

Nezapomenutelné chvilky v myslích fanoušků. Památky v soukromých vitrínách a garážích hokejistů. Nagano i po čtvrtstoletí dál žije. Server iDNES.cz vám nabízí vybraná místa, kde jsou veřejně k vidění olympijské artefakty z nejslavnějšího sportovního triumfu v dějinách samostatné republiky.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA
SKLENĚNÝ SLON. Do Nagana jej jako talisman propašoval tehdejší kustod Václav Šašek. „Kluci vážně věřili, že když si ho všichni pohladí, vyhrajeme. Když se to opakovalo, dělali to na konci turnaje už všichni,“ vykládal tehdy. Každý člen týmu nakonec dostal vlastního slona ze sklárny, která vyrobila originál. Hráči si odhlasovali, že ten po turnaji obdržel Dominik Hašek.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA
ZLATÝ POKLAD. Zřejmě nejslavnější medaile ve sportovní historii samostatné země. Po republice existuje hned několik míst, kde je naganské zlato k vidění. Pražské Síni hokejové slávy zapůjčil medaili Jiří Dopita. Haškova se nachází na hokejové výstavě v Pardubicích. Odlitek Jágrova zlata najdete v kladenském nákupním domě OAZA nebo v Hokejové síni v Lánech.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA
NAGANSKÝ EXPRES. Letoun Tupolev Tu-154 M kdysi převážel české prezidenty Havla s Klausem, vojáky ze zahraničních misí nebo občany z nesnází. Vládnímu speciálu už čtvrtstoletí nikdo neřekl jinak než naganský expres. Stroj zaparkoval v Leteckém muzeu v Kunovicích.
Autor: Jan Salač, MAFRA
MEJDAN VE VZDUCHU. Jeden z pilotů Petr Jirmus v několika rozhovorech zmiňoval, že se žádná mimořádně bujará oslava ve vzduchu nekonala. Někteří svědci z paluby i důkazy hovoří trochu jinak. Kapitán musel před přistáním rozdováděné medailisty umravňovat, společensky znavený trenér Lener po příletu místo na Staromák putoval do nemocnice.
Autor: Jan Salač, MAFRA
ZÁCHRANA LETOUNU. Hezký příběh se pojí i k samotnému letounu, jemuž po dosloužení hrozilo sešrotování. Místo toho ho nadšenci dva roky po víkendech v pražských Kbelích rozebírali, aby zvládl pozemní přesun do Kunovic. Další dva roky zase zabralo, než jej znovu poskládali. Od roku 2018 jej mohou vidět návštěvníci muzea, vzácné cestující připomíná hokejový dres.
Autor: Jan Salač, MAFRA
HAŠKOVA ROZBITÁ HELMA. Pozorní diváci si toho v průběhu hokejového turnaje všimli. Dominik Hašek začal v Naganu s modrou helmou, ale dochytal ji v černé. Původní výbavu mu zničila Kamenského bomba při souboji s Ruskem v základní skupině. Provizorně opravenou masku daroval legendární gólman do Síně slávy Českého hokeje v Praze.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA
VÍC NEŽ HOKEJ. Chcete drobný důkaz, že olympijský triumf přesáhl hokejové mantinely? Hůl a rukavice Vladimíra Růžičky patří do stálé expozice Dějiny 20. století, kapitánovo náčiní se nachází v Nové budově Národního muzea.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA
OLYMPIJSKÝ MUNDÚR. Hokejisté nafasovali do Japonska i olympijské stejnokroje. Ve stejném oblečení jim chodili do naganských arén fandit i další čeští sportovci. Modrou reprezentační teplákovku i jiné propriety si můžete prohlédnout v Hokejové síni nadšeného sběratele Josefa Hoška v Lánech.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA
LÍSTEK DO DĚJIN. Další kousek z Lán. K vidění je zde i originál vstupenky na finále mužského hokejového turnaje. Pro zajímavost, vítězný souboj s Ruskem sledovalo v naganské aréně Big Hat 9 975 diváků.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA
HLINKOVY ČMÁRANICE. Dovedete z toho něco vyčíst? Jedná se o ukázku trenérských zápisků charismatického Ivana Hlinky. Důkladněji můžete luštit klikyháky a Hlinkovy nápady v Nové budově Národního muzea.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA
ZATOULANÁ ČELENKA. Tohle je spíš důkaz, že ne všechny naganské artefakty zlatí hrdinové nebo muzejníci pečlivě schraňují. Dominik Hašek nebo i Jaromír Jágr po příletu juchali s čelenkou v japonských barvách. „Až později jsem se náhodou dozvěděl, že na šátku bylo napsáno kamikaze. Navíc jsem ho měl opačně, takže to tenkrát v únoru 1998 mohl vyluštit jen skutečný znalec japonštiny. Ani nevím, kde jsem šátek vzal a kde nakonec skončil,“ řekl před lety sám Hašek.
Autor: David Neff, MAFRA
NÁRODNÍ DRES. Je úsměvné, že tehdejší podoba reprezentačního dresu s anglickým nápisem CZECH vyvolala před turnajem kritiku. Po zlatém opojení si fanoušci dres zamilovali. Současný šéf svazu Alois Hadamczik prozradil, že by rád na hokejový úbor vrátil národní logo. Japonský dres je k vidění například v síni slávy v pražských Vysočanech.
Autor: Jakub Stadler, MAFRA