Tragicky zesnulí hokejisté jsou v Česku, přivezl je armádní speciál

10 2011
Krátce před druhou hodinou ráno přistál na vojenském letišti v Praze - Kbelích armádní letoun C-295 CASA. Do Česka přivezl ostatky tragicky zesnulých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka. Těla hráčů, kteří nešťastně zahynuli při letecké havárii u ruské Jaroslavle, teď putují k pozůstalým. Rozloučení s hráči proběhne v neděli odpoledne.

Rachůnek, Marek i Vašíček byli ruskými úřady identifikováni a jejich ostatky byly převezeny 200 kilometrů z Jaroslavle do Moskvy. Ruská strana se nabídla, že je dopraví až do vlasti. Ale v ruské metropoli už převzal těla českých hráčů vojenský speciál. Letoun CASA pořizovalo ministerstvo obrany kvůli zcela jiným účelům. Teď bohužel sloužil k velmi smutné události...

Světla na přistávací ploše kbelského letiště připomínaly svíčky, které hoří na památku tří českých hokejistů. Armádní speciál dosedl na zem v 1:53. O pár minut později vojáci čestné stráže napochodovali k letadlu a vynášeli z něj rakve s ostatky Rachůnka, Marka a Vašíčka.

Vojenská kapela přitom hrála smuteční písně. Vojáci vzdali tragicky zesnulým hráčům hold. Vlajky byly na půl žerdi a k české a evropské přibyl ještě černý prapor.

Vše o tragédii

Přímo do Kbel dorazil prezident hokejového svazu Tomáš Král, spolu s ním agenti hráčů a odvahu sebrali též bratři Karla Rachůnka Ivan a Tomáš, útočníci Sparty.

"Je to strašná věc. Nemělo se to stát. Kdybychom udělali cokoliv, stejně se to nezmění," říkal se slzami v očích Král. Okolo něj byly štáby českých, ale i slovenských nebo ruské televize.

Král poděkoval české vládě a armádě, protože vyšly při převozu těl z Ruska maximálně vstříc. "Jsem jim vděčný, protože nám to hodně usnadnili," dodal Král.

Armádní letoun CASA přivezl z Ruska ostatky tragicky zesnulých hokejistů Karla
Rakve s ostatky tragicky zesnulých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a

V příštím týdnu proběhnou v místech, odkud tři čeští hokejisté pocházeli, pohřby. Ty mají v režii jejich rodiny, ale aby se mohli smutečního obřadu zúčastnit i lidé z hokejového prostředí, proběhne každý v jiný den. "Já přijdu stoprocentně," vzkázal Král.

Rozloučení proběhne v neděli od 15 hodin

Oficiální rozloučení s českými hokejovými mistry světa proběhne v neděli od 15 hodin na Staroměstském náměstí. Tam už lidé spontánně nosí a zapalují svíčky a vyjadřují soustrast s pozůstalými. Vzkazy Rachůnkovi, Markovi a Vašíčkovi píší také do kondolenční knihy.

Původní plán, že na náměstí budou vystaveny také rakve s hráči, Český hokejový svaz přehodnotil. I když veškerý postup konzultoval s pozůstalými rodinami, setkal se především s vlnou nevole veřejnosti i prezidenta Václava Klause.

"Chtěli jsme, aby to pro ně bylo co nejdůstojnější," řekl prezident svazu Tomáš Král. Právě on na Staroměstském náměstí uctí památku tragicky zesnulých hokejistů spolu s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Pietním aktem bude provázet sportovní komentátor Robert Záruba.

Pieta na Staroměstském náměstí v Praze za hokejisty, kteří zemřeli při letecké

Přítomní fanoušci si mohou připomenou momenty slavné kariéry Rachůnka, Marka a Vašíčka sestřihem dokumentů na velkoplošné obrazovce. Soustrast s oběťmi letecké katastrofy a jejich rodinami vyjádří přítomní minutou ticha. Po smuteční akci proběhne zádušní mše v Týnském chrámu. Měla by začít v 16 hodin a sloužit ji bude Tomáš Holub.

Čeští hokejisté zemřeli při havárii letadla Jak-42, které z jaroslavlského letiště Tunošna odlétalo s hráči a funkcionáři místního týmu Lokomotiv do běloruského Minsku. Ze 45 lidí na palubě katastrofu přežili dva.

Kromě českých hokejistů zahynul i slovenský útočník Pavol Demitra a hráči z Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Švédska, Lotyšska a Německa.

Autor:
  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Rekordman Gulaš zazářil hattrickem, Kometa zvládla přestřelku s Libercem

Desáté kolo hokejové Tipsport extraligy přepisovalo rekordy. Plzeňský Milan Gulaš se při triumfu nad Pardubicemi 5:3...

Čechův hokejový debut: v masce s Haškem vychytal výhru po nájezdech

Bývalý fotbalový gólman Petr Čech vyměnil kopačky za brusle a v neděli si odbyl premiéru ve čtvrté anglické hokejové...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dejte nám víc peněz! Švédské hokejistky se bouří a hrozí bojkotem

Zasloužíme si víc. Jestli nám nepřidáte, uděláme ostudu. Švédské hokejistky se bouří. Bojkotovaly reprezentační sraz a...

Hokejová reprezentace bude hrát v prosinci proti Finsku v Plzni

Česká hokejová reprezentace v této sezoně poprvé po třech letech sehraje zápas v Plzni. V západočeské metropoli...

Bryzgalov brání Kuzněcova: WADA mě nezajímá, sama má za sebou skandály

Ztráta důvěryhodnosti, cejch do konce kariéry, neustálé pochyby. Je otázka, jestli se z toho kolotoče Jevgenij Kuzněcov...

KOMENTÁŘ: Češi, není místo. Zámoří naznačuje další krok k hokejové tmě

Fandili přímo v Bratislavě, v českých hospodách a po letech i na Staroměstském náměstí. K obrazovkám usedly klidně dva...

Najdete na iDNES.cz