Smutný brankář Dominik Furch právě inkasuje třetí gól. | foto: ČTK

Mladí hokejisté se zlepšili, přesto znovu prohráli

• 8
Ottawa (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Hokejová dvacítka zůstává i po druhém vystoupení na mistrovství světa bez bodu. V utkání s USA sice předvedla podstatně méně chyb než s Kanadou, v dramatickém závěru však vyrovnat nedokázala a prohrála 3:4.

Čeští hokejisté opět nastoupili před výbornou návštěvou. Značná část publika po drtivém vítězství domácí Kanady nad Kazachstánem vytrvala v aréně a zaplnila ji zhruba z devadesáti procent.

Na první záživnější moment si diváci museli počkat do 5. minuty, kdy Schroeder s Wilsonem úspěšně narušili českou rozehrávku a několika ostrými ranami rozehřáli Furcha. Ten se podle předpokladů postavil do branky místo Vošvrdy.

Češi se ke slovu dostali v 7. minutě, Vincour po Romanově přihrávce od zadního mantinelu trefil pouze brankářův beton. Sympatický výkon českého týmu pokračoval i v následné přesilové hře, k úspěchu mnohdy chybělo opravdu málo.

Nejblíže k brance byl v 10. minutě Strapáč. McCollum při přesunu podklouzl, českému útočníkovi stačilo ležícího brankáře bekhendem přehodit, ale nervozita mu svázala ruce.

Česko - USA; Petr Strapáč v presu amerických hráčů

Zaskočení Američané se do tempa dostali až v přesilové hře na začátku druhé půle první třetiny. Vteřinu před návratem vyloučeného Gudase trefil Jordan Schroeder přesnou ranou zápěstím horní růžek branky, Furch nestačil zareagovat. S obdrženou brankou jako by reprezentanti ztratili zdravou drzost a ve zbytku třetiny čelili náporu Spojených států.

Na rozdíl od utkání s Kanadou se ale během přestávky z obdržené branky dokázali otřepat a do prostřední části nastoupili velice aktivně. Jejich snaha byla korunována ve 26. minutě v pokračujícím tlaku z předešlé přesilové hry. Okálovu přihrávku z voleje napálil do sítě Zdeněk Roman.

Jak do čtvrtfinále?

Čeští reprezentanti mají po úvodním zámořském dvojboji na kontě dvě porážky. Chtějí-li postoupit do čtvrtfinále, musí porazit Německo a Kazachstán. Rozpis dalších zápasů najdete ZDE.

Českou euforii mohl rázem zchladit útočník Tagrandi, sám před Furchem ale nezakončil. Američané se přesto dostali zpět do vedení, ve 32. minutě Rust šťastně tečoval střelu obránce Bluma.

V dalším průběhu se Češi soustředili na kvalitní obranu, při které se v nouzi nerozpakovali vyhodit do středního pásma, či dokonce na zakázané uvolnění. Tlak si Američané vytvořili až v závěru třetiny při vyloučení Piskáčka. Kanonýr van Riemsdyk zaskočil Furcha přesnou ranou z levého kruhu.

V úvodu třetí třetiny se šance na srovnání naskytla Kubalíkovi, z úniku podél mantinelu ale nastřelil pouze boční konstrukci. Svou sílu tak na druhé straně ukázal americký první útok, Schroeder z kruhu poslal puk přesně pod víko.

Česko - USA; Matt Rust se raduje z gólu

Méně záživné části vrátil náboj gól obránce Martina Parýzka, který ranou do prázdné branky využil velké zmatky před McCollumem. Zaskočení Američané rázem zpozorněli v obraně a v útoku začali spoléhat na brejky. V jednom z nich mířil van Riemsdyk sám na českou branku a nechal Furcha napravit dojem z některých předchozích nepříliš jistých zákroků.

Riskování se nakonec reprezentantům vyplatilo. V přesilové hře tečoval Kundrátkovu střelu od modré Káňa a oplatil tak soupeři podobně šťastnou branku. Češi se rázem ocitli soupeři na dostřel. Dalším skvělým zákrokem proti bekhendové střele Bowmana navíc jejich šance zachránil Furch, aby jej trenéři minutu před koncem odvolali na střídačku.

Heroickým závěrem si reprezentanti vysloužili sympatie publika, přes značný tlak už ale vyrovnat nedokázali. Američané promarnili dvě příležitosti skórovat do prázdné branky, zklamaní nakonec být nemuseli.

česko - usa 3:4

Branky a nahrávky: 26. Roman (Okál, Gudas), 48. Parýzek (Kubalík), 57. Káňa (Kundrátek) - 13. Schroeder (Shattenkirk, Wilson), 32. Rust (Blum), 39. van Riemsdyk (Shattenkirk, Schroeder), 44. Schroeder (van Riemsdyk). Rozhodčí: Levonen (Finsko), Országh (Slovensko) - Losier (Kanada), Tervo (Finsko). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:2. Diváků: 19 847. Třetiny: 0:1, 1:2, 2:1.

Česko: Furch - Kundrátek, Piskáček, Parýzek, Jordán, Gudas, Štich, Dóczy - Vincour, Roman, Káňa - Kubalík, Knotek, Strapáč - Novotný, Růžička, Szturc - Eberle, Červený, Okál - Valchař. Trenéři: Sýkora a Moták.
USA: McCollum - Blum, McDonagh, Ruth, Cole, Shattenkirk, Fairchild, B. Kessel - van Riemsdyk, Wilson, Schroeder - O´Brien, Wahl, Bowman - Palushaj, Rust, Tangradi - Kristo, Hoeffel, Johnson - Hayes. Trenéři: Rolston, Leaman a O´ Handley.