Pivo se v Rudníku nevaří už přes šedesát let, největší újmy areál ale utrpěl v 90. letech. Právě v době, kdy jej stát vyhlásil kulturní památkou. "Všichni teď musíme napravit neuvěřitelný nezájem o dědictví a vydanou energii našich předků," říká odhodlaně Josef Smutný.
Architekti se o památku zajímají od loňského podzimu. Po několika měsících se jim podařilo zmapovat veškeré dostupné informace, prostudovali konstrukce a míru poškození areálu.
Během letošního roku chtějí zpracovat dokumentaci k odstranění zásadních statických vad a poté žádat o dotace. "Základním cílem je dostat objekt do kondice, kdy nebude nebezpečný lidem, ani sám sobě," zdůrazňuje Smutný.
Záchrana vyjde na desítky milionů
Náklady na první první fázi, která zabrání další destrukci budov, odhaduje na pět milionů korun. Kromě kanceláří, jež stávající vlastník zrekonstruoval, je celý areál prakticky ruinou.
Poškozená je střecha, nosné klenby a také zdivo je na mnoha místech v havarijním stavu. Objekty jsou navíc prolezlé dřevomorkou.
Na zrekonstruování do stavu, v němž by objekt vydržel dalších mnoho let, je potřeba zhruba dvacet milionů korun. Suma na celkovou obrodu památky se podle Josefa Smutného pohybuje okolo sto milionů.
O pivovaruVznikl v roce 1813 přestavbou renesančního panského sídla. Největší rozmach zažívá od roku 1880, kdy jej vlastní firma J. A. Kluge. Areál se postupně proměnil na moderní průmyslový podnik. Pivo se zde vařilo do roku 1951. Poté areál využívalo JZD, od roku 1989 památka chátrá. Vlastní budova pivovaru měří zhruba devadesát metrů. Součástí areálu jsou sklady, dílny a budova s kancelářemi. Dochoval se také původní komín. |
O budoucím využití objektu zatím jasno nemají. "Jedinou možností záchrany je najít využití, kterým celý areál ožije. Oživení navrátí důstojnost a smysl. To je vzhledem k velikosti areálu a současném ekonomickém stavu celého regionu náročný úkol, který potřebuje čas. Čas a hledání," říká Smutný.
V minulosti se už objevily projekty na oživení pivovaru. Kvůli vysoké finanční náročnosti ale k realizaci nikdy nedošlo. Negativně se do toho promítla i finanční krize v roce 2008.
Vlastník poté nabídl areál k prodeji. "Bez společného postupu se současným majitelem nedokážeme nic. Je třeba jej postupně přesvědčit, jakou má areál skutečnou hodnotu a jaký má vůbec význam," zdůrazňuje architekt Smutný.
Peníze seženeme, věří architekt
I přes zkušenosti z poslední doby doufá, že se peníze na projekt podaří sehnat. "Věřím, že současný zvýšený zájem o české industriální dědictví, v celé střední Evropě výjimečné, se ocitl v hledáčku zodpovědných institucí, a to pomůže i k získávání dotací."
Jednatel DC Capital Laurens Rinkes se k projektu v této fázi zatím nechce vyjadřovat.
Pražští architekti už seznámili se svými plány zastupitelé Rudníka. Těm se jejich záměr líbí. "Jedná se o architektonicky cennou památku a jednu z dominant obce, o kterou by Rudník neměl přijít. Bohužel je v současnosti v dezolátním stavu a proto každá snaha o její záchranu je dobrá," myslí si zastupitelka Olga Hájková.
Radnice sice projekt podporuje, že by se ale na něm finančně podílela starosta Aleš Maloch vylučuje. "Pokud se podaří pivovar vzkřísit, bude to jen dobře. Podpora z veřejných peněz ale není možná," upozorňuje starosta.