Pravěcí lovci mířili Trutnovskem za zvěří, lavina nálezů mění dějiny

  7:29aktualizováno  7:29
Pravěkých nálezů na Trutnovsku v posledních deseti letech přibylo. Ještě nedávno byly přitom spíš výjimkou. Zásadně mění pohled odborníků na život v podhůří Krkonoš před tisíci lety. K přesnější interpretaci dějin pomáhají i detektoráři kovů.

Archeolog Ondřej Tůma ukazuje štípanou industrii ze starší doby kamenné objevenou v Dolní Olešnici. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Nejstarší dějiny trutnovského regionu se takřka otřásají v základech. Objevy částí nástrojů dokazují, že Trutnovskem procházeli lovci sledující zvěř. Ještě donedávna přitom byly pravěké nálezy v pohraničí spíše ojedinělé.

Lepšímu poznání historie napomáhá stavební rozmach a s ním spojený rostoucí počet archeologických průzkumů i amatérští hledači kovů.

Pravěcí lidé se usazovali hlavně v úrodných nížinách. Trutnovsko s členitým terénem, vysokou nadmořskou výškou a drsnějším klimatem pro ně nebylo příliš atraktivní, z toho důvodu v podhůří prakticky chybějí důkazy o trvalém osídlení v nejstarších dobách.

Kromě dílčích archeologických výzkumů v 70. a 80. letech ani vědci nevěnovali této éře příliš velkou pozornost. Nálezy z poslední doby však dokazují, že Podkrkonoší se lidé v pravěku rozhodně nevyhýbali.

„Jsou to pro nás opravdu velké objevy, v tak velké míře jsme pravěké nálezy neočekávali,“ přiznává ředitel trutnovského Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek.

Objevují se předměty z několika historických ér včetně nejstaršího období lidských dějin, paleolitu neboli starší doby kamenné. Z této doby pochází soubor štípaných nástrojů z jaspisu z Dolní Olešnice, které se povedlo najít v místech, kde před několika lety skončila těžba českých granátů.

„Je to industrie spojovaná s neandrtálci, tedy s dobou 40 tisíc let před naším letopočtem. Tento nález je unikátní tím, že jde o doklad nejstaršího osídlení na Trutnovsku,“ říká archeolog trutnovského muzea Ondřej Tůma.

Instituce ve sbírce eviduje také celou řadu jen o něco mladších nálezů. Mezi nejvýznamnější lokalitu nálezů patří Chotěvice u Hostinného, doloženo je zde dokonce více kultur z různých období.

Fotogalerie

„Máme odsud poměrně bohatou kolekci štípané industrie z pozdního paleolitu, kamenné šipky, které by mohly pocházet z období staršího bronzu spojeného s únětickou kulturou zhruba tři tisíce let před naším letopočtem,“ říká archeolog.

„Ze stejné lokality pochází část broušeného nástroje a fragment pravěké keramiky zdobený prstovanou plastickou lištou, která je charakteristická především pro starší dobu železnou, což je 800 až 400 let před naším letopočtem,“ jmenuje archeolog, co všechno v katastru Chotěvic našli spolupracovníci trutnovského muzea při povrchových průzkumech.

Štípané artefakty podle Tůmy svědčí o migraci pravěkého obyvatelstva v závislosti na tahu zvěře: „Většinou se tyto předměty nacházejí na vyvýšených místech, nad soutokem vodních toků. Souvisí to s pohybem zvěře, kterou loveckosběračské komunity sledovaly.“

Kovové předměty možná sloužily jako obětiny

Bohaté na nálezy je také Královédvorsko. Podobně pestrým ložiskem předmětů z různých období jako Chotěvice je Choustníkovo Hradiště. Z okolí Dubence pocházejí dva soubory keramiky z mladší doby kamenné.

Četnější nálezy z několika oblastí odborníci registrují z doby bronzové. Na aktuální archeologické výstavě v Muzeu Podkrkonoší je k vidění například celá typologická škála seker.

„Zajímavé je, že se vyskytují bronzové předměty, ale zatím nemáme doklad stabilního osídlení ani z míst nálezů předmětů,“ poznamenává Ondřej Tůma. Pozvolna se začínají objevovat také předměty z přelomu letopočtu, do muzejní sbírky nedávno přibyla bronzová spona a úplnou novinkou je římská mince císaře Vespasiana.

Interpretace kovových předmětů je složitější. „Nevíme, proč byly uložené do země a jestli nejde o ztráty. Vzhledem k jejich počtu je to ale málo pravděpodobné. U některých předmětů můžeme předpokládat i to, že jsou votivními dary, něčím na způsob obětin, například za průchod nebezpečným územím,“ tvrdí archeolog.

Detektoráři jsou na hraně zákona, občas přinesou nálezy

Bronzové artefakty podle něj mohou svědčit i o dávném vyhledávání měděných rud a dalších surovinových zdrojů.

S pravěkými nálezy se takřka roztrhl pytel okolo roku 2010. K lepšímu poznání dávné historie paradoxně pomáhají novodobí hledači kovů a cenných předmětů s detektory, přestože jejich koníček je na hraně zákona.

„Existuje velké množství lidí, kteří v terénu pátrají na vlastní pěst a občas nám přinesou zajímavé nálezy. Dalším důvodem je stavební boom posledních let, díky tomu roste počet archeologických průzkumů. Mnohdy se jedná o velké plochy,“ podotýká Vlastimil Málek.

Trutnovské muzeum navíc v roce 2011 znovu získalo oprávnění k provádění archeologických průzkumů a od té doby se této činnosti systematicky věnuje. S velkými nadějemi odborníci vyhlížejí stavbu dálnice D11, která povede z Jaroměře přes Trutnov až k hranicím s Polskem. Archeologický průzkum, který bude předcházet, může přinést velké množství informací o nejstarších dějinách podhorského regionu.

Běžec v únoru objevil na Jičínsku poklad středověkých mincí, pražských grošů:

Nejčtenější

Může mít klidně 15 dětí, než se vrátí do vězení, říká soudce o vražedkyni

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

V případu Petry Janákové, které byl přerušen 30letý trest za vraždu, přibývá otázek. O těhotenství a propuštění...

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Šlo o sekundy. Motocyklista díky zachránci unikl smrti pod koly vlaku

Dalibor Voborník (vlevo) při dubnové nehodě pomohl dostat Jiřího Dušku z...

Cesta na nákup se málem stala osudnou pětaosmdesátiletému motocyklistovi, který v Kostelci nad Orlicí kvůli slunci...

Na D11 ujíždělo policii kradené auto, zdrogovaný řidič jel i dvoustovkou

Policisté zadrželi na D11 u Hradce Poláka v mercedesu ukradeném v Praze

Dálnice D11 před Hradcem Králové byla ráno asi tři hodiny uzavřená poté, co tam policisté pronásledovali kradený vůz....

Muž na svém dvorku obrátil zbraň na policisty, ti ho vážně postřelili

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Policejní hlídka vyjížděla v pondělí pozdě odpoledne do obce Nemyčeves na Jičínsku, kde se ozývala střelba. Zjistila,...

Další z rubriky

Krkonošské Richtrovy boudy neotevřou. Analyzujeme možnosti, tvrdí stát

Richtrovy boudy v Krkonoších zůstaly zavřené od zimní sezony 2018/2019.

Státem vlastněné Richtrovy boudy v Krkonoších zejí prázdnotou. Ani půl roku od jejich zavření ministerstvo školství...

Prémie nebudou. Sociálním službám v Hradeckém kraji chybí sto milionů

Domov důchodců v Černožicích

V sociálních službách v Královéhradeckém kraji letos chybí na 100 milionů korun. Díru nezalepí ani zvýšení příspěvku od...

Primátor Hradce oživuje návrh sochy Ulricha na pylonu, již zamítl soud

Královéhradecký sochař Pavel Doskočil navrhl pomník primátora Františka...

Před osmi lety zmizel z ulic Hradce Králové nepovedený pomník proslulého starosty Františka Ulricha. Socha by nakonec...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz