Ruští hráči oslavují gól v síti Finska. | foto: AP

Rusové přehráli Finsko a ovládli Channel One Cup, Češi nakonec druzí

• 24
Ruská sborná nezaváhala ani v posledním zápase Channel One Cupu, když získala tři body po výhře nad Finskem 3:0 a slaví prvenství v turnaji. Čeští hokejisté se tak musí spokojit s druhým místem, přestože také zvítězili ve všech třech duelech. Právě proti Finům ovšem ztratili jeden bod po výhře 3:2 v prodloužení.

Český tým přesto vylepšil nelichotivé postavení z loňska, kdy za účasti silné evropské čtyřky skončil poslední čtvrtý. Stejnou příčku letos obsadil obhájce trofeje Švédsko.

Češi si poradili i se Švédskem, zvítězili 4:1

Rusové o turnajovém triumfu rozhodli brzy po začátku utkání. Velký tlak, který si vytvořili, vyústil na začátku deváté minuty v první branku v Koskinenově síti, když se i díky zacloněnému výhledu finského gólmana prosadil střelou z kruhu pro vhazování Andronov.

Uteklo jen něco málo přes čtyři minuty a sborná byla napřed už o dvě branky. Gusev a Šalunov ujeli, Gusev předal spoluhráči kotouč a nechal zakončení na něm. Šalunov to s přehledem zvládl.

Do podobné situace se dostal při vlastním oslabení na začátku druhého dějství i Ketov, jenže tento souboj vyzněl pro Koskinena. Na druhé straně se ale nenechal zahanbit ani ruský brankář Sorokin, který vychytal Savinainena. Ve 33. minutě trefil Andronov tyč.

Erat: můžeme porazit každého

Oživení nadějí na finský zvrat a tím i český triumf v turnaji mohl přinést závěr druhého dějství, jenže Seveřané dostali puk za brankovou čáru až po vypršení hrací doby, což potvrdilo také video.

Třetí dvacetiminutovka přinesla další ruskou tyč, trefil ji Ljubuškin. Finové to pak dlouho před koncem zkusili se šesti hráči v poli, ale za to je potrestal Ničuškin.

Ruský útočník Ilja Kovalčuk je napadán Janim Hakanpääm z Finska.
Ruský útočník Michail Grigorenko se raduje z gólu ve finské síti.

Rusko - Finsko 3:0

Branky a nahrávky: 9. Andronov (Zub), 13. Šalunov (N. Gusev), 60. Ničuškin (Grigorenko). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek (oba ČR) - Šalagin, Šišlo (oba Rus.). Vyloučení: 3:2. Třetiny: 2:0, 0:0, 1:0. Bez využití. Diváci: 12 481.

Rusko: Sorokin - Vojnov, Gavrikov, Chafizullin, Zub, Marčenko, Nestěrov, Ljubuškin, Jakovlev - Kovalčuk, Kalinin, Plotnikov - Grigorenko, Andronov, Tělegin - Kaprizov, Šalunov, N. Gusev - Ketov, Kablukov, Ničuškin - Širokov. Trenér: Oleg Znarok.

Finsko: Koskinen - Mikkola, V. Lajunen, Ohtamaa, Riikola, Virtanen, Hakanpää, Jokipakka - Hartikainen, Kemppainen, Junttila - Manninen, Kontiola, Korpikoski - Ikonen, Ruohomaa, Savinainen - Anttila, Koskiranta, Pihlström - Puustinen. Trenér: Lauri Marjamäki.