VZPOMÍNKA: Zemřel Dr. Hokej. Vynikl ve světě, do kterého jako by nepatřil

Hokejový trenér Luděk Bukač na snímku z 10. října 2013 | foto: ČTK

23 2019
Pro novináře znamenalo setkání s Luďkem Bukačem zásadní výzvu. Z noblesně oblečeného a vystupujícího muže vyzařovala autorita. Každou větou, tónem hlasu i gestem předváděl svou inteligenci a společenský rozhled, který dalece přesahoval hokejové mantinely. Chvílemi působil až povýšeně. Před takovou kapacitou se reportér prostě nechtěl ztrapnit hloupou otázkou nebo faktickou neznalostí.

Jedna jeho odpověď by často vydala na celý článek a ani vnímavější lidé z jeho branže leckdy úplně nechápali myšlenky, jež slovníkem vystudovaného doktora filozofie vyjadřoval. Přesto jako hráč - a zejména coby kouč - ve svém oboru dokázal báječné věci.

Donedávna působil navzdory pokročilému věku úžasně svěže. Uměl bystře odhalit a trefně pojmenovat důvody krize, do níž český hokej zabředl. Onemocněl však zápalem plic a o víkendu v 83 letech zemřel na selhání srdce.

Fotogalerie

Při rozhovoru s ním musel být žurnalista ve střehu, aby se aspoň částečně držel na jeho úrovni, za což ovšem jako odměnu obdržel skvělý pracovní materiál. Takto třeba pro MF DNES kdysi vykreslil kanonýra Václava Nedomanského:

„Občas jsem dostal úkol jej v lize bránit. Byl silák, individualista, v podstatě nepotřeboval spoluhráče. Uměl se prosadit krátkou kličkou do forhendu a zakončit. Musel jsem u něj být v místech, odkud mohl dát gól. Měl dlouhý skluz, solidní zrychlení. Pamatuju si ho jako spíš uzavřeného, ale inteligentního hocha, studoval vysokou školu. Hrál hlavou a slušně, nikdy se nesnížil k zastrašování ani neoplácel.“

Do hokejových dějin sám zasáhl nevídaným způsobem a mohl se do nich zapsat třeba i víc. V roce 1984 mu přítel Scotty Bowman nabídl, aby mu dělal asistenta v klubu Buffalo Sabres v NHL. Z různých důvodů zůstal doma a posléze jako jediný trenér dovedl k titulu mistra světa československou (1985) i českou reprezentaci (1996), k čemuž použil cit i psychologické vzdělání.

V obou případech vybral se svými kolegy překvapivého kapitána - Dária Rusnáka a Roberta Reichela.

V prvním případě zvolil Slováka v převážně českém mužstvu. Bukačův asistent Stanislav Neveselý si stále pamatuje korespondenční lístek, který jim přišel poštou. Stálo na něm: „Vy dva čeští volové! Nemohli jste vymyslet nic jiného než udělat Slováka kapitánem národního mužstva?“

Trenéři vyvěsili vzkaz mezi ostatní dopisy na stěnu v pražské Sportovní hale, kde se při šampionátu odehrála většina utkání. Hrdě se ke svému tahu hlásili.

Kariéra Luďka Bukače

Úspěšný hokejový trenér, v letech 1985 v Praze a 1996 ve Vídni dovedl národní tým k titulu mistrů světa, na olympijských hrách 1984 v Sarajevu získal stříbro.

Jako střední útočník odehrál za Československo 30 reprezentačních zápasů. Zúčastnil se světových šampionátů v letech 1961 a 1963, kde národní mužstvo získalo stříbro a bronz.

Trénovat v lize Bukač začal v roce 1967, reprezentace se poprvé ujal roku 1979. Vedl rovněž národní týmy Rakouska a Německa.

Po odchodu z vrcholového sportu se začal věnovat hokejové škole, kterou spolu se synem založil v roce 1991. Autor řady odborných publikací byl v roce 2007 uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Zdroj: ČTK

Před senzačním tažením za zlatem ve Vídni o jedenáct let později pak Bukač při poradě svého štábu a klíčových hráčů v zákulisí českobudějovické haly navrhl, aby se šéfem týmu stal čtyřiadvacetiletý Reichel.

„Má někdo námitky?“ ptal se.

„Já!“ ozval se zkušený obránce Antonín Stavjaňa.

Scénku ve svém životopise popisoval právě Reichel... „Nikdo další neprotestoval, takže Bukač definitivně rozhodl: Kapitánem je Robert Reichel.“

Svou sázku na Reichelovo vůdcovství si kouč později nemohl vynachválit.

K oběma triumfům přispěl chytrými tahy, při nichž osvědčil znalost sportovcovy duše. V Praze po drtivé porážce od Sovětů 1:5 ve skupině před finálovou částí turnaje zrušil trénink a poslal hráče na procházku do parku.

„Měli jsme toho plný zuby,“ vykládal tehdejší forvard Pavel Richter. „Třicet chlapů pohromadě, vypadali jsme jako... No, divně. Ale probrali jsme všechno. Myslím, že jsme hráli čáru a úplně jsme zapomněli na hokej.“

Další den reprezentace porazila v přemohla takřka nepřemožitelné Sověty 2:1, poté roznesla Američany 11:2 a přetlačila Kanadu 5:3.

Před posledním mačem ji Bukač nabudil proslovem, jehož úryvek ještě zní v hlavě dalšího útočníka, Oldřicha Válka. „Pan doktor nám řekl: Hoši, čeká vás zápas, po kterém můžete ronit slzy štěstí, nebo smutku. Záleží na vás.“

Při šampionátu ve Vídni zase věděl, že jeho chlapci po večerech vyrážejí na pivo do restaurace v Prátru. Poněvadž ale na ledě vše klapalo, nezasáhl a nechal jim svobodu.

Luděk Bukač zemřel

Servis iDNES.cz

S odstupem se na jeho metody vzpomíná s úctou. Nicméně především za minulého režimu prosazoval své názory velmi tvrdě a kdekdo jej považoval za despotu.

Centra Vladimíra Růžičku štval tím, že jej na srazech okamžitě posílal k holiči: „Nevím, proč bych se měl nechat ostříhat. Je přece moje věc, co nosím na hlavě, když mám vlasy upravené a umyté.“

Beka Eduarda Uvíru potrestal po pražském mistrovství. „Čekali jsme na ceremoniál a dali si nějaké pivo,“ říká Richter. „Pár kluků to přiživilo vodkou v bufáči, kam jsme chodili na kolu. Eda se v podroušeném stavu motal jak špína nad kanálem a pak dostal pokutu.“

Po pádu komunismu se proti Bukačovu stylu vymezilo víc odpůrců. Neseděl například Ivanu Hlinkovi, jenž si do něj v 90. letech několikrát rýpnul hláškou: „To víte, já nejsem doktor přes kličky.“

Český hokejový titul na MS 1996 ve Vídni slavil Luděk Bukač (v popředí vlevo) po boku tehdejšího premiéra Václava Klause.

Český hokejový titul na MS 1996 ve Vídni slavil Luděk Bukač (v popředí vlevo) po boku tehdejšího premiéra Václava Klause.

Kritizovali jej Růžička či zadák Miloslav Hořava. Vsetínský brankář Roman Čechmánek se pod ním rozloučil s „nároďákem“.

Bukač sám si naopak vyčítal, že rázněji nezakročil proti Jaromíru Jágrovi a Petru Nedvědovi před epochálním krachem na Světovém poháru 1996. Litoval, že primadonám povolil volnější program a že dopustil rozpad týmu. Ačkoliv byl v nesnadné situaci, poté chlapsky přiznával, že právě on udělal klíčovou chybu.

Možná ztratil něco z pověsti dokonalého kouče, leč neztratil svou čest a úroveň.

Autor:

Česko - Kanada ONLINE v sobotu od 19.15

83. ročník mistrovství světa v ledním hokeji vyvrcholí v neděli 25. května 2019 zápasy o medaile. Hraje se na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě. Příští šampionát, MS 2020, se bude hrát ve Švýcarsku.

Program semifinále - sobota, 15.15: Rusko - Finsko, 19.15: Česko - Kanada

Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

ONLINE: Česko - Kanada. V semifinále chytá Bartošák, Vrána zpět v sestavě

Společná radost českých hokejistů po gólu Jakuba Voráčka.

Sledujeme online Hokejová horečka vrcholí, česká reprezentace vstupuje do boje o medaile na mistrovství světa. K...

Rusko - Finsko 0:1. Seveřané jsou ve finále, sborná poprvé na MS padla

Finové se radují z postupu do finále mistrovství světa, v semifinále porazili...

VIDEO Prvním finalistou hokejového mistrovství světa jsou Finové, kteří v semifinále přehráli dosud...

Temné chvíle šampiona Procházky. O prodané medaili, dluzích i sebevraždě

Martin Procházka v roli televizního spolukomentátora na mistrovství světa na...

Košice (Od našeho zpravodaje) Dal zlatý gól na hokejovém šampionátu ve Vídni. Na olympiádě v Naganu přihrál na jedinou finálovou...

Češi jsou po čtyřech letech v semifinále, v něm narazí na Kanadu

Český kapitán Jakub Voráček slaví se svými spoluhráči vítězství nad Švýcarskem.

Čeští hokejisté zlomili tříleté prokletí a poprvé od domácího šampionátu v roce 2015 se probili do...

Kanada - Švýcarsko 3:2P. Obhájcům stříbra utekl postup o vteřinu

Kanaďan Mark Stone slaví vyrovnávací branku proti Švýcarsku.

VIDEO Švýcarští hokejisté byli blízko vyřazení favorita ve čtvrtfinále mistrovství světa, jenže o těsné...

Další z rubriky

Euforie. Z davů nás mrazilo, říká český parahokejista Hábl

Zdenek Hábl (vlevo) v souboji s korejským soupeřem.

VIDEO Šampionát v para hokeji označují zlínští hráči za nejsilnější moment v kariérách. Doufají, že...

Osobnost českého parahokeje se loučí. Po životních útrapách cítí hrdost

Kapitán sledge hokejistů Zdeněk Šafránek na monoski na paralympiádě v...

VIDEO Po třinácti letech v parahokejové reprezentaci a čtvrtém místě z domácího šampionátu v Ostravě...

Lener skončil, svazovým šéftenérem a manažerem dvacítky se stal Pešán

Liberecký trenér Filip Pešán během utkání s Pardubicemi

Filip Pešán střídá Slavomíra Lenera v roli šéftrenéra hokejového svazu, bude také generálním...

Najdete na iDNES.cz