Svátky můžete strávit s rockem, koledami, draky, ohňostrojem či v pravěku

  19:09aktualizováno  19:09
Komu se nechce o Vánocích sedět u televize, může v Královéhradeckém kraji vyrazit na desítky kulturních akcí. Redakce MF DNES pro vás vybrala ty nejzajímavější.

Vánoční strom v centru Hradce Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

1Symphonic queen na stadionu

V pátek čeká Hradec Králové velký hudební večer. Na hradeckém zimním stadionu vystoupí Filharmonie Hradec Králové se svým úspěšným projektem Symphonic Queen. Největší rockové hity jedné z nejslavnějších skupin historie v symfonické podobě uslyší návštěvníci od 20 hodin.

Autorem projektu je dirigent Miloš Machek, který stojí také za úspěšným projektem Beatles Manie či Pink Floyd Classic. Sezení na tribunách je za 399 korun, na ploše za 499 korun.

2VeganVánoce v kině

Kdo už bude mít dost kapra, řízků a salátu s majonézou, může 28. prosince zajít do hradeckého Bia Central, kde se konají VeganVánoce.

„Veganské večeře fungují na jednoduchém principu - přines veganské jídlo a ochutnej i od ostatních. Stoly se naplní talíři s pestrobarevným jídlem i nápoji z nejrůznějších domácností a receptů,“ láká pořadatelka Natálie Barcalová. Večer začne v 18 hodin.

3Koledy v Babiččině údolí

Svatoštěpánská koleda, tak se jmenuje program v Babiččině údolí v Ratibořicích 26. prosince. Známé i nově objevené koledy zazpívají v Rudrově mlýně v 15:30, v 17 a v 18:30 hodin děti z folklorního souboru Barunka z České Skalice. Pořadatelé lákají na ukázky lidových zvyků i vánočně vyzdobený mlýn. Děti mají vstup za 30 korun, dospělí za 60.

4Za draky na Staré Hrady

S dětmi lze vyrazit na vánoční program na zámku Staré Hrady na Jičínsku. „Zvýhodněným okruhem pohádkovým hradem provedou živá čarodějnice, princezna, čertice, rytíř či čaroděj,“ prozradila pracovnice zámku Petra Suková.

Na zámku se zabydlelo na třicet druhů draků a svou komnatu tu má i dračí král Rozumbraďák XVI. Otevřeno mají celé vánoční prázdniny kromě 24. a 25. prosince a 1. ledna.

5Vánoční trhy v Hradci

Až do této neděle se Masarykovo náměstí v Hradci Králové plní vánočními trhy. Krámky jsou otevřeny každý den od 9 do 18 hodin.

„Prodejci nabízejí třeba broušené kameny, výrobky z ovčí vlny nebo bylinné masti. Nechybí ani obrázky na skle, výrobky z přírodního korku, ručně vyráběné mýdlo, repliky historického skla, nože přímo od výrobce či olejové lampy,“ vyjmenoval nabídku Petr Švihlík z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.

Prodávají se i nakládané sýrové speciality, bramboráky, prase na rožni, klobásy nebo třeba lososí polévka, valašské frgály a štramberské uši.

6Betlémy v Náchodě

V děkanském kostele svatého Vavřince na Masarykově náměstí v Náchodě vystaví o svátcích velký betlém od náchodského řezbáře Karla Beršíka.

„Je to už 156 let, co se tento betlém vystavuje v našem kostele. Ten bude přístupný pro veřejnost v době, kdy se neslouží mše,“ říká náchodský děkan Boguslaw Partyka. Konkrétně to bude 25. a 26. prosince i 1. ledna od 7 do 10:30 hodin a od 14 do 16 hodin. Na náměstí bude 25. prosince v 15, 16 a 17 hodin k vidění i živý betlém.

7Prohlídky v broumovském klášteře

Benediktinský klášter v Broumově láká na sváteční prohlídky s netradiční atmosférou 25. a 26. prosince, otevřeno bude mít i na Silvestra. Prohlídky začínají v 11 a 14 hodin.

Disident Stanislav Pitaš se v pátek 26. prosince po deseti letech, kdy uspořádal řadu koncertů či literárních čtení, loučí s hospodou v Šonově na Broumovsku. Přijít mohou plačky, roztleskávačky i náhodní kolemjdoucí.

8Hradecký ohňostroj

Zajímavý posilvestrovský program slibuje centrum Hradce Králové. Vyvrcholením prvního dne nového roku bude v 18 hodin promítání videa k 790. výročí první písemné zmínky o městě Hradec Králové a závěrečný ohňostroj.

„Slavnostní atmosféra bude kromě světelných efektů umocněna hudbou ze sestřihu novinek americké produkční skupiny Two Steps From Hell,“ prozradil Švihlík. Mezi 16. a 20. hodinou bude posílena městská hromadná doprava ze sídlišť.

9Pravěk ve Všestarech

O prvním lednovém víkendu bude otevřen Archeopark ve Všestarech. Dny živé archeologie 3. a 4. ledna od 9 do 16 hodin ukážou, jak se v pravěku měnily klimatické podmínky.

„Zájemci si vyzkouší předení nitě, pravěké techniky tkaní textilií i čištění kůži pazourkovými nástroji,“ uvedl ředitel Archeoparku Radomír Tichý.

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Zabil jsem svou ženu, volejte policii, řekl bývalý novinář po střelbě v baru

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Pachatelem střelby v baru na náměstí v Rychnově nad Kněžnou je podle zdejších lidí místní bývalý novinář. Na svou...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

VIDEO: Řidička téměř zastavila v levém pruhu dálnice, další auto narazilo

Nebezpečný manévr na dálnici D11

Řidička auta dopoledne zazmatkovala na dálnici D11 u exitu 68. Nezařadila se včas ke sjezdu a pak brzdila téměř do...

Další z rubriky

Senátor Antl se rozchází s ČSSD, mluví o podrazech a planých slibech

Miroslav Antl, ČSSD

Rychnovský senátor a bývalý státní zástupce Miroslav Antl se rozchází se sociální demokracií. Hovoří o podrazech,...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Dobrovolné hasičky narazily při výcviku do stromu, z vraku je vystříhali

Nehoda hasičského vozu o obce Nahořany (16.7.2019).

Nedaleko obce Nahořany na Náchodsku havarovala dodávka místních dobrovolných hasičů. Řidička a spolujezdkyně v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz