Za 250 tisíc korun ji vydražil jistý „Jachobe“. Právě pod touto přezdívkou vystupuje Voráček na sociálních sítích.
Navíc se se Svobodou dobře zná, bývalý obránce věnoval před sedmi lety jeho Nadaci, která bojuje proti roztroušené skleróze, zlatou medaili z Nagana.
Svobodova hůl z olympijského finále z roku 1998 by tak do sbírky perfektně zapadla. Dražebník nastavil vyvolávací cenu na 180 tisících s tím, že pokud někdo nabídne čtvrt milionu korun, aukci ukončí a zájemci ji rovnou věnuje. A o to se měl zasloužit právě Voráček, ačkoliv to portálu sport.cz nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.
Podle nyní už bývalého majitele přivezl hůl do České republiky trenér Ivan Hlinka, pak se objevila k prodeji. K její autenticitě existují dva oficiální certifikáty.
Sám Svoboda neví, kam se hokejka po Naganu poděla. „Nemám nejmenší ponětí, co se s mými věcmi dělo dál. Zpátky do Ameriky jsem letěl bez výstroje a výzbroje. Kde všechno skončilo, netuším,“ sdělil pro iSport.cz.
Později měl hůl zapůjčenou Český svaz ledního hokeje (ČSLH), mezi lety 2016 a 2018 ji vystavoval v Síni slávy v pražské Galerii Harfa. Posledních pět let se v ní už nevyskytovala, podle vyjádření Českého hokeje pro iDNES.cz se ji majitel rozhodl využít jinak.
Svaz našel nové místo pro Síň slávy. Za kolik? Palladium je v záloze |
V květnu letošního roku svaz z ekonomických důvodů Síň slávy uzavřel, k jejímu znovuotevření v centru Prahy by mělo dojít nejpozději v březnu. Jaké předměty v ní návštěvníci najdou a zdali mezi nimi bude i Svobodova hůl, zatím není jasné.
„Naše obchodní plány nemůžeme z pochopitelných důvodů dopředu sdělovat. Mohlo by to v podobných situacích zkomplikovat náš záměr. Jsme v kontaktu s naprostou většinou majitelů významných českých hokejových artefaktů, tedy nejen s těmi, kteří je poskytli Síni slávy na Harfě. Všechny pro český hokej významné předměty plánujeme vystavit i v nové připravované Síni slávy,“ uvedl pro iDNES.cz svazový tiskový mluvčí Michal Schuster.