Nevyloupený hrob na Hradecku vydal šperky z doby stěhování národů

  17:27aktualizováno  17:27
Archeology překvapily šperky a cenné objevy ze záchranného výzkumu v Sendražicích na Královéhradecku. Předpokládali, že na stavebních parcelách najdou velké sídliště z doby halštatské (8. - 7. stol. př. n. l.), což se potvrdilo. Nálezy však zahrnují širší období od pravěku po vrcholný středověk.

Archeologové našli v nevyloupeném hrobě v Sendražicích dvě zlaté spony vykládané polodrahokamy (na snímku) a také dvě zdobené lučíkovité spony z doby stěhování národů. | foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Archeologové z Muzea východních Čech v Hradci Králové prováděli záchranný výzkum na parcelách dvou budoucích domů od konce února s krátkou přestávkou až do července letošního roku.

Po zkušenostech z vedlejšího staveniště předpovídali, že znovu odkryjí archeologické památky, ale počet a komplikovanost archeologických situací předčily veškerá očekávání.

„Většina objektů podle očekávání patřila sídlišti z doby halštatské (8. až 7. století př. n. l.). Z tohoto období se na ploše výzkumu vyskytovalo přes 150 sídlištních objektů, především kůlových jam, které tvoří půdorysy nadzemních staveb a také nejméně jedné polozemnice a složité soustavy zásobních jam. Co do rozsahu a bohatství nálezů promluví tato lokalita po svém vyhodnocení významně do obrazu východočeské doby halštatské,“ hodnotí vedoucí archeologického oddělení královéhradeckého muzea Miroslav Novák.

Postupně archeologický výzkum odkryl další pozůstatky od období eneolitu až po vrcholný středověk.

„Nejstarší eneolitické období reprezentoval osamocený žárový hrob kultury s nálevkovitými poháry. Snad stejné kultuře mohly patřit i zlomky kamenných broušených nástrojů rozptýlené na několika místech zkoumané plochy. Středověk zanechal na ploše výzkumu mohutný žlab neznámé funkce a snad i studnu narušující starší situace,“ popisuje Miroslav Novák.

Jednou z nejvýznamnějších součástí je kostrové pohřebiště datované do období stěhování národů, konkrétněji do počátku 6. století našeho letopočtu. Z území východních Čech jsou podle archeologů tyto památky nesmírně vzácné. Z celkem šesti hrobů bylo pět vykradeno.

Fotogalerie

„Ve výbavě nevykradeného ženského hrobu se nacházely dvě zlaté spony vykládané polodrahokamy a rovněž dvě bohatě zdobené lučíkovité spony, na kterých se dochovaly zbytky textilu. Nálezy až 1500 let starého textilu jsou nesmírně vzácné,“ říká archeolog muzea Pavel Horník.

V hrobu se našly také korálky z jantaru a skelné pasty, kostěný hřeben, keramická nádoba a řada dalších nálezů. Žena byla uložena do dřevěné komory. Shodnou úpravu hrobu se podařilo prokázat ještě v jednom z vykradených hrobů. Archeologové připisují bohatý ženský hrob pravděpodobně představitelce tehdejších společenských elit.

Většina zdejších hrobů byla podle odborníků ještě v průběhu 6. století vykradena, přesto čítá celý soubor bohatou kolekci nálezů.

„Můžeme jmenovat korálky ze skelné pasty a jantaru, železný tkalcovský nožík, přeslen, keramické nádoby, zvířecí kosti, skořápky vajec, různá kování opasků a v jednom případě krátký železný meč, takzvaný sax,“ doplňuje Pavel Horník.

Zbytky textilu putovaly na odbornou expertizu do Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze.

Lidské ostatky prozkoumají antropologové. Na zpracování velmi cenných nálezů z pohřebiště budou spolupracovat odborníci z Východočeského muzea v Pardubicích, Ústavu archeologie a muzeologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, z Hornického muzea v Příbrami a Archeologického ústavu Akademie věd.

Celkově archeologové nalezli a prozkoumali na zkoumané ploše 165 objektů, z nichž pochází několik tisíc nálezů. Nyní se všechny nalezené předměty ošetřují a konzervují v laboratoři, některé z nich čekají různé typy analýz.

Autor:

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Stavby obchvatů kvůli automobilce se blíží, uleví Častolovicím i Solnici

Častolovice (6.11.2018).

Stavba silničních obchvatů v Domašíně, Častolovicích a Doudlebách se přiblížila. Obchvat Častolovic má ulevit od aut...

Dvůr má plastiku nosorožce Sudána, připomíná nejohroženější savce na zemi

Socha nosorožce Sudána ve Dvoře Králové (16.7.2019).

Zvířecí kolonii na okružních křižovatkách ve Dvoře Králové rozšířil pětitunový nosorožec z pískovce a kovu. Znázorňuje...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz