Česko - Lotyšsko

Česko - Lotyšsko | foto: IIHF

Hokejoví junioři na MS udolali Lotyšsko, mají blízko do play-off

• 59
Ufa (Od našeho spolupracovníka) - Čeští hokejisté do 20 let zdolali na mistrovství světa v ruské Ufě podceňované Lotyše 4:2, vítěznou trefu vsítil necelých sedm minut před koncem Dmitrij Jaškin. V tabulce skupiny A se posunuli na druhé místo, o play-off se utkají v pondělí se Švýcarskem.

Češi mají naději i na první místo a přímý postup do semifinále, ale také jim hrozí účast v boji o udržení. Klíčový pro vývoj bude i duel Švédska s Finskem.

Junioři proti bojovným Lotyšům dvakrát vedli a drtivou většinu utkání byli lepším mužstvem. Nakonec se ale z duelu stalo díky skvěle chytajícímu lotyšskému brankáři Punnenovsovi velké drama a Češi urvali vítězství až díky Jaškinově trefě.

Kouč českého národního týmu Miroslav Přerost vítěznou sestavu po utkání s Finy měnil jen lehce. V brance dostal jeho důvěru opět Patrik Bartošák. Kvůli disciplinárnímu trestu ale nemohl do duelu zasáhnout útočník Matěj Beran. Do sestavy tak trenéři připsali karlovarského útočníka Vojtěcha Tomečka, jenž nastoupil ve třetí formaci s Faksou a Frkem.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Češi odstartovali zápas přesně podle svých plánů. Vstoupili do něj aktivně a od úvodního vhazování se do lotyšského pásma valil jeden český útok za druhým. Ani jednu z prvních dvou přesilových her však česká dvacítka nevyužila.

Mladíci však nemuseli promarněných přesilovek dlouho litovat. V 10. minutě poslal Štencel od modré chytrou žabičku přes celou šíři kluziště na nepokrytého Beránka, a ten tvrdou ranou z pravého kruhu otevřel skóre.

V závěru první třetiny ale Lotyši přidali a jejich snažení slavilo v čase 18:33 úspěch. V početní výhodě našel Andersons zpoza branky Jevpalovse, kterého sice Bartošák poprvé vychytal, na následnou dorážku téhož hráče už byl ale krátký a bylo vyrovnáno.

Česko ale neznervóznělo a hned zkraje druhého dějství udeřilo. Češi hráli v pořadí třetí přesilovku, pětice hráčů vytvořila klasický zámek a po velkém závaru před lotyšskou svatyní překonal Frk jinak spolehlivého Punnenovse podruhé.

Čeští hokejisté byli v těch chvílích lepším celkem a Lotyše hodně tlačili. Jenže stále zůstávalo pouze u zrádného jednobrankového vedení a šance Šidlíka se Sedlákem navíc zůstaly neproměněny. Brankářská hráz s označením Punnenovs likvidovala jednu příležitost Čechů za druhou. Celkem dokázal Punnenovs zneškodnit 15 střeleckých pokusů českých mladíků.

Na konci druhé dvacetiminutovky se ozvali také hokejisté z Pobaltí a také Bartošák v české kleci měl plné ruce práce. Ve druhé části však neinkasoval. Kotouč ze své sítě lovil až ve 41. minutě, kdy se k dorážce střely Krisse Libsbergse dostal jeho bratr Roberts a podruhé srovnal - 2:2.

Hned nato mohl vrátit Čechům vedení Beránek, který obkroužil lotyšskou branku a poslal kotouč pod Punnenovse, jenže ten puk za svá záda nepustil. Hlavní rozhodčí společně s videosudím celou situaci ještě prověřovali, ale průběžný stav 2:2 zůstal nezměněn.

Poté ve velké šanci z mezikruží neuspěl Jaškin a z podobné pozice mířil vedle také Švihálek. Nervozita na české straně narůstala, zatímco Lotyšům dodával klid excelentní Punnenovs. V 54. minutě si ale v signalizované výhodě českého týmu vzal kotouč Jaškin, střelou zápěstím z pravého kruhu prostřelil Punnenovse a ulevil Čechům.

Pětadvacet sekund před koncem zápasu ještě přidal definitivní pojistku svým druhým zásahem Frk, který upravil na konečných 4:2.

Podrobnosti o ostatních nedělních zápasech včetně výhry Finska nad Švýcarskem 5:4 po samostatných nájezdech naleznete zde.

Česko - Lotyšsko 4:2

Branky a nahrávky: 10. Beránek (Štencel), 23. Frk (Šidlík, Faksa), 54. Jaškin (Sedlák, Hertl), 60. Frk (Šidlík) - 19. Jevpalovs (Andersons), 41. R. Lipsbergs (K. Lipsbergs, Kulda). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jablukov (Něm.) - George (USA), Haster (Švéd.). Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Třetiny: 1:1, 1:0, 2:1.

Česko: Bartošák - Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel - Hertl, Jaškin, Hyka - Beránek, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Tomeček - Koblasa, Vrána, Němec.

Lotyšsko: Punnenovs - Rosinskis, K. Lipsbergs, Siksna, Zvirbulis, Nimanis, Skuratovs, Augstkalns - Kulda, Blugers, Jevpalovs - Kuzmenkovs, Jelisejevs, Andersons - Bukarts, Ozolinš, Kurmis - R. Lipsbergs, Siksnis, Ševčenko, Rančevs