TUDY NEPROJDEŠ. Rus Vladimir Zarkov zastavuje průnik finského protivníka Juhamattiho Aaltonena. | foto: AP

Rusové přehráli na Českých hrách Finy

• 2
Ruští hokejisté ve svém posledním duelu na Českých hrách v Brně zdolali Finsko 4:2 a na turnaji obsadili druhé místo. Už dříve si sborná zajistila celkový triumf v seriálu Euro Hockey Tour.

Finští hokejisté nastoupili proti Rusku necelých 17 hodin po skončení předešlého zápasu, síly jim ale zpočátku nechyběly. Aktivnější sice byli Rusové, ale Seveřané se v 5. minutě ujali vedení, když Mäenpää prostřelil Nabokova tvrdou ranou od modré.

Rusové ale dokázali ještě v první části v přesilové hře vyrovnat a měli i další šance přidat druhý gól. Pozorný Vehanen však dlouho držel nerozhodný stav. V 25. minutě se ale elitní útok sborné prosadil a Rusko vedlo 2:1.

Finové dokázali sice ve dvojnásobné přesilové hře vyrovnat, druhý gól Zaripova však zajistil Rusku opět vedení.

Finové se poté snažili vyrovnat, ale překonat Nabokova potřetí se jim nepodařilo. Závěr zápasu poznamenala série šarvátek, kterou odstartoval hrubý faul Ruutua na Birjukova. Jako mstitel řádil na ledě zejména Aťušov.

Konečnou podobu výsledku dal při finské power play Těreščenko.

Rusko - Finsko 4:2

Branky a nahrávky: 13. Aťušov (Birjukov, Těreščenko), 25. Zaripov (Morozov), 34. Zaripov (Rylov), 60. Těreščenko (Morozov) - 5. Mäenpää (Kapanen), 32. Salmela (M. Koivu). Rozhodčí: Minář, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:8, navíc Arťuchin - T. Ruutu oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 4805.Třetiny: (1:1, 2:1, 1:0).

Rusko: Nabokov - I. Nikulin, Bělov, Aťušov, Birjukov, Kornějev, Grebeškov, Rylov, Jemelin - Morozov, Kajgorodov, Zaripov - Afinogenov, Těreščenko, Arťuchin - Tarasenko, Gorovikov, Šipačev - Žarkov, Burmistrov, Dadonov.Trenér: Vjačeslav Bykov.
Finsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Heitanen, Mäenpää, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - T. Ruutu, M. Koivu, Aaltonen - Pyörälä, Kapanen, Pihlström - Puustinen, Immonen, Pesonen - Joensuu, Nokelainen, Komarov.Trenér: Jukka Jalonen.