Mňága a Žďorp i Povodí Ohře. Bojiště láká na nový festival Artu Kus

  10:07aktualizováno  10:07
Téměř třicet let měl konec srpna na Bojišti v Trutnově zarezervovaný Open Air Music Festival, později přejmenovaný na Trutnoff. Legendární podnik se tu však konal v roce 2016 naposledy. Nově ho střídá Artu Kus Festival. Ode dneška do neděle vystoupí čtyřicet kapel a šest divadel.

U zrodu původní přehlídky Trutnoff, která se zřejmě stěhuje do Brna, stáli přátelé z disentu Martin Věchet, František Stárek a Václav Havel. Po tříleté pauze trutnovský areál přece jen ožije jiným festivalem. Stejné je datum, počet dnů i některé kapely.

Artu Kus Festival chce být oslavou svobodného ducha a kreativity, proto vedle koncertů dají organizátoři velký prostor výtvarnému umění. Mezi bezmála čtyřiceti muzikanty vystoupí třeba Tata Bojs, herec a písničkář Jiří Schmitzer a projekt Prago Union.

„Festival je především oslavou otevřenosti, tolerance, kreativity a tvůrčího či tvořivého pojetí života. Chceme se odlišit od jiných festivalů, budeme tu mít experimentální divadelní scénu, videoprojekce studentů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a především velké množství výtvarných dílen. Celkem jich bude třináct,“ uvádí hlavní pořadatel Roman Dorňák.

V kreativní zóně budou umělecké instalace a workshopy. Návštěvníci si pod vedením lektorů mohou vyzkoušet práci se dřevem, animovanou tvorbu, sítotisk, výrobu deskových her, kaligrafii, balancování s kameny, ale také tetování na ovoce.

„Budeme tady mít i recyklační dílnu, v ní si návštěvníci mohou z odpadových věcí vyrobit sochy a další předměty,“ podotýká.

Příchozí ke vstupence dostanou fixu a v areálu budou plochy, které mohou pomalovat.

Studenti zmapovali areál a vytvářejí pro něj dřevěné objekty

Už od soboty jsou na Bojišti tři desítky studentů fakulty architektury z liberecké univerzity a z polské Vratislavi, kteří vytvářejí instalace ze dřeva. Ty v areálu zůstanou i po skončení festivalu.

Fotogalerie

„Fakulta zadala instalace studentům prvního ročníku jako semestrální práci. Zhruba měsíc je navrhovali, prezentovali je ve škole a teď to staví. Dřevěné objekty mají zatraktivnit celý prostor,“ říká iniciátor projektu architekt Jan Veisser, který před časem v Trutnově spoluzaložil platformu Městské zásahy.

Do středečního odpoledne měly být všechny instalace hotové. Na Bojišti vyroste obří dělo ze dřeva, hlava draka nebo velká prolézačka z dřevěných kůlů. Hana Kyzlinková a Valerie Koubová mezi stromy připevňují soustavu různě nakloněných lavic s výhledem na amfiteátr s hlavním pódiem.

„Na jaře jsme na Bojišti měli workshop, zmapovali areál a pro konkrétní místo vybrali objekt, který by se sem mohl hodit. Návštěvníci si na lavice mohou sednout, lehnout nebo třeba jen odložit kelímek s pivem,“ říkají studentky prvního ročníku liberecké fakulty architektury.

Průřez hudebních stylů. Hraje Mňága, Kapitán Demo, Khoiba

Hudební program Artu Kus Festivalu nabídne průřez několika styly, velký prostor dostanou žánrové kapely.

Výběr z programu

čtvrtek 22. 8.
Michal Ambrož a Hudba Praha, Xavier Baumaxa, Mňága a Žďorp, Omnion, Povodí Ohře, Kluci, The Valentines

pátek 23. 8.
Jiří Schmitzer, The Atavists, Tata Bojs, Noisy Pots, Dukla Vozovna, Tomáš Palucha, kapitán Demo, Blitzkrieg Boys

sobota 24. 8.
Hentai Corporation, Prago Union, Khoiba, Cocotte Minute, Justin Lavash, Baestien, Noisetrap

neděle 25. 8.
Činoherní studio Ústí nad Labem, DivadloX10, EAC Sound System

„Mám rád, když mě naživo dostane kapela, kterou běžně neposlouchám, ale je autentická, kvalitní a dokáže strhnout posluchače. Tím jsme se do jisté míry řídili při sestavování line-upu. Nechtěli jsme to stavět jen na známých jménech. Když se podíváte na české festivaly, stále se tam opakují stejní muzikanti,“ vysvětluje Dorňák.

Do okruhu skupin, které nejsou širšímu publiku úplně známé, ale ve svém žánru patří mezi českou špičku, patří třeba Tomáš Palucha nebo západočeská rocková formace Povodí Ohře. Z Hradce Králové dorazí dvojnásobní držitelé ceny Anděl The Atavists, zkušenosti ze zahraničních klubů i festivalů mají elektroničtí Noisy Pots.

Vizuálně propracovanou show šitou na míru Bojiště přivezou Tata Bojs, nikde jinde v této podobě nebude k vidění. Mezi headlinery patří Mňága a Žďorp, projekt Praho Union s „bezzubým básníkem“ Katem, rocková parta Hentai Corporation, nekompromisní raper Kapitán Demo nebo jeden z nejdůležitějších zástupců elektronického popu u nás - kapela Khoiba.

Pojítko s festivalem Trutnoff představuje Michal Ambrož s Hudbou Praha a písničkář Jiří Schmitzer.

„V některých ohledech se mohou oba festivaly potkat, ale není to náš záměr. Víme, že se sem chystají i lidé, kteří jezdili na Trutnoff. Právě oni by mohli ocenit kapely, které jsou alternativní a undergroundové,“ dodává Dorňák.

Hlavní scénou je amfiteátr. Skleník patří divadelníkům

Hlavní koncerty se budou odehrávat v amfiteátru, kde provozovatel Bojiště letos obnovil provoz letního kina. Méně známé klubové kapely budou hrát na vedlejší scéně, která vyroste na louce pod stromy.

Na experimentální scéně, ve kterou se promění budova „skleníku“ u hlavního vchodu, dostanou prostor současné divadelní projekty. Režisérské duo SKUTR uvede představení Malá smrt o různých formách lásky, divadlo Meetfactory monodrama Třetí lež podle knih Agoty Kristof v režii Aleše Čermáka.

Stanové městečko bude na loukách vedle festivalového areálu, ve stejných místech, kde v minulosti kempovali návštěvníci Obscene Extreme a východočeského Woodstocku. Přímo v areálu bude pod stromy komfortnější VIP kemp.

Areál se otevře dnes od 14 hodin, divadelní a hudební program začne v 16.30 hodin. Festival vyvrcholí v neděli, závěr na hlavním pódiu obstará DivadloX10 a Činoherní studio z Ústí nad Labem s lesnickým thrillerem Ticho po pěšině.

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Škola udržuje zámek v Kopidlně, ale žáků je málo. Kraj hledá řešení

V zámku v Kopidlně sídlí střední zahradnická škola, areál potřebuje opravy.

Střední zahradnická škola v Kopidlně na Jičínsku sbírá úspěchy v soutěžích, jenže jí ubývá žáků. Naplnila jen necelou...

Vyfoťte se vedle 3D mamuta. Archeoparkem Všestary provází nová aplikace

Autor článku na výpravě do minulosti.. S aplikací Visit More si zájemci mohou...

Archeopark ve Všestarech na Královéhradecku zprovoznil novou mobilní aplikaci s rozšířenou realitou. V muzeu pravěku...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz