vyježděné trasy s poškozením zemního krytu a již vyjetými hlubokými kolejemi,“ popisuje úřednice.

Když se o velikonoční sobotě do oblasti vrátila a procházela mezi Benátkami a Bukovým, potkala tři perfektně vybavené jezdce na krosových motorkách, nejspíš tedy žádné kluky z vesnic, kteří se jen vyrazí na chvilku projet.

Benátky jsou chráněné kvůli modráskům

Lokalita leží mimo Chráněnou krajinnou oblast Orlické hory, ale je vyhlášena jako významný krajinný prvek „Údolí Kněžné“. Kromě toho je v části území vyhlášena přírodní památka „Uhřínov-Benátky“, která vznikla na ochranu silně ohroženého motýla modráska bahenního.

Ochranářům vadí, že motorky poškozují vodní tok i údolní nivu, působí erozi půdy, poškozují pozemky v lese i mimo les, ničí rostliny, zejména celá pole bledulí. Porušují i zákaz vjíždění na lesní cesty i mimo ně, narušují hnízdění ptáků a právě v jarním období výrazně stresují zvěř.

Správní řízení za možný přestupek v konkrétním případě však rychnovský úřad s nikým nevede, ani policie nikoho při nelegálních jízdách v terénu nechytla.

„Jsme s úřadem v součinnosti. Čekáme, zdali dojde k šetření z jejich strany. zaměříme se na to i ve výkonu služby,“ říká mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková, podle níž se policie setkává s průjezdy motorek a čtyřkolek také na hřebenech Orlických hor.

Pokuta může šplhat až ke 100 tisícům korun

Pokud by se poškození přírody podařilo pachateli prokázat, pokuty se pohybují v desítkách tisíc korun. Bledule jsou zvláště chráněným druhem rostliny v kategorii ohrožený druh, navíc se škodlivý zásah týkal významného krajinného prvku, takže fyzická osoba by musela zaplatit podle zákona o ochraně přírody a krajiny pokutu do výše 20 tisíc korun.

Kdyby odborníci shledali, že došlo k závažnému poškození významného krajinného prvku nebo někdo vykonával ve zvláště chráněném území zakázanou činnost, pak by se pokuta šplhala až do 100 tisíc korun.

Úředníci tak alespoň před podobnými jízdami varovali na facebookovém profilu Žijeme Rychnovskem, kde případ poničených Benátek před necelým týdnem zveřejnili.

Část diskutujích se zastávala přírody, ale ozvali se i dotčení milovníci motorek, podle nichž mnohem horší škody působí těžká technika při lesní těžbě. „Co se divíte? Tratě (pro motokros) se zavírají, a když už je nějaká otevřená, tak omezují provoz, protože se práší a tak dále,“ zastával se motorkářů na sociálních sítích Zdeněk Pavlis.

Členové Mysliveckého sdružení Liberk - Hláska ještě před koronavirovou krizí neoficiálně oslovili i hradeckého hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD), který jim přislíbil pomoc. Úředníci životního prostředí ted čekají, až skončí karanténa. Pak si s dalšími lidmi a úřady chtějí vyjasnit, jak by se dalo proti jezdcům v terénu postupovat.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zeman ujistil prezidenta Dudu, že by při napadení Ruskem Česko pomohlo Polsku

„Všichni jsme členy NATO, ta smlouva není teoretická, je praktická a závazná,“ řekl polský prezident Andrzej Duda na...

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybrzdil kamion a řidiči dal pěstí. Nelíbilo se mu, že nedostal přednost

Řidiči kamionu hrozí až tříleté vězení za ublížení na zdraví a výtržnictví. Když mu loni v létě nedal jiný řidič...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Zloději kradli v potravinách i na úřadech, ještě předtím vyhazovali jističe

Policie chytila čtveřici recidivistů, kteří od konce listopadu 2022 do poloviny letošního ledna řádili v...

Chlapci z Boni pueri zazpívají s hradeckými filharmoniky Mši svatého Aloise

Královéhradecká Filharmonie se pro dnešní koncert v 19:30 hodin v sále na Eliščině nábřeží spojila s chlapeckým sborem...

Přiblížíme se k opravám Benešovky a náměstí, slibuje nové vedení Hradce

Nové vedení Hradce Králové představilo dva měsíce po nástupu svůj program. Podobně jako snad u všech předchůdců se v...

Zeman ujistil prezidenta Dudu, že by při napadení Ruskem Česko pomohlo Polsku

„Všichni jsme členy NATO, ta smlouva není teoretická, je praktická a závazná,“ řekl polský prezident Andrzej Duda na...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...