USA - Slovensko

USA - Slovensko | foto: ČTK

Slovensko šokovalo: porazilo Američany a jde do semifinále

• 18
Hokejisté Slovenska se postarali o velké překvapení, když ve čtvrtfinále vyřadili po výhře 5:3 USA. Dvěma trefami se na tom podílel útočník Zvolena Tomáš Tatár, který rozhodujícím gólem v nájezdech proti Finsku zajistil svému týmu už i účast v play-off. Hrdinou utkání byl také brankář Jaroslav Janus, který si připsal 44 úspěšných zákroků.

V semifinále se utkají svěřenci trenéra Štefana Mikeše dnes ve 21.30 středoevropského času se Švédskem.

Slovensko přitom hrálo na předešlých čtyřech turnajích vždy o udržení a naposledy se dostalo do play-off v roce 2004 ve Finsku. Medaili získal bývalý federální partner České republiky za dobu své samostatnosti jen v roce 1999, kdy skončil třetí. Tehdy si také naposledy zahrál v semifinále.

Janus, gólman týmu zámořské juniorské OHL Erie Otters, se předvedl už v 55. vteřině utkání, kdy chytil Schroederovi trestné střílení poté, co Valach fauloval Wilsona. V 8. minutě pomohla Janusovi opět po Schroederově střele tyčka a vzápětí pokryl vanRiemsdykovu šanci. Za čtyři minutě se radovali z vedení Slováci, když McColluma prostřelil mezi betony Bezák.

Za 56 sekund sice vyrovnal v přesilovce Cole, ale ještě v úvodní části získal Mikešův tým dvoubrankový náskok. Po chybě Američanů se nejdříve trefil Tatár a pak propálil McColluma z úhlu Molnár. Ve 24. minutě zastoupil Januse na brankové čáře po O´Brienově střele Kytnár. Na konci druhé části zmařil O´Brienovi další velkou příležitost Janus.

Naději vykřesali Američané v 46. minutě, kdy osm vteřin před koncem Mertelova trestu skóroval z mezikruží obránce Blum. Slovensku ale pojistil vedení třinecký útočník Pánik, který ze strany vystřelil, sám před brankou dorážel a sudí po poradě s videorozhodčím gól uznali.

Náskok ještě zvýšil 134 sekund před koncem Tatár. V power-play sice skóroval vanRiemsdyk, ale už nemohl zabránit tomu, že Američané budou hrát jen o konečné páté místo. Nebyl jim nic platný poměr střel v utkání 47:19 v jejich prospěch.

usa - slovensko 3:5

Branky a nahrávky: 13. Cole (Wilson, Schroeder), 46. Blum (Wilson, vanRiemsdyk), 59. vanRiemsdyk (Shattenkirk, Blum) - 12. Bezák (Kytnár, Valach), 14. Tatár (Pánik), 18. Molnár, 52. Pánik (Viedenský, Ďaloga), 58. Tatár (Viedenský). Rozhodčí: Kurmann, Reiber - Arm (všichni Švýc.), Gemeinhardt (Něm.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Třetiny: 1:3, 0:0, 2:2. Diváci: 18.042.