Výsledky jsou zatím velmi povzbudivé. Proceduru absolvovalo více než sto dětí a u řady z nich došlo ke zlepšení pohybu už po první aplikaci.
Léčbu elektroakupunkturou ve státních lázních každý měsíc podstupují desítky pacientů s těžkými poruchami hybnosti, například po mozkové obrně. Pokroky jsou u některých velmi výrazné.
„Díky týmové spolupráci se nám podařilo zvednout pacienta z vozíku po těžkém ochrnutí páteře. Jsem rád, že na léčbu dobře reagují i nejmenší pacienti, u kterých jsou běžné rehabilitační postupy kvůli věku dost limitované,“ říká Peter Olšák, jenž ve státních lázních působí od loňského roku a metodu rozvíjí ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci.
Podle dosavadních zkušeností nemá léčba vedlejší účinky. Procedura propojuje tradiční akupunkturu, která v České republice patří mezi oficiální lékařské metody, se současnými metodami fyzikální léčby.
„Lékař napíchne pacientovi akupunkturní jehly a poté pomocí přístroje přivede do akupunkturních jehel elektrický proud, pacienti to vnímají jako mravenčení. Při větší intenzitě dochází také k viditelným svalovým kontrakcím. Proud pomáhá dráhám v těle, které jsou poškozeny, aby lépe fungovaly,“ popisuje Peter Olšák.
Aplikovat metodu u dětí začal už na rehabilitačním oddělení v Olomouci.
„Postupně se snažíme budovat týmovou spolupráci mezi lékaři, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, logopedy a dalšími lidmi, kteří usilují o zlepšení stavu našich pacientů. Máme také řadu moderních přístrojů, včetně robotiky. Naše úsilí směřuje k tomu, abychom sladili poctivou práci s moderními poznatky,“ vysvětluje rehabilitační lékař.