Češi jsou třetí velmocí, hlásí IIHF. Jenže hokejistou je tu kdekdo

JSEM TAKY HOKEJISTA? Česko hlásí neuvěřitelné počty registrovaných hokejistů. Dle uvedených statistik se zdá, že se hokejistou stane každý, kdo někdy vstoupí na led. Možná i zlínský ledař Petr Slavík na snímku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

6 2013
V době, kdy dětí na kluzištích ubývá a hokej se potápí do krize, přiletěla překvapivá novina: Češi jako první v Evropě překonali hranici 100 tisíc registrovaných hokejistů. Lépe už jsou na tom pouze těžké váhy jako Kanada a USA. Kde se ta senzační čísla najednou vzala?

"Lední hokej roste po celém světě," začíná oslavným titulkem text Mezinárodní hokejové federace (IIHF) z minulého týdne a uvádí v něm, že o 2,5 procenta vzrostl počet registrovaných hokejistů.

Velkou zásluhu na tom má třetí nejsilnější velmoc v této kategorii Česká republika, v níž hraje hokej o neuvěřitelných 12 tisíc lidí víc oproti poslednímu měření před dvěma lety.  

Vypadá to jasně: český hokej může slavit. Popularita stoupá, čekají ho silné roky! Už jen letmý pohled na uvedené statistiky však veškerý dojem kazí. Něco tu viditelně nehraje.

Stačí jednoduché srovnání.

Desetimilionová Česká republika má podle zprávy dohromady 181 hřišť a celkem 82 tisíc seniorských hráčů. Zato Rusko, kde žije přes 143 milionů lidí a funguje 2 450 hřišť, má registrovaných seniorů ani ne tři tisíce.

Rozdíl mezi Čechy a Rusy bloudí mimo realitu, o propastný rozdíl však za tuzemskými podmínkami zaostávají také Švýcaři (11 476 mužů), Švédové (13 060) i Finové (24 778).

V čem je ono české kouzlo?

Černé duše

Zdá se, že kouzlo, které mate statistiky (a patrně také úředníky na ministerstvu, kteří rozdělují dotace), vzniká v úplně nemagickém systému registrací. Český svaz z něj totiž nemaže mnoho hráčů, kteří už ukončili kariéru.

Počet registrovaných hokejistů podle IIHF

1. Kanada 625 152 (91 379 mužů, 446 543 mládežníků, 87 230 žen)
2. USA 510 279 (137,766 mužů, 306 813 mládežníků, 65 700 žen)
3. Česko 107 722  (82 003 mužů, 23 209 mládežníků, 2 510 žen)
4. Finsko 66 636 (24 778 mužů, 37 071 mládežníků, 4 787 žen)
5. Rusko 66 551 (2 833 mužů, 63 156 mládežníků, 562 žen)
6. Švédsko 64 214 (13 060 mužů, 47 968 mládežníků, 3 186 žen)
7. Německo 34 256 (9 586 mužů, 21 556 mládežníků, 3 114 žen)

Další vybrané země:
Japonsko 15 474 (7 746 mužů, 5 620 mládežníků, 2 108 žen)
Slovensko 9 230 (2 025 mužů, 6 754 mládežníků, 451 žen)

"Zůstává tam například jméno ředitele extraligy Pepy Řezníčka, který ještě nedávno hrál," přiznává generální sekretář svazu Martin Urban, že jako aktivní hráč stále vystupuje muž, jenž skončil s hokejem v roce 2009. A to je ještě jeden z těch mírnějších případů.

Kvůli takovým chybám pak uměle stoupají počty hokejistů v České republice. Až na celkový počet 107 722 hráčů, který se stal historickým milníkem.

Urban však pozici svazu hájí: "Nemáme křišťálovou kouli, abychom zjistili, kdo ještě hraje, a kdo už ne. Vždyť ten hráč nemusí ani hrát mistrovské soutěže, a třeba jen přátelské zápasy. Přesto má právo na registraci."

O registraci tak může hráč přijít jedině v případě, když přijde sám na svaz a požádá: "Zrušte moji registraci." 

Anebo se o to postará jeho poslední klub. Vzhledem k počtu lidí, kteří se v menších týmem starají o administrativu, se však na vysloužilé registrace práší po kancelářích a jistě mezi nimi lze najít pár muzejních kousků z éry Jiřího Holečka.

V Česku tedy může být aktivním hokejistou kdekdo, ačkoliv si třeba před deseti lety odbruslil pár zápasů v přeboru. Urban o problému s nadsazenými čísly dobře ví, ale tvrdí, že svaz v tuto chvíli nemá prostředky, jak stav zlepšit. "Je otázka, jestli máme právo vyřadit někoho z naší evidence jenom proto, že v sezoně nesehrál ani jedno mistrovské utkání. Nemůže vypadnout jen proto, že právě teď nehraje."

Fotbalové řešení

Svaz dlouho chybný systém v registracích neřešil, protože to pro něj bylo výhodné. Do kasy mu plynuly vyšší dotace z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. "Počet registrovaných hráčů má vliv na výši dotací v rámci Státní podpory sportu pro rok 2014, a to v Programu V – Organizace sportu," potvrdil pro iDNES.cz tiskový odbor ministerstva.

Navzdory ztraceným penězům má však nyní na svazu nastat změna. "Zabýváme se tím a na příští rok připravujeme pročištění naší databáze," tvrdí Urban.

Generální sekretář hokejového svazu Martin Urban

Generální sekretář hokejového svazu Martin Urban

Hokej totiž není na státní podpoře tolik závislý jako menší sporty a může si dovolit jít ostatním "příkladem" a nešvindlovat. Vzorem má být převrat ve fotbale, který začal před dvěma lety. Za každého aktivního člena nyní musí kluby odvádět příspěvek (200 korun za dospělého, polovinu za mládežníka). Počet registrací se sice snížil, ale zmizely černé duše.

"Podobný systém se chystá i u nás," potvrzuje Urban. "Mělo by být v zájmu každého klubu, aby nám poskytl informace o svých hráčích. V případě, že nebude klub mít zájem hráče registrovat, tak z naší databáze vypadnou."

Vyčíslit, kolik hokejistů z republiky najednou zmizí, Urban neumí. Jisté však je, že při dalším celosvětovém sčítání už Česko nebude šlapat Kanadě na paty a IIHF smutně ohlásí, že zájem o hokej v kdysi velké baště upadá. Alespoň však každý bude vědět, jak na tom český hokej skutečně je.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Číňany láká na české lize i Jágr. Podmínkou svazu jsou ale finance

Reprezentace Číny na MS III. divize hokejistů do 20 let v Dunedinu.

Řisuty versus China Golden Dragon? Podobné zápasy by od následující sezony neměly být ničím...

Čekání na životní smlouvu. Rittich dře a vyhlíží další posun v NHL

David Rittich  na tréninku Calgary

Vyzkoušel si roli jedničky, což je pro Čechy v monstrózní výstroji poslední dobou v NHL spíš...

Ten, který dominuje extralize. Gulaš už vyhrál, i když nebude první

OSLAVA. Čelem k fotografovi je útočník Česka Milan Gulaš. Slaví se spoluhráči...

Jestli má někdo z české extraligy šanci dostat se do elitní desítky, z níž vzejde nový držitel...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější....

Ti nejlepší mají všechno, ostatní ne, popisuje Radil zámořskou zkušenost

Lukáš Radil (52) ze San Jose v zápase s Los Angeles.

NHL je mým snem, klidně skousnu i rok na farmě, prohlásil bývalý pardubický útočník Lukáš Radil,...

Další z rubriky

Filip Pešán se za rok stane trenérem hokejové reprezentace, řekl Král

Šéftrenér hokejové reprezentace Filip Pešán.

VIDEO Je to přelomová událost: ještě nikdy v samostatné éře českého hokeje se nestalo, že by vedení rok...

Hadamczika nahradí u reprezentační osmnáctky Beran. Má to logiku, říká

Zadumaný kouč hokejové reprezentace do 18 let Alois Hadamczik na kempu v...

Kouč Alois Hadamczik končí u hokejové reprezentace osmnáctiletých. Místo něho nastoupí na lavičku...

Eliáš se po konci kariéry nezastaví: Mám se dobře, tak pomáhám

Patrik Eliáš na tréninku hokejové reprezentace do 20 let.

Má za sebou parádní kariéru, kterou mu může leckdo závidět. Třebíčský rodák a odchovanec tamní...

Najdete na iDNES.cz