V Hradci bude první derby. Fandové chystají show, policie manévry

  15:20aktualizováno  15:20
Hradecký zimní stadion bude od 18 hodin hostit před vyprodaným hledištěm východočeské hokejové derby. Domácí klub připravil pro diváky speciální program s cenami, ale i výjimečná bezpečnostní opatření. V pozoru jsou také policisté.

Klub slibuje na derby v Hradci soutěže, fanoušci zvláštní vystoupení (ilustrační foto). | foto: Martin Horký pro MF DNES

Na největší hokejový večer za posledních mnoho let je vše připraveno. V páteční podvečer na hradecký zimní stadion dorazí východočeský rival z Pardubic, společně s domácími hráči přilákají do hlediště 7 700 fanoušků. Poprvé od rekonstrukce stadionu před 11 lety bude vyprodáno.

Derby podruhé

* V prvním utkání v Pardubicích prohrál Hradec 2:3 v prodloužení.
* Páteční zápas na hradeckém zimním stadionu začíná v 18 hodin, hala se otevře v 16:45.
* Mimořádný program: nová výstava fotek 100 let hokeje, slevy ve fanshopu, soutěže o klubové šály, poukázky do restaurace i konzolové hry NHL 14.
* Hradec Králové figuruje na 2. místě extraligové tabulky, Pardubice jdou do zápasu z 9. místa.

Nemáte vstupenku na stadion? Sledujte zápas v textovém on-line přenosu na hokej.idnes.cz.

Nevšedních věcí je ale s prvním extraligovým hokejovým derby v Hradci Králové po dvaceti letech spojeno víc. Fanoušci obou týmů chystají speciální show. Ti hradečtí ladí choreografie a vymýšlejí dokonce zcela nové, speciálně pro výjimečnou příležitost derby.

"Jejich témata jsou ovšem tak tajná, že je s nimi seznámeno jen pár lidí. Můžu zatím prozradit jen to, že to počtem choreografií a pokřiků za zápas bude největší představení, jaké jsme zatím dělali," říká místopředseda fanklubu HCHK 2007 Jakub Vlosinský.

Hradec se tak chystá vyhrát nejen na hřišti, ale znovu také v hledišti - ostatně už při prvním derby, které se odehrálo v Pardubicích, bylo hradecké příznivce slyšet víc než domácí.

"Pokud prohrajeme, má teorie je jasná. Lidé zbourají stadion a Pardubáky pošlou domů po Labi," dodává s nadsázkou členka vedení fanklubu Beatrice Motalová.

Policie čeká rizikový zápas jako v září

Náročný bude večerní zápas i pro policii a pořadatele. Utkání je totiž označeno jako rizikové, neboť hrozí střety mezi tábory radikálních fanoušků.

Už při vzájemném souboji koncem září v Pardubicích byla bezpečnostní opatření na maximu. Fanoušky na každém kroku hlídaly desítky policejních těžkooděnců a podobné manévry se chystají i dnes.

Hokej byl i symbol boje proti útlaku, ukazuje výstava

První olympijská porážka Kanaďanů, nadvláda sborné, slavná vítězství nad sovětským týmem po Pražském jaru či olympijské hry po roce 1989.
Kdo dnes zamíří na velké hokejové derby mezi hradeckým Mountfieldem a Pardubicemi, spatří hned po vstupu na stadion novou výstavu fotografií 100 let mezinárodního hokeje. Expozice je rozdělena do deseti tematických oblastí a na stadionu už bude natrvalo.
"Výstava upozorňuje na skutečnost, že v mnoha nových státech byly za komunismu snahy využít i tento sport ve prospěch tehdejší ideologie a propagandy," vysvětluje místopředseda Evropského parlamentu a zároveň organizátor výstavy Oldřich Vlasák z Hradce Králové. Na desítkách fotografií s popisky a dobovým kontextem lidé uvidí nejslavnější české i zahraniční hokejové tváře v důležitých okamžicích hokejové historie. Připomenou si třeba slavného brankáře československého národního týmu Bohumila Modrého či sovětského Vladislava Treťjaka, slavnou trojku Boris Michajlov, Vladimír Petrov a Valerij Charlamov z 60. let, útok hokejisty Jean-Paula Parise na rozhodčího Josefa Kompallu během Summit Series v roce 1972 a chybět nesmí ani legendární úspěch českého výběru v japonském Naganu v roce 1998.
Na výstavě budou také panely fotografií z úplných začátků hokeje a prostor dostane i černé období českého hokeje v době tuhé totality. "Politický tlak spolu s pocitem národní hrdosti udělal u nás z ledního hokeje víc než sport. Nešlo jen o výsledky, hokej se stal symbolem boje proti totalitě a útlaku," připomíná Vlasák.

Policisté budou hlídat nejen před stadionem, ale i na trase od vlakového nádraží, kam okolo půl páté přijede vlak s pardubickými příznivci. Stovky hostujících fanoušků se poté pěšky vydají ke stadionu.

Neparkujte před stadionem, vyzývá klub

Hradecký klub vydal před zápasem několik doporučení. Například z bezpečnostních důvodů nedoporučuje fanouškům, kteří přicestují na utkání autem, obvyklé parkování před halou.

"Vzhledem k očekávané návštěvě chceme všechny požádat, aby svá vozidla zaparkovali jinde," říká ředitel marketingového oddělení Mountfield HK Petr Picka.

"Zatím nemáme konkrétní podezření na nějaké výtržníky, avšak v momentu, kdy by došlo k nepokojům, bylo by to i pro bezpečnostní složky lepší, než kdyby tu bylo zaparkovaných třeba padesát vozů," dodal Picka.

Zimní stadion se v pátek otevře už v 16:45. Avšak boční přístup od řeky Orlice pro permanentkáře bude uzavřený, všichni příznivci hokeje se dostanou do arény pouze hlavním vchodem. Uzavřený bude pro domácí fanoušky také levý roh haly.

"To abychom zabránili jakémukoliv střetu mezi fanoušky obou klubů," říká Picka.

"Strach z pardubických fandů nemáme. Je ale možné, že menší konflikty vzniknout mohou," připouští Beatrice Motalová z fanklubu.

U vstupu budou osobní prohlídky

A stejně jako nedávno v Pardubicích i v Hradci se diváci musí připravit na důkladné osobní prohlídky při vstupu na stadion.

"Jde o prevenci. Chceme eliminovat rizika a zabránit jakýmkoliv rušivým elementům, které by narušovaly organizaci zápasu. Snažíme se předejít případným nepokojům," vysvětluje za klub Petr Picka.

Na stadion podle něj také nebudou vpuštěni lidé v podnapilém stavu.

Klub slibuje soutěže i zábavu

Mountfield HK chystá na tento večer ojedinělý projekt rychlých soutěží během delších přerušení hry v jednotlivých třetinách a v komerčních přestávkách.

Moderátor se bude pohybovat mezi diváky a náhodně si vybere dvojici, které položí rychlou otázku. Ty se mohou týkat různých témat souvisejících s klubem a jeho hráči.

"Za správnou odpověď mohou diváci vyhrát klubové šály, hrníčky, předměty od našich partnerů, poukázky do restaurace nebo originální konzolové hry NHL 14," říká šéf marketingu Mountfieldu HK.

Pestřejší bude i přestávkový program. Jeho obsah však klub nechce prozradit, fanoušci se o něm dozvědí až na stadionu. "Připravovali jsme ho delší dobu, lidé se mají nač těšit," slibuje Picka.

Fanoušky čekají také výjimečné slevy ve fanshopu, předměty v klubovém obchodu mohou při derby zakoupit o deset procent levněji.

Význam utkání bude znát i při pohledu do VIP zóny. Pozvání přijali primátoři obou měst, hejtmani obou krajů nebo čtyřčlenná delegace z partnerského maďarského města Székesfehérvár.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Venkovní jízda trvá dál, hokejisté Hradce vítězí

Brankář Karlových Varů Filip Novotný sbírá do lapačky puk, za bránou leží jeho...

Úspěšná jízda po venkovních stadionech neskončila ani v Karlových Varech!Hokejisté hradeckého Mountfieldu i tam...

Hradec hlásí dva vydařené návraty. Další dva hráči ale nejsou jistí

Filip Zorvan z Hradce Králové (uprostřed) se snaží dostat k míči před...

Jeden si zahrál zápas po pěti měsících, druhý první v této přípravě poté, co se zranil v zimě. Když Filip Zorvan a Adam...

Deset minut a Zorvan si hned ověřil, že noha drží

Filip Zorvan z Hradce Králové během utkání s Ústí nad Orlicí

Že už je po pěti měsících od chvíle, kdy odehrál poslední zápas, noha definitivně v pořádku, si fotbalový záložník...

Najdete na iDNES.cz