Sobota 15. května 2021, svátek má Žofie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. května 2021 Žofie

STALO SE 7. KVĚTNA: Běsnící Kanada. Křivda. Zubař dělá z hokeje holubník!

  11:59
Co se děje? Copak ti Kanadýři úplně zešíleli? divili se trenéři Ivan Hlinka se Slavomírem Lenerem. Hráči hokejového národního týmu zuřili při pohledu na zákeřnosti, které na ledové scéně předváděli machři z NHL. V šoku byli diváci v Hartwall Areně i doma u televizí.

Kanadští hokejisté slaví zlato na mistrovství světa 1997 v Helsinkách. | foto: Profimedia.cz

Ve středu 7. května 1997 se v Helsinkách strhla jedna z nejpamátnějších bitek v dějinách mistrovství světa. Češi v závěru utkání semifinálové skupiny vedli nad Kanadou 5:3, když se začaly dít nevídané věci.

Jako vzpomínku na dráždivé události nabízíme kapitolu z knihy Kapitán zlaté generace, kterou někdejší skvělý centr Robert Reichel stvořil s Karlem Knapem, reportérem MF DNES.

Podívejte se, jak vše před 23 lety odehrálo:

Jako utržení ze řetězu

Stál jsem na střídačce, asi půl metru od dvířek. Přede mnou se tyčila postava Ivana Hlinky. Přes rameno jeho světlého saka jsem se díval, jak se Kanaďani zběsile mstí za góly, které od nás dostali. Dvě minuty před koncem zápasu finálové skupiny na mistrovství světa v Helsinkách 1997 jsme vedli 5:3 a oni se vůbec nechovali férově, jak o sobě rádi vyprávějí.

V nově otevřené Hartwall Areně končila 58. minuta. Kanada to zkoušela se šesti bruslaři, bez gólmana. Útočník Owen Nolan trefil na vlastní modré předloktím Davida Výborného do hlavy, až mu uletěla přilba. Po ledě klouzala aspoň dvacet metrů, až za kanadskou bránu. Vzápětí krosčekem bez puku sestřelil Vláďu Vůjtka, který naskočil za Vejbu. Později se zjistilo, že mu způsobil otřes mozku. Rozhodčí Andersson mezitím přerušil hru. Naštvaný Vůjtek se sebral a hrnul se na Nolana. Kanaďani ho nepustili, Keith Primeau ho zezadu chytil za hlavu a strhnul ho na led. Když klečel, ještě do něj strkal Rob Blake.

Robert Reichel byl hostem Rozstřelu v červnu 2019:

Strhla se mela, kterou Andersson a spol. absolutně nezvládli. Travis Green, můj spoluhráč z New Yorku, vyzval na souboj Gumu, ale to neudělal dobře. Guma ho povalil a pár mu jich naložil, ačkoliv mu na zádech visel Nolan, kterému asi přeskočilo. Později jsem s Owenem hrál za Toronto a poznal jsem ho jako bezva kluka. V klubu bývají Kanaďani v pohodě, kdežto v nároďáku jsou jako utržení ze řetězu. I když se druhý den po zápase potkáme na chodbě nebo v hotelu, úplně v klidu se pozdravíme. Jenže na ledě jim občas přeskočí.

Štvalo mě, že nemůžu pomoct

Hlinka si hned uvědomil, že za bitku hrozí tresty zákazu startu v dalších utkáních. Čekalo nás klíčové utkání o postup do finále se Švédskem, takže se kluky snažil odvolat z ledu. Jenže mezitím se na ledě objevil gólman Sean Burke, přijel až k Čechmánkovi a chtěl se prát. Stáli proti sobě dva čahouni, Čeman se ale nenechal vyprovokovat, smál se mu do očí.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Hlinkovi se povedlo přitáhnout na střídačku Libora Procházku, dalšího našeho „kulturistu“, který by si to s Kanaďany klidně rozdal. Jenže měl to od Hlinky zakázané, a tak se před Markem Recchim a Chrisem Prongrem klidil za mantinel. Recchi nám málem vlezl až na lavičku.

Já zrovna měl jít na led místo Lanýže, proto jsem na střídačce trčel u dvířek. Před nimi. Pak za nimi. Jirka Vykoukal mě v jednu chvíli držel kolem krku. Neumím se rvát, ale štvalo mě, že nemůžu jít našim pomoct. Nejradši bych tam skočil. Hlinka nám to nedovolil, kdežto kanadský kouč Andy Murray pustil na hřiště i další pětku. Skoro bych ho podezíral, že to udělal schválně. Každopádně jeho hoši měli několikanásobnou přesilu. Hrdinové!

Nolan a Shean Donovan zase srazili na led nešťastníka Vůjtka, který je zřejmě naštval tím, že jim předtím dal tři góly. Tenhle hračička hrál ve Finsku na pravasu vedle Patery a Procházky v životní fazóně. Nolan ho zničehonic znova praštil pěstí do obličeje. Lanýž se Vládi zastal a Donovan se s ním začal prát. Všude se válely hokejky a rukavice, Hlinkovi se povedlo dostat na střídačku i Lanýže, dokonce ho ve dvířkách tahal za ruku. Nechtěl ho ztratit pro boje o medaile.

Nolan se pak konečně porval jako chlap, jeden na jednoho, s Gumou. Skončilo to remízou. Jirka už toho na sobě moc neměl. Zůstal bez dresu, v tričku bez rukávů, visely na něm zbytky vesty. Jako jediný z nás si tu scénu docela užil.

Měli jsme tohle zapotřebí?

Kanaďani zjevně nedokázali přijmout porážku, vybíjeli si vztek. Jako by si řekli: „Prohráli jsme, ale aspoň jim dáme do držky.“ V NHL by si nic podobného nedovolili, vyfasovali by exemplární tresty. Porušili snad všechna nepsaná bitkařská pravidla, úplně popřeli pověst drsných ale férových chlapů. Nebyla to klasická řežba, ve které se na sebe všichni vrhnou. To jsem zažil ve Vancouveru, kde nezůstala na střídačkách ani noha. Jenže v NHL se za to nedává distanc do konce sezony.

Vzpomínka hrdiny Šlégra

Pro řadu fanoušků se obránce Jiří Šlégr tenkrát stal hrdinou. Statečně se rval s kanadskou přesilou. Sám však teď své konání vidí z jiného úhlu.

„Z dnešního pohledu to byla obrovská chyba. Lidi pořád vzpomínají, jak jsem Kanaďanům ukázal. Jenže kdybychom se nenechali vyprovokovat, stali jsme se mistry světa. O tom jsem přesvědčený. Měli jsme výborné mužstvo. Po bitce a trestech od vedení turnaje jsme byli oslabení, prohráli jsme se Švédskem a nepostoupili do finále. Proto Ivan Hlinka stál ve dveřích od střídačky a volal nás z ledu. Jenže já měl brusle na nohou a viděl křivdu, takže jsem řádil jako Zorro mstitel.“

My se mlátit nechtěli, neměli jsme důvod. Do Finska jsme přijeli dávat góly a vyhrát titul, ne rozdávat rány. Přitom třeba Dopi by podle mě Nolana nebo Donovana jednoduše dokázal uzemnit. Chtěli jsme jen dohrát zápas, ve kterém jsme byli lepší.

Až na poslední chvíli gestikuloval Murray na své hráče, aby se už nepouštěli do dalších „statečných“ akcí. Sláva Lener, tehdejší Hlinkův trenérský parťák, na něj vztyčeným palcem ironicky ukazoval: „Tak to jste se ukázali!“ Ivan Slávu mírnil a na Murrayho rozpřáhl ruce, jako by chtěl říct: „Měli jsme tohle zapotřebí?“

Vím, že to naše fanoušky doma u televizí strašně naštvalo. Něco podobného jsme neznali ani my hráči. Už dřív nás Kanaďani mydlili, provokovali. To je OK. Ale tentokrát podlehli emocím. V civilu jsou to často docela fajn chlapi, na bruslích se někdy mění v šílence. Hokej berou děsně vážně, jako boj. Tvrdost hraničící s brutalitou a dokonce i rvačky považují za jeho součásti. Porážky fakt snášejí těžce.

Ukázalo se to třeba i na šampionátu v Praze 2004, kde po skončení druhé třetiny „velký gentleman“ Scott Niedermayer krosčekoval u mantinelu Džegra do hlavy. Nebo na mistrovství ve Vídni o rok později, kde Ryan Smyth chvíli před koncem za stavu 3:0 zkoušel useknout nohu v kotníku Jirkovi Fischerovi.

Šarvátku vyprovokovali Češi!

V Helsinkách jsem ovšem musel zachovat klid. S kanadským kapitánem Deanem Evasonem jsem se rychle domluvil, že zkusíme přesvědčit švédského rozhodčího, aby neuděloval tresty ve hře. Ty znamenaly automatický distanc do dalšího zápasu a logicky si je nepřála ani jedna strana. Jenže Andersson vůbec nestíhal sledovat, co se na ledě děje. Nakonec jsme mu radili, co má dělat. Marně. Zmateně se koukal kolem sebe, udělování trestů nezvládl, rozdělil je rovnoměrně, jako by byly oba týmy stejně aktivní. Asi si nevšiml, že se Kanaďanů na ledě potloukalo dvakrát tolik. Že Vůjtek dostal aspoň tři rány do hlavy, aniž by jedinou rozdal. Že Burke přijel přes celé hřiště až k našemu brankovišti…

Reichel by nejraději u reprezentace zůstal. Může s Říhou odejít do KHL

Spor pokračoval i na tiskovce, kde Murray prohlásil, že šarvátku vyprovokovali Češi. Zaútočil na Slávu, že coby asistent neměl v Calgary respekt. Nolan pak tvrdil, že ničeho nelituje, protože jsme celý zápas faulovali holí a o výprask si koledovali. Což o to, hokej hrát uměl. V NHL dal přes 400 gólů. Ale jeho výroky bych radši nekomentoval.

Korunu všemu nasadil švýcarský šéf IIHF René Fasel se svým direktoriátem turnaje, který distancoval po čtyřech hráčích z obou týmů. Od nás Šlégra, Procházku, Langa a Vůjtka. Kanadě pak Nolana, Donovana, Blakea a Greena. Jak mě to nakrklo! Svazový předseda Gut se za nás postavil. Jeho prostřednictvím jsme se odvolali a hrozili bojkotem zbytku mistrovství: „Jestli rozhodnutí nezměníte, nenastoupíme proti Švédsku.“

Zubař mohl být spokojen

Fasel verdikt upravil. Ale jak! Omilostnil zraněného Vůjtka, který stejně nemohl nastoupit, a Procházku, který z boje podle Hlinkových instrukcí vycouval. Aby neurazil Kanadu, zrušil Fasel trest pro Blakea a Greena. Nejen u nás lidi nechápali. Finové, Švédové, Němci i Rusové žasli, co to IIHF dopustila. I kanadští reportéři se divili.

Jirko, ty seš vážně guma. Šlégr o svérázné pouti do Síně slávy

„Je škoda, že v mezinárodní federaci pracují lidé, co nikdy nehráli hokej,“ řekl jsem naštvaně do novin. „Měly by tam sedět osobnosti, které něco dokázaly, a ne zubař, který z toho dělá holubník.“

Fasela jsem nikdy neuznával. Moc se mu nehodilo, že jsme vyhrávali právě my, malá postkomunistická země. IIHF z toho neměla potřebné zisky a slávu. Pamatuju si, jak jednou řekl: „Musíme pogratulovat Čechům k dalšímu titulu!“

Všimli jste si? „Musíme…“ Nechceme, ale musíme. Potřeboval turnaj proslavit v zámoří. V sedmadevadesátém si netroufl dráždit Kanaďany, aby si náhodou nerozmysleli slib, že na nadcházející olympiádu do Nagana pošlou profíky z NHL. A tak nám v podstatě vzal šanci na zlato. Proti Švédům jsme vzhledem k trestům a zraněním mohli nasadit jenom pět beků a tři lajny. Na pokraji vyčerpání jsme vydrželi bojovat až do konce, ale stejně jsme podlehli 0:1. Nakonec jsme vydřeli třetí místo, porazili jsme Rusy 4:3. Dopi v předposlední minutě v přesilovce dorazil moji střelu.

Ve finále vyhrála Kanada nad Švédy. Rozhodující gól dal Nolan.

Fasel mohl být spokojen. Dílo se mu podařilo. My jsme měli motivaci pro příště. Hlavně pro Nagano.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 21. ČERVENCE: Padá letadlo s nejrychlejším mužem světa na palubě

Americký atlet Charles William Paddock na snímku z roku 1931

Proslul netradičním finišem: cílovou čarou mu nestačilo proběhnout, vždy ji přeskočil. Na...

STALO SE 25. ČERVENCE: Amatérky ze Zimbabwe začínají zlaté olympijské tažení

Medvídek Míša byl maskot Letních olympijských her 1980 v Moskvě.

Jedna byla účetní, další zase hospodyně. Nikdy dříve spolu nehrály, poprvé viděly hrací povrch -...

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Po sezoně na mě padla spousta věcí. Vrána o ztrátě manželky a svých obavách

Premium Až skoro do páteční půlnoci klidnil předškoláka Lea i dva synky spoluhráče Tomáše Kundrátka. Pak si konečně mohl...

Česko - Švédsko 3:2P, v nastavení rozhodl Stránský, dva góly dal Zadina

Čeští hokejisté ve čtvrtek porazili Švédsko 3:2 v prodloužení. Rozhodl o tom Matěj Stránský. Dvěma góly k výhře v...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Čeští hokejisté porazili v přípravě Slovensko i podruhé. Rozhodl Šustr

Česká hokejová reprezentace vyzrála na Slovensko i podruhé. V pátek v pražské O2 areně zvítězila 2:1. Vítězný gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmé vítězství v řadě. Čeští hokejisté doma otočili bitvu s Finy

Čeští hokejisté zvládli vstup do Českých hokejových her výborně. V pražské O2 aréně porazili Finsko 2:1 a navíc se...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Ruští hokejisté představí v Praze olympijské vítěze Jakovleva a Marčenka

I se dvěma držiteli zlatých medailí z olympiády v Pchjongčchangu z roku 2018 se představí na Českých hrách v Praze...

Bedard versus Mičkov. Souboje nové hokejové generace začaly

Dlouhé roky proti sobě v NHL svádí epické bitvy Crosby s Ovečkinem. O Hartovu trofej se přetahují famózní mladší...

Kanadští hokejoví junioři jsou mistry světa, ve finále přehráli Rusko

Hokejisté Kanady vyhráli ve finále mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu nad Ruskem 5:3 a získali...

Pešán chválil. Klidného Hrubce, Hájka, střelce Zadinu i nahrávače Špačka

Potěšili ho. Posily z NHL, Michael Špaček i brankář Šimon Hrubec sehráli dobré utkání, po čtvrteční výhře nad Švédskem...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...