Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Báječný finský obrat, v semifinále MS jsou i američtí a ruští junioři

  17:59aktualizováno  3. ledna 10:43
V Kanadě vypukla klíčová fáze světového šampionátu hokejistů do 20 let. První čtvrtfinálový mač vyhráli Rusové nad statečně bojujícími Němci 2:1, v dramatickém severském derby Finové dovršili v poslední minutě obrat proti Švédsku na 3:2. Američani přehráli Slováky 5:2. Semifinálové dvojice tvoří Kanada - Rusko a USA - Finsko.
Švédský brankář Hugo Alnefelt byl krátký a Fin Roni Hirvonensvým gólem rozhodl...

Švédský brankář Hugo Alnefelt byl krátký a Fin Roni Hirvonensvým gólem rozhodl čtvrtfinále mistrovství světa juniorů. | foto: AP

Česko ve třetím čtvrtfinálovém utkání padlo s Kanadou 0:3, více podrobností si přečtěte zde.

USA - Slovensko 5:2

Slovensko dokázalo zápas zdramatizovat snížením z 0:3 na 2:3, ale favorit si postup v závěru pojistil.

„Čtvrtfinále je vždycky těžké. Musíte hrát dobře, abyste soupeře vyřadili. Rusko si tím prošlo, Kanada tady a Finové našli cestu, jak otočit zápas. Teď musíme přepnout a připravit se na Finsko. Bude to velká bitva, je to tým, který nás loni vyřadil (ve čtvrtfinále),“ řekl kouč USA Nate Leaman.

MS hokejistů do 20 let 2021 v Edmontonu

Příloha iDNES.cz

Slováci v úvodu nevyužili přesilovou hru při vyloučení Matthewa Boldyho a v 11. minutě v oslabení při trestu Dávida Mudráka inkasovali. Po přihrávce Boldyho zamířil do odkryté branky Arthur Kaliyev.

Po nevyužitých početních výhodách na obou stranách zvýšil až ve 32. minutě John Farinacci, který překonal Šimona Latkóczyho přes clonu od modré čáry. Po faulech Romana Faitha a Olivera Turana upravil v přesilovce pěti proti třem Cole Caufield už na 3:0.

John Farinacci z USA skóruje do slovenské sítě na MS hráčů do 20 let.
Američtí junioři slaví postup do semifinále na mistrovství světa.

Slováci se ale nevzdali a v čase 38:32 překonal Spencera Knighta z pravého kruhu Matej Kašlík. V polovině závěrečného dějství při pobytu Drewa Hellesona na trestné lavici upravil na rozdíl gólu Dominik Sojka tečí střely Samuela Kňažka.

„Začali jsme ve třetí třetině dobře. Hráli jsme jako tým. Řekli jsme si něco o přestávce v kabině, že to může být našich posledních dvacet minut na turnaji a chceme ze sebe vydat to nejlepší,“ řekl Latkóczy, který držel svůj tým při střelecké převaze Američanů v utkání v poměru 43:18.

V 56. minutě vyjel zpoza branky Farinacci a šikovně bekhendem zvýšil na 4:2. Výsledek dovršil 84 sekund před koncem při power play do prázdné branky Matthew Beniers.

„Měli jsme v týmu hodně mladých talentů a ukázali velký potenciál. Nebáli jsme se jim dát šanci. Když na sobě budou makat, budou se zlepšovat každý den. Musíme s nimi nadále pracovat, aby ještě více vyzráli,“ uvedl trenér Slovenska Róbert Petrovický.

Mistrovství světa do 20 let
Čtvrtfinále 3. 1. 2021 4:30
USA USA : Slovensko Slovensko 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Góly:
10:44 Kaliyev (Boldy, Zegras)
31:55 Farinacci (Johnson, Berard)
36:53 Caufield (Zegras)
55:46 Farinacci (Brink)
58:36 Beniers (Brink)
Góly:
38:32 Kašlík (Kolenič, Nemec)
49:50 Sojka (Kňažko)
Sestavy:
Knight (Wolf) – Sanderson, Helleson, York, Faber (A), Johnson, Thrun (C), LaCombe, Skinner – Zegras, Turcotte (A), Kaliyev – Boldy, Beniers, Caufield – Berard, Farinacci, Brink – Brisson, Slaggert, Colangelo.
Sestavy:
Latkóczy (Hlavaj) – Mudrák (A), Golian, Nemec (A), Petrovický, Stacha, Kňažko, Turan – Mrázik, Jellúš, Faith – Chromiak, Myklukha (C), Slafkovský – Kašlík, Sojka, Turanský – Kolenič, Eliaš, Jendek – Jedlička.
Přejít na on-line reportáž

Rusko - Německo 2:1

Ruští hokejoví junioři splnili ve čtvrtfinále v Edmontonu roli favorita proti Německu a po vítězství 2:1 postupují. Obhájci stříbra budou bojovat o desátou medaili za posledních jedenáct let. Od roku 2011 získali jednou zlato, čtyřikrát stříbro a čtyřikrát bronz. Na stupních vítězů chyběli jen v roce 2018 v Buffalu.

„Můžeme být na tento turnaj opravdu pyšní. Jsme zklamaní, že jsme prohráli. Měli jsme šance, ale Rusko hrálo také výborně. Jsme první německá dvacítka, která postoupila do čtvrtfinále, a jsem šťastný, že jsem mohl být kapitánem tohoto týmu,“ prohlásil Tim Stützle, trojka letošního draftu, jehož si vybrala Ottawa. Vždyť Němci první tři duely ve skupině kvůli koronavirové nákaze sehráli jen s pěti obránci a devíti útočníky.

Na začátku se ubránili v oslabení a v šesté minutě mohli jít do vedení, ale Jaroslavu Askarovovi pomohla po střele Stützleho pravá tyč. Naopak v čase 9:06 ujel v oslabení Vasilij Ponomarjov a blafákem do forhendu překonal Floriana Burgla.

Vasilij Ponomarjov (v červeném) střílí první gól Rusů ve čtvrtfinále proti...
Brankář Německa Florian Bugl (vpravo) sleduje puk v zápase proti Rusku.
Hokejisté Německa se radují z gólu ve čtvrtfinále proti Rusku.
Hokejisté Ruska se radují z gólu ve čtvrtfinále proti Německu.

Na začátku druhé třetiny vyrazil Askarov střelu Stützleho a Florian Elias z dorážky minul odkrytou branku. Ve 29. minutě pojistil vedení favorita střelou z levého kruhu Danil Baškirov, ale Němci se nevzdali a utkání zdramatizovali.

Ve 44. minutě se trefil Florian Elias, syn české matky, a svým čtvrtým gólem a devátým bodem na turnaji dostal tým kouče Tobiase Abstreitera do hry. Za necelé tři minuty mohl z protiútoku vyrovnat John-Jason Peterka a z dorážky minul Luca Münzenberger. V 52. minutě tečí Peterkovy přihrávky trefil horní tyč Elias, který měl v závěru ještě další možnost, ale sborná těsný náskok ubránila.

Rus Vasilij Ponomarjov slaví se spoluhráči vstřelený gól proti Německu.

„Němci hráli podobně jako Česká republika - defenzivní hokej s těsnou obranou a čekali na protiútoky,“ řekl po utkání kouč Ruska Igor Larionov a připomněl porážku s českým týmem ve skupině 0:2. „Nedali nám moc příležitostí. Když ano, tak jsme netrefili branku. Soupeř ukázal hodně energie. Bylo to těžké čtvrtfinále, ale to je vždycky,“ dodal Larionov.

Mistrovství světa do 20 let
Čtvrtfinále 2. 1. 2021 18:10
Rusko Rusko : Německo Německo 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly:
09:06 Ponomarjov (Čisťakov, Bardakov)
28:27 Baškirov (Afanasjev, Gricjuk)
Góly:
43:24 Elias
Sestavy:
Askarov (Achťamov) – Čisťakov (A), Muchamadullin, Byčkov, Kuzněcov, Kňazev, Kirsanov, Čajka, Šechovcov – Amirov (A), Chusnutdinov, Podkolzin (C) – Gricjuk, Baškirov, Afanasjev – Spiridonov, Safonov, Firstov – Grošev, Ponomarjov, Bardakov. Trenér: Larionov
Sestavy:
Bugl (Tiefensee) – Glötzl, Gnyp (A), Zimmermann, Münzenberger, Szuber, Raabe, Flade – Reisnecker, Dubé, Alberg – Stützle (C), Elias, Peterka (A) – Nijenhuis, Samanski, Schweiger – Chrobot, Henriquez-Morales, Schumacher. Trenér: Abstreiter

Rozhodčí: Kowalski, Menniti – Harris, Mackey (všichni Kanada)

Přejít na on-line reportáž

Finsko - Švédsko 3:2

Sladká pomsta za loňskou porážku v bitvě o bronz, navíc totožným výsledkem. Finští hokejisté předvedli ve čtvrtfinále MS dvacítek báječný obrat z 0:2 na 3:2. Vítězný gól navíc vstřelil Roni Hirvonen 25 sekund před koncem normální hrací doby. Pro švédské mladíky skončil turnaj tak hořce.

Švédové po porážkách s Ruskem (3:4 v prodloužení) a USA (0:4) nechtěli připustil další neúspěch a patřila jim první třetina. V 15. minutě otevřel skóre střelou z levou kruhu Lucas Raymond a za 97 sekund zvýšil v přesilové hře Elmer Söderblom, který vyzrál na gólmana Kariho Piiroinen fintou se zakončením s hokejkou mezi nohama a prosadil se stejným způsobem jako v duelu s Českem.

Finové Huga Alnefelta překonali poprvé ve 26. minutě, kdy po rychlém protiútoku nabídl Eemil Viro puk Henrimu Nikkanenovi, který trefil odkrytou část branky. Za 59 sekund se tým kouče Anttiho Pennanena radoval z vyrovnání, když zakončil další kombinaci Aku Räty. Po trenérské výzvě Švédů ale gól neplatil pro ofsajd.

Švédský bek Tobias Björnfot (vlevo) a finský útočník Kasper Simontaival bojují...
Švéd Emil Heineman cloní před finskou brankou, brankář Kari Piiroinen byl ve...
Finský gólman Kari Piiroinen inkasuje ve čtvrtfinále mistrovství světa juniorů...
Rozhodčí uklidňují ve čtvrtfinále mistrovství světa juniorů potyčku, do které...
Finové slaví gól ve čtvrtfinále mistrovství světa juniorů.
Zdeptaný Švéd Noel Gunler po vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství světa juniorů.

Vzápětí pomohla Švédům horní tyč po zakončení Antona Lundella. Šance měli i Švédové, ale před druhou pauzou mohl v oslabení vyrovnat Mikko Petman. Alnefelt jeho bekhendový blafák zlikvidoval.

Další velkou možnost neproměnil Petman ve 43. minutě. Na druhé straně mohli zvýšit náskok Söderblom a Raymond. V čase 51:04 se dočkali Finové díky střele kapitána Antona Lundella z pravého kruhu.

Pennanenův výběr obrat dokonal. Nejdříve Mikko Kokkonen trefil skrytou střelou brankovou konstrukci, další příležitost neproměnil Petman, ale následně zpoza branky zasunul puk za švédského gólmana u pravé tyče Hirvonen, který se radoval ze své první branky na turnaji.

Mistrovství světa do 20 let
Čtvrtfinále 2. 1. 2021 21:40
Finsko Finsko : Švédsko Švédsko 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
Góly:
25:32 Nikkanen (Viro, Lambert)
51:04 Lundell (Heinola)
59:35 Hirvonen (Petman)
Góly:
14:28 Raymond (Johansson)
16:05 Söderblom (Raymond)
Sestavy:
Piiroinen (Taponen) – Hatakka (A), Heinola, Kokkonen (A), Niemelä, Viro, Puutio, Rajaniemi – Hirvonen, Lundell (C), Simontaival – Pyyhtiä, Pärssinen, Aku Räty – Järventie, Nikkanen, Lambert – Korhonen, Helenius, Petman – Puhakka.
Sestavy:
Alnefelt (Wallstedt) – Björnfot (A), Broberg (C), Söderström (A), Johansson, Andrae, Hedström, Brännstam – Holtz, Niederbach, Raymond – Gunler, Costmar, Holmström – Heineman, Sundsvik, Söderblom – Kvist, Bjerselius, Nybeck – Olausson.

Rozhodčí: Gouin, Langin – Mannella, O'Quinn (všichni CAN)

Přejít na on-line reportáž
Autoři: ,

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

  • Nejčtenější

Nečas o potyčce na střídačce: Schválně mi zlomil hokejku, tak jsem mu jednu vrazil

Premium Zažil v NHL čirou radost z povedených akcí, burácení 57 tisíc diváků, půtku na soupeřově střídačce, pocit viny po velké...

Vegas sedmi góly rozneslo Floridu, potlučený Gudas zápas nedohrál

Hokejisté Vegas navázali na úvodní výhru 5:2 a v domácí odvetě deklasovali Floridu dokonce 7:2. Ve finále Stanley Cupu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drsné finále NHL. Srážka hvězd rozproudila emoce, Florida se bojí o Gudase

Nic si nedarují. Jdou naplno do každého souboje, nepohrdnou sebemenší příležitostí k jakékoliv provokaci. Finále...

Dlouhá jednání bez výsledku. Jalonen zatím zůstává, rozhodne další analýza

Jednání výkonného výboru výsledek ohledně dalšího směřování národního týmu nepřineslo. Jasno by mělo být ve druhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vegas ovládlo úvodní finálový zápas NHL, rozhodl obránce Whitecloud

Hokejisté Vegas našli recept na rozjetou Floridu. Před svými fanoušky v prvním zápase finálové série play off NHL...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Parahokejisté mají po historickém bronzu z MS další cíl: porazit Kanadu

S historicky prvními bronzovými medailemi z mistrovství světa se dnes do Prahy vrátili čeští parahokejisté. Od...

Kapitánka českých hokejistek Mills po 19 letech v reprezentaci končí

Kapitánka české hokejové reprezentace Alena Mills se rozhodla ukončit svou kariéru v národním týmu. Dvaatřicetiletá...

Cvok, rebel, nešika i fantový král. Šedesát růžiček pro oslavence Růžičku

Sázel góly. Bavil. Nadával. Chrlil hlášky. Vítězil na ledě i střídačce, na šampionátech i olympiádě. Prohrával u soudu,...

Parahokejisté v semifinále MS podlehli Kanadě, o bronz se porvou s Čínou

Čeští parahokejisté na mistrovství světa v Moose Jaw podlehli v semifinále domácí Kanadě 0:5 a čeká je duel o bronz s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...