„Výkonný výbor Českého hokeje už v létě rozhodnul, že čeští hráči, kteří po zahájení ruské invaze na Ukrajinu podepsali smlouvu s některým klubem KHL, nebudou povolávání do české hokejové reprezentace. Toto rozhodnutí platí a nic se na něm nemění ani teď,“ uvedl.
Hadamczik prostřednictvím krátkého prohlášení reagoval na dotazy novinářů, které zajímalo stanovisko svazu vůči Jaškinově účasti ve videu petrohradského celku.
POHLED: Jaškin děkuje ruské armádě. Vzdaluje se zemi, kde vyrostl![]() |
V něm postupně promlouvá několik hráčů Petrohradu. „Dnes přejeme vše nejlepší všem, kteří propojili svůj život s ochranou naší vlasti. Všechny, kteří nesou službu v řadách ozbrojených sil a vojenské námořní flotily. A všechny, kteří jsou denně hlavním obráncem a oporou své rodiny. Díky za vaši odvahu, prozíravost a kuráž. Ať vaše blízké vždy obklopuje teplo a bez výjimky čeká úspěch,“ zazní postupně.
„Vše nejlepší ke Dnu obránce vlasti,“ uzavře společné prohlášení Jaškin, jenž v SKA zastává funkci kapitána.
Z českých řád zůstávají společně s devětadvacetiletým útočníkem v KHL ještě Libor Šulák a Rudolf Červený, kteří hájí barvy Admiralu Vladivostok.
Všichni tři v uplynulých dnech nastoupili do zápasů ve speciálních dresech s vojenskými motivy na podporu ruské armády, která už přes rok páchá válečné zločiny na Ukrajině.
Reakce sportuna válku na Ukrajině |
„S kluky, kteří podepsali v Rusku, se rozcházíme v otázce morálky. Oni si neuvědomují, že Ukrajina bojuje za to, aby se válka nerozšířila do dalších evropských zemí,“ uvedl Hadamczik pro sport.cz.
„Morálka je víc než sport a musíme si ji zachovat. Jako Česko podporujeme demokracii a chceme konec války na Ukrajině. Jsme zajedno s naší vládou a nebudeme akceptovat, že by naši hráči působící v KHL mohli reprezentovat,“ dodal.
Proč hokej miluje Rusko. Zavržení nečekejte. Zahraje si na MS v Praze?![]() |
V poslední době se velmi často řeší také případný návrat ruských a běloruských hokejistů na mezinárodní akce včetně hokejového mistrovství světa.
Ani tento krok si česká strana momentálně není schopna představit.
„Český hokej bude postupovat v souladu s morálními zásadami a integritou zahraniční politiky České republiky a za současných podmínek nebude hlasovat pro přijetí týmů Ruské federace a Běloruska zpět do šampionátů IIHF,“ prohlásil generální sekretář svazu Jan Černý.