Slavomír Lener po Calgary pracoval v NHL taky na Floridě. Koučoval národní tým na mistrovstvích světa 2003 a 2004 (bez medaile).
Trénoval Spartu, pracoval ve švédské (Lulea, Linköping) i německé lize (Düsseldorf).
Docela se zapomíná, že čahoun s knírem byl ve své profesi úspěšným mužem... Než si svůj věhlas poničil působením na svazu v uplynulých jedenácti letech, které skončilo po roztržce s prezidentem Králem ohledně jeho služby pro StB.
Lener se ve zlém rozešel se svazem. Vadila mu Králova minulost v StB![]() |
V branži kdysi docela zdatně zápolil s pověstí teoretika, jenž „pořádně neví, jak bolí seknutí holí do rozkroku“. V drsňáckém prostředí zaujal kultivovanějším a modernějším přístupem. Třeba v Naganu vhodně doplnil bohatýra Hlinku.
Věnoval se taktice, rozdával hráčům cedulky se základními postřehy o soupeřích. Uměl mluvit s novináři, měl známé v zahraničí. Dodnes znamenitě vychází s částí hokejového společenství, například s litvínovskou ikonou Reichelem.
Zároveň čelil kritice, že nemá dostatečnou autoritu. Že nepříjemné věci nedokáže oznámit na rovinu. Zvlášť ostře se o něm vyjadřoval prostořeký Jaroslav Holík nebo rival Hadamczik.
Nejméně povedené období Lenerovy kariéry ovšem začalo na jaře 2010, kdy se vrátil z ciziny a z Králova pověření se stal šéftrenérem.
Nezvládl roli spasitele, který má vzkřísit kdysi slavnou hokejovou školu, jež se marně snažila vymanit z krize. Nezabránil zhoubnému rozšiřování mládežnických soutěží.
KOMENTÁŘ: Králův konec, jen první krok ke šťastnějším zítřkům![]() |
Jeho desatero pro výchovu talentů budilo spíš posměch, ač obsahuje vesměs rozumné ideje. Vyčítalo se mu myšlenkové bloudění, nedostatek ráznosti. Bukač otevřeně zpochybňoval jeho odbornost.
„Necháváme děti, ať si hrají, ale to je strašný omyl. Musíme je naučit vyhrávat,“ namítal brněnský boss Zábranský.
Ve spletité situaci se „Sláva“ utápěl. Ztrácel elán cokoliv provést se šlendriánem na zdejších zimních stadionech, po nichž se šířily uštěpačné poznámky, že nejvíc času stejně tráví na golfu.
Král jej stále hájil, třebaže se kýžené výsledky nedostavily. Poté, co našel jeho nástupce Pešána, udělal z něj předloni manažera pro hokejový rozvoj. Rozžehnal se s ním až teď.
Ze špatného důvodu.
Příliš pozdě.