Zámořský šlágr vyhráli kanadští mladíci

Leksand/Mora - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) Zaplněná FM Mattsson arena v Moře byla svědkem nádherného hokejového představení. V hlavních rolích – juniorští hokejisté USA a Kanady. Stovky fanoušků reprezentace kolébky hokeje si pak mohly po závěrečné siréně hrdě poslechnout svou hymnu. Kanada vyhrála 6:3.

"Hodně jsme se zlepšili oproti zápasu se Švédskem, kde jsme nehráli i přes výhru ideálně," pochvaloval si útočník Kanady Jonathan Toews, střelec vítězného gólu.

V 50. minutě proměnil trestné střílení švihem nad lapačku amerického gólmana Zatkoffa.

"Psychicky nás povzbudilo, že jsme dokázali porazit dva nejsilnější soupeře z naší skupiny," mohl pak říci po utkání.

"Zase jsme ale viděli, co svedli Němci proti Americe, proto musíme být stále obezřetní i v dalších utkáních," krotí však předčasnou euforii.

To Američané nejsou ve snadné pozici. Ačkoliv předvedli, že navzdory porážce od Německa nelze jejich výběr odepisovat, opět odcházeli z ledu se svěšenými hlavami.

"Musíme se konečně probudit a začít plnit na sto procent pokyny trenéra," burcuje svůj tým Nathan Gerbe, forvard Spojených států.

"Je třeba chodit důrazněji do brány a střílet více branek. Proti Německu byl jeden gól málo," hledá cestu k úspěchu hráč bostonské College draftovaný Buffalem.

Hráči USA však předvedli odhodlaný výkon. Proti Kanadě se vydali ze všech sil a nemají se za co stydět. "Neztrácíme víru v postup, i když Německo nám ho dokázalo svými výsledky zkomplikovat," věří Gerbe.

Další pokus na odčinění zaváhání proti Německu budou mít Američané 30. prosince v Leksandu proti Slovensku.

Slováci začali porážkou

Slovenští hokejisté do dvaceti let vstoupili do mistrovství světa ve Švédsku neúspěšně. Svěřenci Jána Jaška podlehli 2:4 nováčkovi elitní skupiny Německu a hned na úvod si zkomplikovali snahu o postup do play-off.

Slováci proti Německu, které v prvním zápase porazilo v prodloužení favorizovaný tým USA, nezachytili začátek utkání a v 9. minutě prohrávali o dvě branky. Ještě do přestávky však srovnal Mikúš a Korenko v druhém dějství vyrovnal.

Začátek třetí třetiny však Slováci opět zaspali, v rozmezí 50 sekund inkasovali dva góly a s papírově nejslabším celkem skupiny A prohráli 2:4.

Bělorusové už podruhé nepřekvapili

Hokejisté Běloruska nenavázali v Moře na překvapivé úterní vítězství nad Finskem a  ve druhém utkání na turnaji podlehli Švýcarsku 1:4. Dvěma góly přispěl k vítěznému vstupu země helvétského kříže do turnaje útočník Juraj Šimek, který se narodil na Slovensku.

Do jediného středečního utkání skupiny B, v níž hrají i čeští hokejisté, ale vstoupili lépe Bělorusové. Ve vyrovnané úvodní části získali vedení v 19. minutě, kdy se v oslabení prosadil Stas.

Švýcaři otočili skóre v polovině zápasu. Šimek vyrovnal rovněž v oslabení a za 32 vteřin skóroval i Lemm. Po 27 sekundách závěrečného dějství pojistil vedení v přesilové hře Weber a devět minut před koncem dovršil výsledek Šimek.

Výsledky:

Skupina A:
Slovensko - Německo 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
12. Mikúš (Brňák, Buc), 26. Korenko (Skokan, Bartánus) - 4. Ondruschka (Schutz), 9. Schutz, 44. Kramer (Gogulla), 45. Gawlik (Schutz). Rozhodčí: Charron (Kan.) - Ross (USA), Ulriksson (Švéd.). Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 495.

Kanada - USA 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)
15. Downie (Letang, Bourdon), 18. Pyatt (Franson, Russell), 22. 29. Toews (Pyatt), 50. Toews z tr. střílení, 59. Helm, 60. Helm (Downie) - 23. E. Johnson (Chorney), 27. Carman (Sweatt), 54. Sweatt (Skille). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Blümel (ČR), Takula (Švéd.). Vyloučení: 9:9, navíc Downie (Kan.) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3539.

Skupina B:
Švýcarsko - Bělorusko 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
29. Šimek, 30. Lemm (Grossmann), 41. Weber (Schilt, Kellenberger), 51. Šimek (Kellenberger) - 19. Stas (Šumskij). Rozhodčí: Ritchie (USA) - Anisimov (Rus.), Schröter (Něm.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 954.

1. Švýcarsko 1 1 0 0 0 4:1 3
2. Rusko 1 1 0 0 0 3:2 3
3. Bělorusko 2 1 0 0 1 5:7 3
4. Finsko 1 0 0 0 1 3:4 0
5. ČR 1 0 0 0 1 2:3 0