Američan Chase Balisy se ve čtvrtfinálovém duelu MS hokejistů do 18 let pokouší vyzrát na českou obranu. | foto: IIHF

Sny české osmnáctky o semifinále hokejového MS rozprášili Američané

• 37
Minsk (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Čtvrtfinálový duel České republiky a týmu USA měl na mistrovství světa hokejistů do 18 let v Minsku od samého počátku jasného favorita. Prognózy se nakonec potvrdily i na ledové ploše. Američané byli ve všech herních činnostech lepším týmem. Jejich náskok se tak postupně navyšoval až na konečných 6:0.

Svěřenci trenéra Kopeckého si tak ve čtvrtek zahrají o páté místo se Švýcarskem, které ve druhém čtvrtfinále podlehlo Rusku 3:4. Semfinálové dvojice tvoří Švédsko s Rusy, Američané se rovněž ve středu utkají s Finskem.

Česká republika - USA 0:6

Čekalo se, že první čtvrtfinálový duel začne velkým americkým náporem. Zámořský tým se však nedokázal dlouho proti dobře pracující české obraně prosadit. Pomohla mu k tomu až česká nedisciplinovanost. Při dvou po sobě jdoucích amerických početních výhodách to před Kašíkem vypadalo několikrát nebezpečně, ale Češi vše zvládli. Také Kopeckého parta si zahrála přesilovku, Campbella však vůbec ohrozit nedokázala. Na obou týmech byla znát důležitost střetnutí. Příliš šancí tak v první polovině úvodní třetiny zaplněný Dvorec sportu neviděl.

Na úvodní gól se čekalo až do 14. minuty. Člen první americké pětky Brandon Saad si najel mezi kruhy a přesnou střelou do protipohybu Kašíka otevřel skóre. Američané byli v těchto chvílích lepším týmem, což potvrdili o dvě minuty později druhou trefou. Grimaldi našel na hranici brankoviště volného Austina Czarnika a ten rychlou přízemní střelou překonal bezmocného českého brankáře podruhé. S českým týmem mohlo být ještě hůře po průniku Saada, který jen těsně minul branku.

O velké aktivitě zámořského celku v první periodě svědčí i poměr střel na branku v poměru 16:3. Češi jakžtakž stíhali v obraně, ale vůbec se nedokázali prosadit k střelbě.

Hokejový reprezentant do 18 let Jiří Klimíček ve čtvrtfinálovém duelu MS proti Američanům.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili svěřenci kouče Kopeckého s větší aktivitou, která sice vedla k územní převaze, ale vytoužené šance stále nepřicházely. Až v přesilové hře to česká osmnáctka sehrála výborně na jeden dotek. Zámorský na konci celé akce netrefil před prázdnou brankou puk ideálně. Českým hráčům nešla upřít snaha, ale sehraný americký výběr působil zkušenějším dojmem.

Přesně v polovině klání měli hráči v tmavě modrých dresech po dvou zbytečných faulech Žovince a Frka dlouhou výhodu dvojnásobné přesilovky. Češi bránili ze všech sil, při ráně Faulka pomohla levá tyč, ale tři vteřiny před návratem druhého hráče kapitulovali, když rychlou ranou švihem skóroval ostrostřelec Austin Czarnik.

Američané byli mnohem aktivnější a českým hráčům tak nezbývalo nic jiného než si vypomáhat fauly. Další přesilovka pět na tři byla k vidění ve 36. minutě a ta již české mladíky definitivně zlomila.

Opět sice po nezměrném úsilí ubránili oslabení tři na pět, pak ovšem již v klasické přesilovce přidal po krásné akci na jeden dotek čtvrtý americký gól Nick Shore. O pouhých dvacet vteřin později přišla další americká radost. Přesnou střelou pod horní tyč přidal pátý úspěch svých barev Austin Czarnik a bylo po českých nadějích. Agilní americký útočník navíc svou přesnou ranou zkompletoval hattrick. Došlo i ke střídání gólmanů, bezmocného Kašíka nahradil boleslavský Will.

Momentka ze čtvrtfinálovém duelu MS hokejistů do 18 let mezi Čechy a Američany.

Američané pokračovali ve své suverénní jízdě také ve třetí třetině. Ve 44. minutě překonali také náhradního brankáře Willa. Po chybě české obrany měl v přesilovce až příliš prostoru před brankou Bryan Rust. Přesilovku pět na tři si vyzkoušel i český výběr. Na rozdíl od soupeře v ní prakticky nic nepředvedl a vyloženě se trápil. Češi téměř nestříleli, a když ano, trefovali obránce před sebou.

Američané nadále pokračovali ve své tvrdé, aktivní hře, která dělala Čechům evidentně velké problémy. Další oku lahodící akci předvedl favorit v 54. minutě, kdy Brickley dostal k levé tyči přesnou přihrávku, avšak prázdnou klec trefit nedokázal. Český tým měl v závěru ještě výhodu několika přesilovek, dokonce i více než minutu trvající pět na tři, Campbell přesto zůstal nepřekonán. Čeští mladíci tak nestačili ve čtvrtfinále na dobře hrající Američany a v nejlepším případě skončí na šampionátu pátí.

Branky a nahrávky: 14. Saad (Zucker, Forbort), 16. Czarnik (Grimaldi), 32. Czarnik (Clendening, Watson), 37. Shore (Balisy, Clendening), 38. Czarnik (Brickley, Grimaldi), 44. Rust (Watson, Shore). Rozhodčí: Gašilov (Rus.), Kubuš (SR) - Carlson (Kan.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 9:9. Využití: 0:3. Diváci: 3000.

Česká republika: Kašík (38. Will) - Valenta, Pavlík, Jank, Klimíček, Lenoch, Zámorský, Žovinec - Hanták, Uher, Dvořáček - Vachovec, Holík, Frk - Stach, Filippi, Vlach - Sekáč, Koudela, D. Kindl - Herman. Trenéři: Kopecký a Juřík.

USA: Campbell - Forbort, Clendening, Merrill, Faulk, Simonelli, Tinordi, Johns - Zucker, Saad, Shore - Rust, Watson, Nieto - Moffatt, Czarnik, Grimaldi - Biggs, Balisy, Brickley. Trenéři: Kleinendorst, Wroblewski a Taylor.

Rusko - Švýcarsko 4:3 (2:0, 1:0, 1:3)
31. a 43. Berdnikov, 6. Kuzněcov, 9. Šalunov - 56. Schmutz, 56. Leuenberger, 59. Hoffman. Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Smith (Kan.) - Orolin (SR), Winge (Švéd.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3000.

O udržení

Slovensko - Bělorusko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
57. a 60. Tvrdoň, 1. Trška, 21. Cingel, 34. Marinčin, - 39. Agejenko.

Středa 21. dubna:
14:30 - semifinále: Finsko - USA (Minsk)
18:00 - semifinále: Švédsko - Rusko (Minsk), o udržení: Kanada - Lotyšsko (Bobrujsk)

Čtvrtek 22. dubna:
14:30 - o udržení: Kanada - Slovensko (Bobrujsk)
18:00 - o 5. místo: Česká republika - Švýcarsko (Minsk), o udržení: Lotyšsko - Bělorusko (Bobrujsk)