Kanadský hokej pronikal do Evropy od konce 19. století (ilustrační snímek).

Kanadský hokej pronikal do Evropy od konce 19. století (ilustrační snímek). | foto: Petr a Patricie Sudik

STALO SE 15. KVĚTNA: Jak dal hokeji řád krasobruslař narozený na Jamajce

  • 0
Jak se to vlastně hraje? S míčkem, nebo s pukem? Hokej se potýkal počátkem 20. století s nejednotou, stál před významnými otázkami. Důležitý krok k jejich zodpovězení nastal 15. května 1908 - tehdy vznikla v Paříži na popud jistého Louise Magnuse mezinárodní hokejová organizace, dnešní IIHF.

Zatímco v Čechách, jež tehdy patřily pod Rakousko-Uhersko, se sportovní nadšenci věnovali jarním tělocvičným aktivitám, v Paříži se v květnu 1908 měnily dějiny oblíbeného zimního sportu.

Hokejové dějiny.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

V srdci francouzské metropole uspořádal sportovec, novinář a funkcionář Louis Magnus dvoudenní setkání, které mělo vnést do rychlé kolektivní hry jednotu a řád.

Co s tebou, hokeji? Kam kráčíš?

V Magnusově bytě nedaleko majestátní operní budovy Palais Garnier hledalo odpovědi na takové otázky celkem osm činovníků z Francie, Švýcarska, Belgie a Velké Británie.

Důvodem byly nejednota, nové trendy a tak trochu panující chaos.

Bandy versus kanadský hokej

V Evropě hrávali lidé s pomocí zahnutých holí tzv. bandy hokej. Jeho rysem byl například míček, který - jak psal roku 1895 časopis Sportovní obzor - mohl být lawntennisový nebo plný z pryže, ale ne objemnější než větší dětská pěst.

Koncem 19. století však začala na území starého kontinentu pronikat novinka ze zámoří, pro kterou se ustálilo označení kanadský hokej. Ten měl jiná pravidla i technické parametry. Ale hlavně - hráči se snažili dopravit do soupeřovy branky puk.

Nikoliv míček, který všichni znali, ale podivně placatý puk.

Příchod nových trendů a četné varianty pravidel působily zmatek. Hokej se hrával na různých místech Evropy podle různých regulí, což Magnuse trápilo.

A tak se tehdy 26letý chlapík s knírkem, který proslul i jako francouzský národní šampion v krasobruslení, rozhodl jednat.

„Bylo by dobré najít řešení a sjednotit hokejová pravidla. Snad se nám to povede ještě letos,“ měl Magnus prohlásit začátkem roku 1908 prostřednictvím věstníku pařížského bruslařského klubu.

Mladý Francouz, který se narodil na Jamajce a prožil zde i první roky života, se nejprve obrátil na Mezinárodní bruslařskou unii. Bez úspěchu.

Rozhodl se proto jednat sám.

Sport pro odpadlíky?

Magnusem iniciovaná schůzka v jeho pařížském bytě dala vzniknout nové organizaci, která měla řídit a usměrňovat hokej v Evropě.

Hokej kanadského stylu, s pukem.

Účastníci stvrdili svým podpisem na zakládající listině ustanovení tzv. Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG), která dnes vystupuje pod anglickým označením International Ice Hockey Federation (IIHF). Sám Magnus se stal jejím prvním prezidentem.

Podpisů na lejstru mohlo být i více, ovšem přizvaní zástupci Ruska a Německa na květnové setkání v Paříži nedorazili.

A co na to Češi?

Přestože se jim kanadský styl do té doby spíše vyhýbal a sportovní nadšenci pěstovali v prvé řadě bandy hokej, nechtěli zůstat pozadu.

Ne všichni zpočátku vítali novinky nadšeně. Třeba reportér Josef Laufer, v té době ještě mladík, označil po letech ve svých glosách s určitou mírou nadsázky příznivce kanadského trendu za odpadlíky.

„Jednou padl v čerstvém čísle Sportu a her můj zrak na zprávičku, že na evropském Západě se začíná ujímat lední hokej velmi odlišný od onoho, který se dosud na naší pevnině provozoval. Tato zpráva mne valně nepotěšila, byl jsem zamilován do hokeje, jak jsem ho poznal, a já jiný nechci!“ vzpomínal.

Touha po inovaci však převážila. Ještě na podzim roku 1908 založili Češi vlastní hokejový svaz a poslali přihlášku do LIHG.

A hned v lednu následujícího roku se vydali na svůj první mezinárodní turnaj do francouzského Chamonix, kde si kanadský hokej konečně i vyzkoušeli.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.