Zatímco loňský šampionát se odehrál v běloruských městech Minsk a Bobrujsk, v roce 2011 se hostitelské role zhostila dvě města v německém Sasku. Nejdůležitější zápasy turnaje, tedy základní skupinu s německou účastí a závěrečné boje o medaile, organizátoři umístili do dvacetitisícového Crimmitschau. Naproti tomu moderní Energie Verbund Arena v Drážďanech v pozdější fázi turnaje uvidí jen boje o udržení.
Zdánlivě nelogické rozhodnutí vysvětluje pracovník organizačního výboru Uwe Ackermann: "Crimmitschau jsme jako hlavní dějiště turnaje vybrali, protože toto město hokejem žije. Hokej tu má svou historii a na zápasy chodí dokonce více lidí než v Drážďanech."
Zatímco v Drážďanech by turnaj hokejových nadějí čelil konkurenci mnoha jiných kulturních a sportovních akcí, v Crimmitschau je hokej prakticky jediným společenským vyžitím.
Postupující trojice, které před play-off absolvuje stokilometrový přesun z Drážďan, si bude muset zvykat nezvyklé podmínky v hale, která je na jedné z kratších stran otevřená směrem do přilehlého lesa.
A kromě hokejové romantiky se zde hráči musí vyrovnat i s velkými teplotními výkyvy. Zatímco odpolední zápasy ve skupině nechávají vydělat místního prodejce zmrzliny, večer se fronty tvoří spíše u stánků s teplými nápoji. Kvalita ledu však podle organizátorů přesto zůstává dobrá. "Ani v březnu a dubnu, když je venku teplo, nemíváme s ledem problémy," konstatuje Ackermann.
Ani aprílové večery, kdy jde fanouškům pára od úst, však nedokážou zmrazit vynikající atmosféru. Už na první zápas německých borců ve skupině si našly cestu tři tisícovky fandů.
Co naplat, že hlasatel v hale zaměňuje Slovensko se Slovinskem a české borce tituluje historicky zprofanovaným termínem Tchechei.
Místní jednoduše mají hokej rádi a sportovní oddíl ETC Crimmitschau, sdružující kromě hokejistů i tenisty, se chlubí více jak devadesátiletou tradicí. Někteří labužníci dokonce pravidelně navštěvují zápasy české extraligy na opačné straně Krušných hor v Karlových Varech a Litvínově.