Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

STALO SE 6. KVĚTNA: Vyhostíme vás! Hlupáci! Největší ruská ostuda na ledě

  11:59
Třikrát uspořádali šampionát, třikrát doma slavili zlato. Kvůli čtvrtému mistrovství světa postavili halu za závratných 80 milionů dolarů, do Petrohradu se v roce 2000 sjela ruská esa z NHL. Po jejich zápasech ale led zasypávaly odpadky, poslanci hrozili hvězdám, že je vyhostí. Hokejový propadák podle nich zavinil i Vladimir Putin, který se zrovna ujal prezidentského úřadu.

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje utkání s Francií na mistrovství světa 2000 v Petrohradu | foto: Profimedia.cz

„Takovou hrůzu nezažil Petrohrad od roku 1917,“ objevil se palcový titulek na úvodní stránce sportovního deníku Sport Express.

Nástup bolševiků a krvavý převrat přirovnávali tamní novináři k ponuré a rozjitřené atmosféře, kterou vyvolalo zřejmě největší fiasko v historii novodobých hokejových šampionátů.

Kalendář ukazoval 6. květen. Rusům zbývala ve skupině odehrát ještě dvě utkání, ale našlapaný tým už věděl, že po nich účinkování na domácím turnaji skončí. A ruské ponížení tím zdaleka nekončilo...

Ale hezky od začátku.

Hokejová velmoc plánovala, že v Petrohradu ukončí sedmiletý půst bez medaile z mistrovství světa. Kvůli šampionátu vybudovala palác Petra Velikého pro 12 300 diváků za 80 milionů dolarů, dalších šest milionů spolkla rekonstrukce nedaleké haly Jubilejnyj.

Alexej Jašin

Do Ruska se vrátil šampionát poprvé od roku 1986. Mezitím se rozpadl Sovětský svaz, hokejoví vyslanci houfně zamířili do Severní Ameriky, kde se etablovali. Z nemála z nich se staly opory a hvězdy NHL. A teď to konečně mohli předvést vlastním fanouškům.

Zatímco na české soupisce se objevily jen čtyři posily ze zámoří, trenéru Alexandru Jakuševovi se nahlásilo hned čtrnáct. A ta jména duněla! Pavel Bure, Sergej Gončar, Maxim Afinogenov, Alexej Jašin, Valerij Kamenskij nebo Ilja Bryzgalov.

Místo ovací odpadky

Zrodil se ruský hokejový Dream Team, referovali tamní žurnalisté. O několik dní později pro soubor vymysleli jiné označení. Mužstvo „duraků“ (hlupáků).

Přitom start turnaje tomu vůbec nenasvědčoval. Domácí Rusové si v napěchovaném Ledovém paláci pohráli 8:1 s Francií. Jenže potom „Sbornaja komanda“ podlehla 0:3 Američanům. V zápase proti Švýcarům dvakrát vedla, přesto padla 2:3 a po třetí siréně opět zasypaly led odpadky a do kabin Bureho a spol. vyprovázel ohlušující pískot a skandování: „Hanba!“

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Do osmifinálové skupiny Rusové postoupili, leč bylo zřejmé, že naplánovaná triumfální cesta k titulu se značně komplikuje. Rozebíralo se, že zásadně drhne souhra. „Pavel Bure potřebuje jiného centra, než jsem já,“ prohlásil třeba Alexej Jašin. „Jsem zvyklý s kotoučem zajet do útočného pásma a pak jej rozdat křídlům, zatímco Pavel je zvyklý na rychlou kolmou přihrávku.“

Šířily se zvěsti, že Rusové povinnou výhru nad Francií zapíjeli až do ranních hodin v jednom z petrohradských barů. Hlavní viník bídy v základní skupině byl podle novinářů ale na střídačce. Trenér Jakušev nedokázal soubor hvězd správně poskládat, natož řídit.

Před osmifinálovými boji ruský tým uspořádal tiskovou konferenci. Čekalo se, zda vládce tamního hokeje Alexandr Stěblin neodvolá trenéra uprostřed turnaje. Nestalo se. Místo toho kritizovaný Jakušev ujišťoval, že se tým semkne. Emotivně také hájil mátožné hvězdy: „Tihle hráči už mohli ležet někde na Havaji na pláži, ale přijeli sem, protože chtějí hrát za Rusko, protože milují Rusko!“

Rusko ale přestalo milovat je.

Jakým právem jsme prohráli s Lotyši?

5. května se domácí výběr ztrapnil porážkou, která vyvolala pozdvižení už i mezi poslanci ruské Dumy.

„Sbornaja komanda“ podlehla 2:3 Lotyšsku, jehož území si po druhé světové válce Sověti na dlouhá desetiletí přivlastnili. „Naši hráči neměli právo prohrát s Lotyšskem,“ rozčiloval se poslanec Alexandr Šochin přímo na půdě parlamentu. „Šlo o národní zájem a stala se z toho blamáž a ostuda.“

Ruské vztahy s Lotyšskem byly i po vyhlášení samostatnosti stále napjaté. Obyvatelé pobaltské země nezapomněli na padesátiletou okupaci a k rusky mluvícím usedlíkům chovali značné antipatie.

„Je mi 33 let a na tohle vítězství jsem čekal celý život,“ vyprávěl dojatě lotyšský hrdina a brankář Arturs Irbe. Ještě na počátku 90. let chytal za Sovětský svaz, po osamostatnění Lotyšska ale odmítal rozhovory v ruštině. Nepodepisoval ruské hokejové kartičky.

Zatímco Lotyši se vydali vstříc historickému postupu do čtvrtfinále, kde je porazili pozdější mistři světa z Česka 3:1, Rusové se po dalším ostudném výkonu ocitli na pokraji vyřazení.

Kapitán české hokejové reprezentace Robert Reichel se raduje ze svého gólu na 5:3 ve finále se Slovenskem na MS 2000 v Petrohradě. Smutně přihlížejí slovenský brankář Jan Lašák a útočník Miroslav Šatan.

„Vyhostěte Bureho!“ burácel politik

Museli vyhrát zbývající dvě utkání proti Bělorusku i Švédsku. A zároveň doufat v souhru dalších výsledků, která ale mizivou ruskou naději na čtvrtfinále definitivně rozmetala.

Pavel Bure na snímku z roku 2020

Když 6. května skončilo utkání Švýcarska se Švédskem remízou 1:1, chvíli Rusové vinili protivníky z naaranžovaného komplotu. Vyřazení mělo ale jinou příčinu. Daleko větší hněv mířil na jejich reprezentaci. Tím spíš když demotivovaná a rozklížená banda egoistů prohrála následující den také 0:1 s Běloruskem.

Zaměstnanci úklidových čet nalezli v odpadkových koších kolem petrohradské haly stovky ruských vlajek.

 „Jste jen napomádované hvězdy šoubyznysu, ne opravdoví sportovci,“ sejmul domácí výběr Sport Express. „Nazývali jsme je Týmem snů a netušili jsme, jakou nám připraví černou noční můru. Měli by se stydět.“

Proč Putin nezajistil politickou podporu?

Nacionalistický poslanec Vladimir Žirinovskij dokonce navrhoval vyhostit Pavla Bureho ze země. „Zarmoutili jste celou vlast,“ prohlásil i Vladimir Putin.

Právě on měsíc před šampionátem vyhrál ruské prezidentské volby. Také on slavnostně zahajoval turnaj v nově vybudovaném Ledovém paláci a v průběhu tažení za očekávaným zlatem se ujal prezidentského úřadu po Borisi Jelcinovi.

Scénář hokejisté nedodrželi.

A od poslanců to schytal i Putin. Žirinovskij mu vytkl, že „nezajistil psychologicko-politickou přípravu hráčů“ jako běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, který před šampionátem osobně podpořil národní tým. Politici zároveň upozorňovali, že ruští protivníci měli přislíbené mimořádné prémie.

Běloruští hokejisté by v případě postupu do čtvrtfinále vyinkasovali 300 tisíc dolarů od společnosti International Kali Company, která paradoxně sídlila v Moskvě.

Lotyši měli podle bývalého předsedy sovětského parlamentu Anatolije Lukjanova vypsané nemorálně vysoké částky za každý gól v ruské síti. Parent banka vyhlásila, že vyplatí každému úspěšnému střelci 1 600 dolarů, brankář Arturs Irsbe měl slíbeno osm tisíc.

Favorit bez čtvrtfinále MS? Téměř nevídané

Po dalších dvou ostudných osmifinálových potupách se musel kát celý tým na další mimořádné tiskové konferenci, kde se mezi novináře zatoulaly i uklízečky. „Chci se omluvit fanouškům za naše vystoupení, za obrovskou bolest a psychické strádání, které jsme jim způsobili,“ říkal trenér Jakušev se slzami v očích. „Ale nedokážu říct, co se stalo.“

Pár dní po šampionátu dostal padáka. „Chtěl jsem dvě pětky z domácí ligy, ale nevyšlo to,“ vysvětloval Jakušev.

Objevily se informace, že nominaci neskládal trenér, ale svazový šéf Stěblin, který chtěl v týmu co největší počet borců z NHL. Dohromady ale připomínaly primadony, které vyrazily na led ve stejném oblečení. A když Rusové prohrávali, nesoulad se stupňoval.

„Chtěli jsme hrát krásný hokej, ale ten ne vždycky přináší výhry,“ uvažoval útočník Kamenskij. „Můžeme za to všichni. Útočníci i obránci. Celé mužstvo,“ soukal ze sebe Bure. Jeden z nejvyhlášenějších kanonýrů NHL v Petrohradě nepatřil k nejhorším Rusům na turnaji, ale svezl se s mizérií. Jako kapitán dovedl tým k nejhoršímu ruskému umístění v historii. Velký favorit turnaje skončil na 11. místě.

Petrohradský trapas se řadí i k nejhorším vystoupením států velké hokejové šestky (Kanada, USA, Rusko, Česko, Švédsko a Finsko) za poslední dvě dekády. Do čtvrtfinále za danou dobu nepronikli už jen dvakrát Američané (2003 a 2010) a Rusové před 16 lety na šampionátu v Česku.

Daleko víc, déle a silněji je drásalo vyřazení v Petrohradu, kde zakončili účinkování 9. května nic neřešící výhrou 4:2 nad Švédském.

Den, kdy si v Rusku připomínají velké vítězství v druhé světové válce, tehdy jen znamenal dopsání tečky za největší ruskou porážkou na ledě.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 8. ČERVENCE: Špatné Rozhodnutí. Miláček LeBron dopálil Ameriku

LeBron James ještě netuší, jak si zavaří. Zdraví diváky ESPN i návštěvníky Boys...

VIDEO Co si asi myslel, když vyslovil tu památnou větu? „I take my talents to the South Beach.“ Po...

STALO SE 19. ČERVENCE: Rekordní Helsinky. Zátopkovi řádí, poprvé soutěží Sověti

Slavná Zátopkova fotka z olympiády v Helsinkách z roku 1952, kde získal tři...

V severnější oblasti se olympijská pochodeň pro letní svátek pod pěti kruhy nikdy neusídlila. Hry v...

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartovala 15. září a program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Česko nechce Rusy z NHL v Praze. Jedná o zrušení jejich víz, zapojil se i Hašek

Nová sezona NHL odstartuje 7. a 8. října v Praze, kde jsou na programu dva zápasy mezi San Jose Sharks a Nashville...

Do Česka buď s Rusy, nebo nikdo, zní z NHL. Zrušení nehrozí, věří promotér

Zpráva o tom, že si Česko nepřeje, aby na zápasy NHL v Praze dorazili hokejisté ruské národnosti, se během čtvrtka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová víza do Prahy ruští hráči NHL nedostanou, platným vyhovíme, řekl Lipavský

Ruští hokejisté z kádru San Jose Sharks a Nashville Predators nová víza do Česka, potažmo do schengenského prostoru,...

Povolávají všechny, ke kterým se dostanou. KHL se klepe před mobilizací

Původní zprávy po vyhlášení ruské mobilizace tvrdily, že sportovci, kteří mají předchozí vojenské zkušenosti, přijdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

POHLED: Bronzové loučení po prodloužení. Nedvěd se k němu neměl dostat

Loučí se oficiálně jako spolutvůrce soupisky, která po desetiletém čekání zajistila pro český hokej medaili z velkého...

Okamžitý konec. Handzuš kvůli KHL odstupuje z vedení slovenského hokeje

Bývalý slovenský útočník Michal Handzuš končí na Slovenském svazu ledního hokeje. Mistr světa i vítěz Stanley Cupu...

Hadamczik: Svaz nebyl řízen hospodárně, neměl žádné kontrolní mechanismy

Bývalé vedení Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) pod vedením Tomáše Krále nepracovalo podle jeho nástupce Aloise...

Překvapení pro hokejový svaz. Reprezentační manažer Nedvěd skončil

Petr Nedvěd ukončil po čtyřech letech působení na pozici generálního manažera hokejové reprezentace. Bývalý vynikající...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...