Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

STALO SE 20. DUBNA: Co řeknete v Moskvě? V Praze narazila sovětská mašina

  19:59
Zemi už čtyři roky „dočasně“ okupovala sovětská vojska. A ledová plocha v pražské Sportovní hale představovala jedno z mála míst, kde se mohlo Československo vzbouřit proti mocnosti. Hokej na mistrovství světa 1972 znamenal víc než sport. „Lidi nám opakovali: Nemusíte být první, ale porazte Rusy!“ vzpomíná útočník Richard Farda.

Hokejový tým ČSSR v roce 1972 | foto: Profimedia.cz

A českoslovenští reprezentanti splnili přání spoluobčanů, kteří mezitím poznávali, co obnáší krutý normalizační proces.

Je to přesně 48 let od jednoho z nejpamátnějších triumfů v historii tuzemského hokeje.

V klíčovém duelu turnaje Holík, Nedomanský, Holeček a spol. udolali Sověty 3:2. Výrazně se přiblížili ke světovému zlatu, který naposledy slavila poválečná generace před 23 lety. Zároveň před vlastními fanoušky ukončili hokejovou dominanci Sovětského svazu, jenž předtím ovládl rekordních devět šampionátů v řadě.

Jiří Holeček.

Jiří Holeček.

„Rusové byli tvrdí v obraně. V útoku byli zase rychlí, techničtí. Měli nejlepší hráče vyjma brankáře Treťjaka,“ zavzpomíná pro iDNES.cz jeho československý protějšek Jiří Holeček.

„Oni ho sice vychvalují a nejspíš to i byl nejlepší ruský gólman, ale ve srovnání s těmi z Evropy určitě lepší nebyl. On byl naše jediná možnost, jak dát góly,“ dodá Holeček.

Také díky tomu se i on stal jedním z nezapomenutelných hrdinů ze zlaté Prahy 1972.

Ale hezky popořadě.

Výhrůžky, policisté v hledišti, StB v první řadě

Představitelé Husákova režimu usoudili, že normalizace od vojenské invaze z roku 1968 pokročila natolik, že může Československo uspořádat hokejové mistrovství světa.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Kanada se však turnaje z politických důvodů nezúčastnila, Spojené státy tou dobou zase bojovaly o postup do elitní skupiny. Ze světové události se vlastně stal evropský turnaj šesti zemí (ČSSR, SSSR, Švédska, Finska, Švýcarska a Německa), kde hrál každý s každým hned dvakrát.

Prazvláštní byla i část publika ve Sportovní hale. Známý hokejový historik Miloslav Jenšík na webu reprehokej.cz vylíčil, jak před zápasy napochodovaly do hlediště kordony policistů. V prvních řadách u ledu nenápadně posedávali příslušníci StB. Čeští a slovenští novináři si několikrát vyslechli výhrůžku, kterak o MS (ne)mají referovat.

Richard Farda

Richard Farda

I přesto pražská hala burácela jako nikdy jindy. Způsobily to výkony československých reprezentantů a především ten z 20. dubna 1972.

„Celý den byl fantastický,“ zaloví pro iDNES.cz v paměti tehdejší útočník Richard Farda. „Byli jsme neskutečně nabuzení a když jsme uviděli babičku, bylo jasné, že vyhrajeme!“

Prosím?

Tahle část příběhu stojí za odbočku.

Mávající babička. Symbol úspěchu

Kvůli většímu klidu trenéři Pitner s Kostkou rozhodli, že tým bude během šampionátu bydlet na hotelu v Průhonicích. Dálnice ještě neexistovala a na zápasy a tréninky jezdili hokejisté přes centrum Prahy. Jejich autobus byl nepřehlédnutelný. Doprovod mu vždy dělala enkláva policistů, tehdejší reprezentanti se na počátku 70. let v socialistickém Československo cítili jako dnešní obletovaní sportovní multimilionáři.

„Když jsme jeli na první zápas, všimli jsme si, že u cesty sedí babička na stoličce a mává nám. Tak jsme ji taky zdravili,“ líčí Farda. Na stejném místě se seniorka s holí ukázala i při cestě na druhý zápas. A Československo podruhé zvítězilo. I proto se v týmu tradovalo: Když spatříme babičku, vyhrajeme!

A 20. dubna to platilo. „Jak jsme ji zahlídli, v autobuse jsme řvali jako šílení,“ rozesměje se Farda.

A pořádný hukot to bylo i o pár hodin později na ledě.

Bolel nás krk, jak jsme se otáčeli

Vývoj turnaje napověděl, že ve druhém zápase Československa proti Sovětskému svazu půjde o titul světových šampionů.

Václav Nedomanský s památečním prstenem pro členy Síně slávy

Václav Nedomanský s památečním prstenem pro členy Síně slávy

Domácí brzy vedli 2:0. Trefil se kanonýr Václav Nedomanský, jenž mimochodem o dva roky později před komunistickým režimem utekl do Ameriky. Poté se prosadil i Richard Farda. „Takový zvláštní gól. Vláďa Martinec mi dal přihrávku a já to tam nějak vleže šoupl pod Treťjakem,“ zavzpomíná jinak spíš sváteční střelec Farda.

„Z Rusů jsme měli trochu strach. Hodněkrát jsme byli u nás ve třetině jako na kolotoči a bolelo nás za krkem, jak jsme se za nimi otáčeli,“ líčí dnes 74letý Farda. „Ale měli jsme na ně taktiku. Olda Machač, Franta Pospíšil a všichni další obránci je napadali už před modrou čárou. Drželi jsme je co nejdál od brány a tím pádem nemohli rozpumpovat tu svoji strojovou kombinaci.“

Sovětům se nedařilo manko smazat. V polovině zápasu se prosadil i bouřlivák Jaroslav Holík (jeho životní příběh připomíná seriál Stalo se zde), který nečekanou střelou překvapil nejistého Treťjaka.

Na opačné straně naopak bravurně chytal Holeček, který v prvním zápase proti SSSR vychytal remízu 3:3. „Jeho výkon znamenal obrovskou morální posilu pro celé mužstvo. Zachytal tak jako málokterý brankář proti sovětské lokomotivě,“ referoval o něm Československý sport.

O osm dní později na stejném kluzišti rudá mašina narazila.

„Stejně jako v naší lize jsem si o soupeřích dělal rozbor hry a jejich zakončení,“ říká Holeček. „Sledoval jsem nejlepší ruské hráče, kteří rozhodovali zápasy a kteří dávali nejvíc gólů. Věděl jsem, kam a odkud střílejí. Kdo je nebezpečný, kdo naopak nevystřelí a spíš nahraje. Když jeli dva na jednoho, věděl jsem, kdo to nakonec posune střelci. Na oko jsem stál, ale čekal jsem na přihrávku.“

Farda, ty plochy človek!

Holeček se Sovětům dostal pod kůži. A do hlavy.

„Když se mi dařilo, byl v pohodě a chytil jsem nějakou vyloženou šanci, chtěl jsem je znervóznit. Povídal jsem jim takové obyčejné věci.“

Příště ho zase nedáš.

Dneska nemáš svůj den.

„A třeba jsem někdy přidal: No, co že prohrajete zápas, ale co vám na to řeknou doma v Moskvě? Najednou bylo poznat, jak se třesou.“

„Muselo se taky na ně hrát tvrdě. Dost tvrdě. A kolikrát i záludně,“ připojuje se Farda. Jeho úkolem bylo ubránit sovětské trio Michajlov, Petrov, Charlamov. „Když jsem se na ledě potkal s Michajlovem, nenápadně, ale silně jsem ho ťukl hokejkou. On se na mě vždy zle podíval a řval: Farda, ty plochy človek!“

Sověti byli tehdy bezkonkurenční. Za poslední dekádu si odvykli, že prohrávají a musí se hnát za vyrovnáním. Na šampionátech nepřetržitě vládli od roku 1963. Jen několik měsíců po pražském turnaji zle zatápěli v „Sérii století“ kanadským profíkům z NHL.

V dubnu 1972 se museli sklonit také před československým výběrem, reprezentanti těsné vedení 3:2 uhájili.

Reprezentanti se stali hrdiny, ale ještě ne korunovanými šampiony. „Trenéři nás drželi zkrátka. V Průhonicích byla nádherná koliba, kde jsme se s nimi vždycky krásně potkali,“ vypráví Farda. „Ale ve dvanáct jsme měli večerku.“

Československé hokejisty čekali za dva dny Finové, kteří tehdy platili za nepříjemné, ale rozhodně ne nepřekonatelné protivníky.

Nažhavený tým je v zaplněné hale rozstřílel 8:2. „Hráčská generace, která k tomu zrála po celá 60. léta, složila svou mistrovskou zkoušku s vyznamenáním,“ napsal historik Jenšík.

Větší euforii než hokejové zlato ale přinesla národu výhra z 20. dubna 1972.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 17. ČERVENCE: Šampion, opilec, násilník. Krušný život skokana Nykänena

Momentka z roku 1988: Matti Nykännen na můstku v Calgary

Svou biografii nazval Pozdravy z pekla. „Peklo nemůže být tak špatné jako můj život,“ poznamenal k...

STALO SE 21. ČERVENCE: Zemřel gólman-inženýr „Boža“ Modrý. S legendou tvrdě zatočil režim

Brankář Bohumil Modrý na mistrovství světa v hokeji v Praze roku 1947.

Patří k těm, kteří odešli příliš brzo. Hokejový brankář Bohumil Modrý se stal jednou z tváří první...

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

  • Nejčtenější

Růžičkův triumfální comeback. Hradec zase slaví, Pardubice i Sparta padly

Vladimír Růžička v Litvínově po 31 letech. Hlavní událost 24. kola hokejové extraligy byla jasná. Bývalý trenér...

Tři hokejistky bez očkování. Kvůli hrám je čeká těžké rozhodnutí, říká trenér

Ženská hokejová reprezentace slaví historický úspěch, poprvé postoupila přes kvalifikaci na zimní olympiádu. Skládání...

Jako Zábrodský. Vondráčkův kousek v oslabení nemá obdoby ani v NHL

Hattrickem se v aktuálním ročníku hokejové extraligy blýsklo už sedm hráčů. Úterní počin Tomáše Vondráčka, který pomohl...

Hübl pokořil další milník. Vítězná série Hradce končí, trápení Sparty trvá

Hokejová extraliga pokračovala šesti zápasy pětadvacátého kola. Vladimír Růžička další výhru v novém působišti zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jaké planety přiletěl? Rittich získává kabinu v Nashvillu na svou stranu

Kvůli téměř měsíčnímu umístění na covid listu si musel na premiéru v novém ročníku NHL počkat až do minulého týdne. Ani...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Že by na olympiádě přibyla hokejová disciplína? Ve hře je formát tři na tři

Vícero variant nabízí basketbal nebo volejbal, tak proč by nemohl také lední hokej? Právě s touto myšlenkou přišel nově...

Česko - Rusko 2:5. Hokejisté zakončili zmar na Karjale a nezískali jediný bod

Čeští hokejisté v neděli uzavřeli své účinkování na Karjala Cupu proti mladému výběru Ruska. V souboji o třetí místo na...

PROGRAM: Hokejistky se v Pekingu utkají s Čínou, Japonskem či Švédskem

České hokejistky vůbec poprvé v historii postoupily na zimní olympijské hry. Rozhodlo o tom vítězství v listopadové...

Hokejové strasti: bída ve Skandinávii a neradostné vyhlídky Čechů před hrami

Zanedlouho to bude rok, co Filip Pešán pronesl výroky, které v českém hokeji rozpoutaly vášnivé debaty. V neděli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...