Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

STALO SE 6. KVĚTNA: Vyhostíme vás! Hlupáci! Největší ruská ostuda na ledě

  11:59
Třikrát uspořádali šampionát, třikrát doma slavili zlato. Kvůli čtvrtému mistrovství světa postavili halu za závratných 80 milionů dolarů, do Petrohradu se v roce 2000 sjela ruská esa z NHL. Po jejich zápasech ale led zasypávaly odpadky, poslanci hrozili hvězdám, že je vyhostí. Hokejový propadák podle nich zavinil i Vladimir Putin, který se zrovna ujal prezidentského úřadu.

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje utkání s Francií na mistrovství světa 2000 v Petrohradu | foto: Profimedia.cz

„Takovou hrůzu nezažil Petrohrad od roku 1917,“ objevil se palcový titulek na úvodní stránce sportovního deníku Sport Express.

Nástup bolševiků a krvavý převrat přirovnávali tamní novináři k ponuré a rozjitřené atmosféře, kterou vyvolalo zřejmě největší fiasko v historii novodobých hokejových šampionátů.

Kalendář ukazoval 6. květen. Rusům zbývala ve skupině odehrát ještě dvě utkání, ale našlapaný tým už věděl, že po nich účinkování na domácím turnaji skončí. A ruské ponížení tím zdaleka nekončilo...

Ale hezky od začátku.

Hokejová velmoc plánovala, že v Petrohradu ukončí sedmiletý půst bez medaile z mistrovství světa. Kvůli šampionátu vybudovala palác Petra Velikého pro 12 300 diváků za 80 milionů dolarů, dalších šest milionů spolkla rekonstrukce nedaleké haly Jubilejnyj.

Alexej Jašin

Alexej Jašin

Do Ruska se vrátil šampionát poprvé od roku 1986. Mezitím se rozpadl Sovětský svaz, hokejoví vyslanci houfně zamířili do Severní Ameriky, kde se etablovali. Z nemála z nich se staly opory a hvězdy NHL. A teď to konečně mohli předvést vlastním fanouškům.

Zatímco na české soupisce se objevily jen čtyři posily ze zámoří, trenéru Alexandru Jakuševovi se nahlásilo hned čtrnáct. A ta jména duněla! Pavel Bure, Sergej Gončar, Maxim Afinogenov, Alexej Jašin, Valerij Kamenskij nebo Ilja Bryzgalov.

Místo ovací odpadky

Zrodil se ruský hokejový Dream Team, referovali tamní žurnalisté. O několik dní později pro soubor vymysleli jiné označení. Mužstvo „duraků“ (hlupáků).

Přitom start turnaje tomu vůbec nenasvědčoval. Domácí Rusové si v napěchovaném Ledovém paláci pohráli 8:1 s Francií. Jenže potom „Sbornaja komanda“ podlehla 0:3 Američanům. V zápase proti Švýcarům dvakrát vedla, přesto padla 2:3 a po třetí siréně opět zasypaly led odpadky a do kabin Bureho a spol. vyprovázel ohlušující pískot a skandování: „Hanba!“

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Do osmifinálové skupiny Rusové postoupili, leč bylo zřejmé, že naplánovaná triumfální cesta k titulu se značně komplikuje. Rozebíralo se, že zásadně drhne souhra. „Pavel Bure potřebuje jiného centra, než jsem já,“ prohlásil třeba Alexej Jašin. „Jsem zvyklý s kotoučem zajet do útočného pásma a pak jej rozdat křídlům, zatímco Pavel je zvyklý na rychlou kolmou přihrávku.“

Šířily se zvěsti, že Rusové povinnou výhru nad Francií zapíjeli až do ranních hodin v jednom z petrohradských barů. Hlavní viník bídy v základní skupině byl podle novinářů ale na střídačce. Trenér Jakušev nedokázal soubor hvězd správně poskládat, natož řídit.

Před osmifinálovými boji ruský tým uspořádal tiskovou konferenci. Čekalo se, zda vládce tamního hokeje Alexandr Stěblin neodvolá trenéra uprostřed turnaje. Nestalo se. Místo toho kritizovaný Jakušev ujišťoval, že se tým semkne. Emotivně také hájil mátožné hvězdy: „Tihle hráči už mohli ležet někde na Havaji na pláži, ale přijeli sem, protože chtějí hrát za Rusko, protože milují Rusko!“

Rusko ale přestalo milovat je.

Jakým právem jsme prohráli s Lotyši?

5. května se domácí výběr ztrapnil porážkou, která vyvolala pozdvižení už i mezi poslanci ruské Dumy.

„Sbornaja komanda“ podlehla 2:3 Lotyšsku, jehož území si po druhé světové válce Sověti na dlouhá desetiletí přivlastnili. „Naši hráči neměli právo prohrát s Lotyšskem,“ rozčiloval se poslanec Alexandr Šochin přímo na půdě parlamentu. „Šlo o národní zájem a stala se z toho blamáž a ostuda.“

Ruské vztahy s Lotyšskem byly i po vyhlášení samostatnosti stále napjaté. Obyvatelé pobaltské země nezapomněli na padesátiletou okupaci a k rusky mluvícím usedlíkům chovali značné antipatie.

„Je mi 33 let a na tohle vítězství jsem čekal celý život,“ vyprávěl dojatě lotyšský hrdina a brankář Arturs Irbe. Ještě na počátku 90. let chytal za Sovětský svaz, po osamostatnění Lotyšska ale odmítal rozhovory v ruštině. Nepodepisoval ruské hokejové kartičky.

Zatímco Lotyši se vydali vstříc historickému postupu do čtvrtfinále, kde je porazili pozdější mistři světa z Česka 3:1, Rusové se po dalším ostudném výkonu ocitli na pokraji vyřazení.

Kapitán české hokejové reprezentace Robert Reichel se raduje ze svého gólu na...

Kapitán české hokejové reprezentace Robert Reichel se raduje ze svého gólu na 5:3 ve finále se Slovenskem na MS 2000 v Petrohradě. Smutně přihlížejí slovenský brankář Jan Lašák a útočník Miroslav Šatan.

„Vyhostěte Bureho!“ burácel politik

Museli vyhrát zbývající dvě utkání proti Bělorusku i Švédsku. A zároveň doufat v souhru dalších výsledků, která ale mizivou ruskou naději na čtvrtfinále definitivně rozmetala.

Pavel Bure na snímku z roku 2020

Pavel Bure na snímku z roku 2020

Když 6. května skončilo utkání Švýcarska se Švédskem remízou 1:1, chvíli Rusové vinili protivníky z naaranžovaného komplotu. Vyřazení mělo ale jinou příčinu. Daleko větší hněv mířil na jejich reprezentaci. Tím spíš když demotivovaná a rozklížená banda egoistů prohrála následující den také 0:1 s Běloruskem.

Zaměstnanci úklidových čet nalezli v odpadkových koších kolem petrohradské haly stovky ruských vlajek.

 „Jste jen napomádované hvězdy šoubyznysu, ne opravdoví sportovci,“ sejmul domácí výběr Sport Express. „Nazývali jsme je Týmem snů a netušili jsme, jakou nám připraví černou noční můru. Měli by se stydět.“

Proč Putin nezajistil politickou podporu?

Nacionalistický poslanec Vladimir Žirinovskij dokonce navrhoval vyhostit Pavla Bureho ze země. „Zarmoutili jste celou vlast,“ prohlásil i Vladimir Putin.

Právě on měsíc před šampionátem vyhrál ruské prezidentské volby. Také on slavnostně zahajoval turnaj v nově vybudovaném Ledovém paláci a v průběhu tažení za očekávaným zlatem se ujal prezidentského úřadu po Borisi Jelcinovi.

Scénář hokejisté nedodrželi.

A od poslanců to schytal i Putin. Žirinovskij mu vytkl, že „nezajistil psychologicko-politickou přípravu hráčů“ jako běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, který před šampionátem osobně podpořil národní tým. Politici zároveň upozorňovali, že ruští protivníci měli přislíbené mimořádné prémie.

Běloruští hokejisté by v případě postupu do čtvrtfinále vyinkasovali 300 tisíc dolarů od společnosti International Kali Company, která paradoxně sídlila v Moskvě.

Lotyši měli podle bývalého předsedy sovětského parlamentu Anatolije Lukjanova vypsané nemorálně vysoké částky za každý gól v ruské síti. Parent banka vyhlásila, že vyplatí každému úspěšnému střelci 1 600 dolarů, brankář Arturs Irsbe měl slíbeno osm tisíc.

Favorit bez čtvrtfinále MS? Téměř nevídané

Po dalších dvou ostudných osmifinálových potupách se musel kát celý tým na další mimořádné tiskové konferenci, kde se mezi novináře zatoulaly i uklízečky. „Chci se omluvit fanouškům za naše vystoupení, za obrovskou bolest a psychické strádání, které jsme jim způsobili,“ říkal trenér Jakušev se slzami v očích. „Ale nedokážu říct, co se stalo.“

Pár dní po šampionátu dostal padáka. „Chtěl jsem dvě pětky z domácí ligy, ale nevyšlo to,“ vysvětloval Jakušev.

Objevily se informace, že nominaci neskládal trenér, ale svazový šéf Stěblin, který chtěl v týmu co největší počet borců z NHL. Dohromady ale připomínaly primadony, které vyrazily na led ve stejném oblečení. A když Rusové prohrávali, nesoulad se stupňoval.

„Chtěli jsme hrát krásný hokej, ale ten ne vždycky přináší výhry,“ uvažoval útočník Kamenskij. „Můžeme za to všichni. Útočníci i obránci. Celé mužstvo,“ soukal ze sebe Bure. Jeden z nejvyhlášenějších kanonýrů NHL v Petrohradě nepatřil k nejhorším Rusům na turnaji, ale svezl se s mizérií. Jako kapitán dovedl tým k nejhoršímu ruskému umístění v historii. Velký favorit turnaje skončil na 11. místě.

Petrohradský trapas se řadí i k nejhorším vystoupením států velké hokejové šestky (Kanada, USA, Rusko, Česko, Švédsko a Finsko) za poslední dvě dekády. Do čtvrtfinále za danou dobu nepronikli už jen dvakrát Američané (2003 a 2010) a Rusové před 16 lety na šampionátu v Česku.

Daleko víc, déle a silněji je drásalo vyřazení v Petrohradu, kde zakončili účinkování 9. května nic neřešící výhrou 4:2 nad Švédském.

Den, kdy si v Rusku připomínají velké vítězství v druhé světové válce, tehdy jen znamenal dopsání tečky za největší ruskou porážkou na ledě.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 19. ČERVENCE: Rekordní Helsinky. Zátopkovi řádí, poprvé soutěží Sověti

Slavná Zátopkova fotka z olympiády v Helsinkách z roku 1952, kde získal tři...

V severnější oblasti se olympijská pochodeň pro letní svátek pod pěti kruhy nikdy neusídlila. Hry v...

STALO SE 10. ČERVENCE: Nezničitelný, horší než si myslel. Zuřící býk LaMotta

Jake LaMotta

Přezdívali mu Zuřící býk či Býk z Bronxu. To proto, že v ringu neustále agresivně pronásledoval...

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Po sezoně na mě padla spousta věcí. Vrána o ztrátě manželky a svých obavách

Premium Až skoro do páteční půlnoci klidnil předškoláka Lea i dva synky spoluhráče Tomáše Kundrátka. Pak si konečně mohl...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští hokejisté porazili v přípravě Slovensko i podruhé. Rozhodl Šustr

Česká hokejová reprezentace vyzrála na Slovensko i podruhé. V pátek v pražské O2 areně zvítězila 2:1. Vítězný gól...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Hokejisté Finska mají v nominaci do Prahy osm mistrů světa a čtyři nováčky

Hokejisté Finska mají v dvaatřicetičlenné nominaci na České hry v Praze osm mistrů světa z minulého šampionátu z roku...

Kanadští hokejoví junioři jsou mistry světa, ve finále přehráli Rusko

Hokejisté Kanady vyhráli ve finále mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu nad Ruskem 5:3 a získali...

Česko - Švédsko 3:2P, v nastavení rozhodl Stránský, dva góly dal Zadina

Čeští hokejisté ve čtvrtek porazili Švédsko 3:2 v prodloužení. Rozhodl o tom Matěj Stránský. Dvěma góly k výhře v...

Bedard versus Mičkov. Souboje nové hokejové generace začaly

Dlouhé roky proti sobě v NHL svádí epické bitvy Crosby s Ovečkinem. O Hartovu trofej se přetahují famózní mladší...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...