V roce 1961 v týdeníku Kultura publikoval text Hokej jako obraz života, ve kterém přisuzuje mistrovství světa celospolečenský význam. Kundera se ve sportu příliš nenacházel, hokej byl však výjimkou.
Považoval ho za strhující drama a divadlo, kterému by slušela pořádná a dobře napsaná reportáž.
„Anebo by stálo za to napsat někdy celou monografii jednoho hokejového turnaje, anebo dokonce monografii jednoho jediného zápasu: se vším, co mu předcházelo i následovalo, se zachycením detailů, s plánem taktiky, s pokyny trenérů, s přestávkou v šatnách, s křikem a výroky obecenstva, s omyly rozhodčích,“ napsal.
Zemřel Milan Kundera, český spisovatel světového významu. Bylo mu 94 let |
Mrzelo ho, že několik závažných okamžiků odešlo hokejovým fandům takřka do nepaměti dřív, než o nich stihl kdokoliv polemizovat. Argumentoval tím, že se nad hokejovými reportážemi sní více než nad poezií a romány.
Znám byl také vztahem k Vlastimilu Bubníkovi, jenž byl veřejností mnohdy brán za namyšleného. Kundera ho v roce 1961 nazval nejlepším československým hokejistou všech dob. Tykali si.
Bartoška čte Kunderu: Nesnesitelná lehkost bytí v audioknize s 50% slevou |
Po hrách v Innsbrucku vedli velmi upřímný rozhovor, diskutovali o „kosmickém významu“ hokeje u československých fanoušků, nedostatku týmových soustředění a tréninků reprezentace, ale také třeba o tématech, která nesou paralelu i se současností.
Třeba o častém střídání trenérů nebo o identitě českého, tehdy československého hokeje. Bubník kritizoval, že avšak „náš hokej patří dlouho k nejlepším na světě, místo toho, abychom jej rozvíjeli v jeho osobnosti, snažíme se raději pořád kde co napodobovat“. Podle něj byl tuzemský hokej založený na „vtipné kombinaci, rozumu každého hráče a na pohotové improvizaci“.
Slyšel češtinu a usmál se. O posledním setkání s Kunderou a připálené omáčce |
Kundera dával doplňujícími otázkami zřetelně najevo, že hokeji rozumí.
„Chtěl bych čtenářům aspoň trochu ukázat, že to, co by se mohlo zdát být na první pohled jen problémem úzce a izolovaně sportovním, je ve skutečnosti problémem obecně společenským, problémem nás všech. Děkuji ti za tvoje upřímná slova,“ zakončil Kundera rozhovor s Bubníkem.
Sepsal také krátký článek na obranu hokejisty Jaroslava Jiříka, který chtěl údajně přestoupit z Kladna do jiného klubu a byl obviněn režimem z činu proti socialistické morálce. Později byl kvůli několika nařčením vyloučen z reprezentace.
„Nestranných svědků není. Důkazů není. Obvinění z vydírání je naprosto neprokazatelné a není objektivních důvodů mu věřit,“ zastal se hokejisty.