Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Hradec už nejedná o posunutí koleje, vzdává tím i záchranu Kaštanky

  10:15aktualizováno  25. března 16:38
Hradec Králové nechce dál usilovat o záchranu stromořadí kaštanů na Pražském předměstí. Město napsalo členům spolku Kaštanka, že uvažované posunutí druhé koleje v projektu železniční dvoukolejky do Pardubic není možné. Jednání o měsíc dříve přitom budilo naděje. Město aspoň vysadí náhradní alej.

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Alej roku 2016 na předměstí Hradce ztratila město jako spojence. Aktivisté ze spolku Kaštanka si to přišli vyříkat přímo na zastupitelstvo. 

S kácením vzrostlých stromů před čtyřmi roky počítal projekt železniční dvoukolejky mezi Hradcem a Pardubicemi. S plánem se ztotožnili i železničáři, souhlasné stanovisko přidala i EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), a tak spolku zbyla poslední naděje, tedy město.

Fotogalerie

Z výsledků poslední schůzky k modernizaci železničního koridoru měli členové spolku radost, výrazně ožila šance na posunutí kolejí a tím i na záchranu kaštanů. Nečekaně a nekompromisně to však utnul e-mail ze strany radnice.

„Jednání města o zachování kaštanové aleje a možném variantním posunu připravované druhé koleje na Pražském Předměstí je u konce,“ zní první věta.

Město našlo dva důvody, proč se rozhodlo hodit Kaštanku přes palubu. Prvním byl údajný odmítavý přístup majitelů pozemků k případnému prodeji půdy, druhým kolize s výstavbou domu s odlehčovací službou v Honkově ulici.

Rozzlobení lidé z Kaštanky kvůli tomu dorazili na zastupitelstvo. Hned na úvod je popudilo vystoupení náměstka primátora Jiřího Bláhy (ODS), který za viníka průtahů označil spolek. Prý odmítl podepsat smlouvu o zpracování osobních údajů při vyjednávání s majiteli pozemků potřebných pro eventuální posun tratě.

Hradec vysadí novou alej

Rada města v úterý schválila zadání projektové dokumentace na výsadbu nové kaštanové aleje. Stromořadí bude náhradou za stromy pokácené v Družstevní ulici pro dvoukolejku. Radnice pro stávající alej v Opatovické ulici vytipovala pozemky, které jsou v majetku města a jsou v těsném sousedství, za projektovou dokumentaci zaplatí 155 tisíc korun.

„Záleží nám na tom, aby v lokalitě bylo zachováno maximum zeleně. Zvažovali jsme různé varianty, kde by mohla být vysazena nová kaštanová alej, jako nejlepší se nám zatím jeví plocha lemující Družstevní ulici. Vysázeno by zde mohlo být zhruba 36 stromů tak, aby pomyslně vznikla nová alej. Celkově by mohla být lokalita o rozsahu 1 550 metrů čtverečních oživena nejen stromy, ale také vzrostlými keři, lavičkami, odpadkovými koši a stojany na kola,“ říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek (Změna a Zelení).

„Spolek Kaštanka do této chvíle nejmenoval svého zástupce, odmítl podepsat dohodu o jisté mlčenlivosti ve vztahu k uvedeným osobním údajům vlastníků nemovitostí, tudíž jednání neváznou na straně města, váznou na straně spolku Kaštanka, a to dlouhodobě,“ řekl Bláha.

„S dohodou o mlčenlivosti máme problém, protože je tam spousta nejasností. Nepodepsal by to nikdo z vás, byla to obstrukce ze strany města,“ ohradil se člen spolku Bohdan Samek.

Spolek navrhl postup jako u statkářky Havránkové

Podle něj přesto Kaštanka nalezla způsob, jak zvrátit rozhodnutí majitelů pozemků nevzdat se své půdy. Pomohl „lex Havránková“, tedy případ plačické statkářky a jejích pozemků nutných pro dostavbu dálnice D11.

„Podařilo se nám do smluv prosadit možnost souhlasu s jednáním o odprodeji nebo směny pozemků. Vzpomněli jsme si právě na paní Havránkovou a její problémy, protože ona je nechtěla prodat, ale vyměnit. A to je častý případ majitelů pozemků přilehlých k trati. Když se podíváte do katastrální mapy, je jasně vidět, že je tam velké množství pozemků města i státu. A ty jsou vhodné pro směnu,“ upozornil Samek.

Podle spolku se radnice omezila na konstatování, že majitelé nechtějí své pozemky prodat, ale už neinformovala o tom, že vlastníci se nedozvěděli, o jakou výměru by přišli, kolik by mohli dostat ani zda jde o dočasný, či trvalý zábor.

Proč najednou vadí dům s plánovanou odlehčovací službou?

Spolek se dozvěděl, že i kdyby se podařilo dohodnout se všemi vlastníky, je tu překážka číslo dva: projekt odlehčovací služby za 115 milionů korun.

„Město v zájmu zachování aleje začalo vyjednávat se Správou železnic a majiteli pozemků v zahrádkářské osadě již v roce 2016. V jednáních jsme pokračovali, ale po prověření možného nového trasování železnice jsme zjistili, že takto by došlo ke kolizi s dlouhodobým záměrem výstavby Odlehčovací služby Honkova. Zároveň jsme dospěli k závěru, že tato varianta už není možná, protože zařízení s odlehčovací službou v Honkově ulici je pro nás prioritou,“ zdůraznil primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

„Při žádném jednání zastupitelů s představiteli spolku nebyla výstavba odlehčovacího domu v Honkově ulici zmiňována jako překážka. Zdá se, že tato akce je nekoncepční, neprofesionální, nepřipravená, ukvapená a bez ohledu na způsobené ekologické a sociální škody,“ namítala další členka spolku Miroslava Vodičková.

„My jsme se dlouho nechtěli k domu odlehčovacích služeb vyjadřovat, ale myslíme, že to pro postižené není nejvhodnější místo,“ narážel Samek na koleje, které jsou od domu jen třicet metrů.

Správa železnic navrhla posunutí koleje. Teď se vše stoplo

Na straně naštvaného spolku jsou i opoziční Piráti. „Správa železnic vypracuje návrh jak tu kolej posunout, seriózně se o tom jedná a najednou po několika dnech přijde e-mail, že to možné není. To musíte uznat, že to není standardní postup,“ upozornil zastupitel Aleš Dohnal.

Přestože vztahy spolku Kaštanka s městem jsou na bodu mrazu, podle vedení města mají obě strany stále o čem mluvit. Tedy s výjimkou zachování aleje.

„Jednání se spolkem Kaštanka i nadále pokračují, ale v tuto chvíli jsme již uzavřeli možnost variantního posunu druhé koleje. Jednáme s nimi o možnostech přechodu železnice nebo křížení Kuklenské ulice,“ podotkl náměstek Bláha.

Radnice chce budovat odlehčovací službu v domě blízko kolejí:

18. ledna 2017


  • Nejčtenější

Za vraždu manželky střelou do hlavy v hospodě dostal otec tří dětí 14 let

Krajský soud v Hradci Králové poslal obžalovaného M. D. na 14 let do věznice s ostrahou za vraždu manželky. Loni v...

Speleologové odhalili už 600 metrů Albeřické jeskyně a nejsou na konci

Premium Překvapující informace vydává v poslední době podzemí Krkonoš. V rozsáhlém projektu Správy Krkonošského národního parku...

Pes pokousal strojvedoucího vlaku na Jičínsku. Souprava nabrala zpoždění

Pes jednoho z cestujících v sobotu dopoledne pokousal strojvedoucího vlaku na Jičínsku. Vlak kvůli incidentu nabral...

Asociace dala Hradci ultimátum kvůli Žejdlovi. Klub o něm nevěděl

Spory hráčské asociace extraligových hokejistů a Hradce Králové pokračují. Petr Šidlík se domluvil na snížení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zámek Opočno zůstane státu, zamítl Ústavní soud stížnost dědičky

Zámek v Opočně na Rychnovsku zůstane ve správě státu, rozhodl Ústavní soud. Zamítl tak stížnost Kristiny...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Žák dostal moc volnosti a překročil rychlost, říká zpráva o pádu vrtulníku

Za loňský tragický pád výcvikového vrtulníku u Nového Města nad Metují na Náchodsku mohla přílišná rychlost stroje i...

Virus ohrožuje magický kostel v Orlických horách, obec spoléhá na dárce

Koronavirus zkomplikoval plány na opravu magického kostela svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici. Obec Bartošovice...

Auto tažené autem zaujalo policii, oba kamarádi měli dlouhé zákazy řízení

Policisté v Hradci Králové přistihli dva řidiče s dlouholetými zákazy řízení, jak autem táhli porouchaný vůz na vlečném...

Zvolili temnou cestu, reaguje rodina na výrok, že Opočno zůstane státu

Rodina Colloredo-Mansfeldových nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu z minulého týdne, podle kterého zámek Opočno na...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...