Čeští hokejisté s Jiřím Sekáčem uprostřed slaví snížení v utkání s Finskem.

Čeští hokejisté s Jiřím Sekáčem uprostřed slaví snížení v utkání s Finskem. | foto: Reuters

Česko - Finsko 4:3. Obrat dokonal dvěma úspěšnými nájezdy Kubalík

• 96
Česká hokejová reprezentace zahájila druhý podnik Euro Hockey Tour této sezony výhrou. Přestože na Channel One Cupu prohrávali Češi s Finskem už 0:3, ve třetí třetině srovnali v Tampere stav zápasu po trefách Bulíře, Lence a Kundrátka. O obratu rozhodl v nájezdech Dominik Kubalík, který proměnil oba dva své pokusy a zařídil tak výhru 4:3.

Česko - Finsko 4:3N

Druhá třetina utkání jako by připomínala měsíc starý vzájemný duel v Helsinkách, kdy aktivní seveřané doráželi na trápící se český výběr. Tentokrát se ale dokázal tým Miloše Říhy ve třetím dějství vzchopit a zvrátit vývoj zápasu ve velkém stylu.

Stejně jako před měsícem se i tentokrát dlouho čekalo na začátek zápasu, který oddálil slavnostní ceremoniál. Po něm národní tým opět čelil nastartovanému výběru Suomi, a i když měli Češi několik slibných šancí, dlouho dopláceli na slabou koncovku.

Prosadit se ale trvalo také Finům, gólman Šimon Hrubec například lapačkou vystihl tečovanou ránu. Plno práce měl také Joni Ortio na druhé straně, jehož ale české střelecké pokusy spíše trefovaly, než aby si našly cestu za jeho záda.

V listopadovém střetnutí se Češi herně na chvíli zvedli ve druhém dějství, tentokrát bylo vše naopak. Mohl za to gól Hakulinena před první pauzou, na nějž navázal po přestávce tečující Puustinen.

Finové se dostali do pohody, kdežto na českých hokejistech začala být patrná deka způsobená rychlým trhákem soupeře. Krizi prohloubilo finské zvýšení na 3:0 v polovině utkání.

„My jsme se malinko zbláznili s tím, že jsme chtěli hned vyrovnat. Měli jsme spoustu šancí, ale začali jsme propadat. V půlce zápasu už jsme trochu přeházeli pětky a dali tomu malinký impulz,“ komentoval krizové chvíle kouč Říha.

Probuzení střelci a jistý Hrubec

Nevydařenou druhou třetinu ale hodili jeho svěřenci za hlavu. Hned v úvodu třetí části prolomil českou střeleckou smůlu po dobrém zpracování Bulíř, 42 vteřin nato našel Zámorský rozjetého Lence a ten se v zakončení nemýlil.

Co mohlo v nejhorší fázi zápasu vypadat jako šílenost, proměnil v realitu vyrovnávací bombou Kundrátek, jenž nasměroval poskakující kotouč mezi ruku a tělo finského brankáře Ortia.

„Vysvětlili jsme si, jak bychom chtěli hrát, což kluci stoprocentně splnili. A proto se to otočilo,“ chválil Říha.

Změny v sestavě a následné góly zapůsobily jako elixír a po ledě se najednou prohánělo úplně jiné české mužstvo. Vyrovnaný stav vydržel přes prodloužení hlavně díky jistému Hrubcovi, který musel řešit několik ožehavých situací.

Rusko - Švédsko

3:2 po nájezdech

V nájezdech pak nastala chvíle Dominika Kubalíka, nejproduktivnějšího hráče švýcarské ligy. Český snajpr proměnil klíčový vyrovnávací nájezd a když se vydal k pokusu v šesté sérii, kličkami si položil Ortia a poslal puk mezi jeho betony.

„Údajně měl jet Petr Zámorský, ale někdo na mě zařval ze střídačky, ať jedu. Nevím, od koho ten pokyn přišel, ale poslechl jsem,“ říkal po utkání Kubalík.

Hrdinskou tečku dokonal Hrubec, když v rozštěpu donutil Peltolu k nepřesnému pokusu v posledním nájezdu. „Asi už jen málokdo věřil, že to ještě otočíme. Ale po prvním našem gólu ztratili tu svoji pohodičku, najednou druhý gól, panika a bylo to,“ měl radost český brankář

Další utkání čeká český výběr v sobotu, kdy se v Moskvě střetne od 13:45 s domácími Rusy.