Henrik Karlsson v kazašské brance přiváděl Maďary k zoufalství.

Henrik Karlsson v kazašské brance přiváděl Maďary k zoufalství. | foto: iihf.com

Britové zaskočili Slovince, výhru Kazachstánu zařídil švédský brankář

• 2
V Budapešťské hale Lászla Pappa v neděli odstartovalo mistrovství světa v ledním hokeji druhé výkonnostní skupiny a hned první duel přinesl překvapení. Loňský účastník elitní skupiny MS a letošního olympijského turnaje Slovinsko podlehlo nováčkovi z Velké Británie 1:3. Nezdarem skončil úvodní duel turnaje i pro domácí Maďary, kteří prohráli s Kazachstánem 0:3.

Slovinci si dělali naděje, že by je na turnaji mohl posílit hvězdný útočník Anže Kopitar. Kapitán Los Angeles dal ale po náročné sezoně přednost odpočinku.

Finský kouč Kari Savolainen zatím napsal na turnajouvou soupisku sedm obránců, z nichž čtyři působí v českých soutěžích - Blaž Gregorc v Hradci Králové, Žiga Pavlin v Českých Budějovicích, Matič Podlipnik a Sabahudin Kovačevič v Karlových Varech.

Slovinci sice soupeře z britských ostrovů přestříleli 35:15, na gólmana Bena Bownse ale vyzráli jedinkrát. „Šli jsme do zápasu s jasným plánem a myslím, že se nám ho dařilo po celý zápas plnit. Dařilo se nám v přesilovkách, což bylo hodně klíčové,“ radoval se po utkání autor vítězného gólu Robert Dowd. Britové skórovali v početní výhodě dvakrát.

„Britové hráli velmi chytře, jakmile cítili šanci, udeřili. To platí hlavně o jejich přesilovkách. Je to pro nás velké zklamání, ale to je hokej, někdy vyhráváte a někdy ztrácíte,“ ulevil si slovinský kouč Kari Savolainen.

Britský hokejista David Phillips se spolu s fanoušky raduje z výhry nad Slovinskem.

Hlučné hlediště zaplněné 7170 diváky hnalo domácí Maďary na zteč v duelu s Kazachstánem, jenže soupeř si vedl neméně zdatně a navíc měl v brance výraznou oporu - naturalizovaného Švéda Henrika Karlssona.

Třiačtyřicetiletý brankář se zkušenostmi z NHL (26 zápasů za Calgary) zlikvidoval všech 28 střeleckých pokusů Maďarů. Naopak Kazaši v závěrečné třetině během pouhých 4 minut třikrát překonali Adama Vaye v maďarské brance a domácí tým se už ze šoku nevzpamatoval.

„Byl to dlouho hodně vyrovnaný zápas, soupeře tlačili skvělí fanoušci,“ poznamenal po utkání obránce Kevin Dallman. „Moc nám pomohl brankář Karlsson. Je výtečný, chytal jako bezchybný stroj,“ dodal další z naturalizovaných hráčů v sestavě Kazachstánu.

V posledním duelu prvního hracího dnes šli sice Poláci, vedení zkušeným kanadským koučem Tedem Nolanem, v úvodu do vedení, favorizovaným Italům se však skóre podařilo ve druhé třetině otočit a svou výhru zpečetili v poslední minutě při power play soupeře.