Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

  12:45aktualizováno  12:45
Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru Hradce Králové. Archeologové tam minulý týden objevili dobře zachované pozůstatky části bastionové pevnosti z 18. století. Projekt parkhausu se proto bude měnit.

Podle odborníků jde o nejvýznamnější nález svého druhu v Hradci Králové. Výzkum začal v únoru, kdy archeologové odkryli podstatnou část zděných základů i pozůstatky nadzemního zdiva – kasematní budovy vestavěné do pětiúhelného bastionu, součásti hradebního systému hradecké pevnosti z konce 18. století. 

Fotogalerie

Podařilo se zjistit, že přízemní budova kavalíru sloužila jako pekárna a skladiště mouky i hotového pečiva. Spolu s dalšími budovami v areálu Gayerových kasáren, které jsou dosud dochovány, tvořil tento kavalír kompaktní areál, v němž se peklo, skladovalo i bydlelo. Zároveň plnil obrannou funkci.

Objev je to podle expertů ojedinělý, ale zároveň přináší nečekanou komplikaci: minimálně o půl roku oddálí a prodraží zahájení výstavby parkovacího domu s plánovanými 320 místy pro auta.

Památkáři budou usilovat o změnu projektu. Podle nich by kvůli zachování vykopávek nemělo být realizováno plánované zapuštěné polopatro parkovacího domu a základové piloty by měly být zapuštěny mimo stavební konstrukce.

„Archeologický průzkum není ještě dokončen. Přesto jsme už zadali vypracování alternativního založení domu tak, aby památka mohla být zachována. Od začátku projekt počítal s tím, že se tam něco může nalézt,“ řekl za investory člen představenstva společnosti ISP Hradec Králové Jiří Holubec. Náklady na stavbu garáží investor původně vyčíslil na 130 milionů korun.

Největší odkryv pevnosti

Součástí revitalizace bývalého vojenského areálu bude důkladná rekonstrukce obou kasárenských objektů. Gayerova kasárna jsou ve vlastnictví Královéhradeckého kraje, Vrbenského v majetku města, vznikne v nich nová přírodovědná expozice Muzea východních Čech.

Z kasáren bude muzeum

Areál v kasárnách bude převážně sloužit muzejním účelům a spolu s historickou budovou muzea na Eliščině nábřeží dotvoří pomyslnou muzejní čtvrť. Kasárna Gayerova budou hlavní depozitní a administrativní budovou muzea, zatímco Vrbenského krajskou výstavní a expoziční budovou, v níž se vedle přírodovědné expozice nově plánuje archeologická, jež bude chronologicky končit právě v období před stavbou pevnosti.

„Nálezy tematicky až neuvěřitelně zapadají do konceptu celého muzejního kampusu, jenž v areálu vzniká,“ poznamenává Jiří Šinták z muzea východních Čech. 

Podle ředitele muzea Petra Grulicha je nezbytné hledat a nalézt řešení, jak postavit parkovací dům a zároveň zachovat a prezentovat tuto unikátní dochovanou památku: „Město parkovací dům potřebuje a naším cílem není jeho stavbu ohrožovat. Nepovažujeme však za eticky přijatelné přivážet do areálu návštěvníky za poznáním historie a takovouto památku neochránit.“

Odkryté části stavby dávají dobrou představu o umění a dovednostech dnes již zapomenutých stavitelů pevnosti. 

„Například detaily ve způsobu zdění i použitém materiálu ukazují, jak se stavba prováděla. Někde máme téměř před očima party zedníků, kteří tu kterou zeď stavěli,“ upozorňuje archeolog hradeckého muzea Radek Bláha.

Znovuodkryté části dotvářejí původní areál. Nález je podle odborníků hodnotný, protože jde o dosud největší odkryv pozůstatků královéhradecké pevnosti, rozsahem ojedinělý i mezi dalšími pevnostními městy v republice. Plocha současného průzkumu je posledním významnějším nezastavěným územím v historickém jádru Hradce, kde se podobně rozsáhlé relikty pevnostních zdiv dochovaly. Žádné podobné části pevnosti už nikdo nenajde. Odkryté základy kavalíru umožňují názorný pohled na jednu část hradecké pevnosti, která na ostatních místech zmizela v propadlišti dějin.

Nejčtenější

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

Požár horské chalupy ve Velké Úpě v lokalitě pod Janovými boudami (23. 2. 2019)

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Další z rubriky

Útočník napadl před diskotékou v Trutnově muže, ten v nemocnici zemřel

policejní auto

Napadení muže, kterého v neděli zbil útočník před zábavním podnikem v Trutnově, vyšetřuje policie. Případ je o to...

Výrobce čidel se v Trutnově přestěhuje do nové továrny a bude nabírat

Vizualizace nové továrny Pepperl+Fuchs v průmyslové zóně Krkonošská v Trutnově

Německá firma Pepperl+Fuchs začne v Trutnově stavět novou továrnu za 200 milionů korun. Do průmyslové zóny Krkonošská...

Kraj by rád dostal vambereckou krajku až na seznam UNESCO

Jedna z vambereckých krajkářek při práci.

Tradice krajkářství na Vamberecku by se mohla zařadit na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz