Na jeho profil se sletěla nelítostná masa českých fandů a zasypala ho více než deseti tisíci komentáři: „A kdo se směje teď, debile? Uplakánku. Nestudí tě zadek z toho, jak tě Češi posadili na pr...? Šašku. Koště. Homokládo. Moc nečum, ty tlamo.“
Najdete i mnohem peprnější výrazy. Proč to všechno?
Halttunen se v duelu s Českem, které po obratu a vítězství 8:5 získalo bronz, skutečně nechoval ukázkově, férově a sportovně.
Několikrát simuloval, kňoural, posmíval se a trapně provokoval, když jeho tým vedl.
Posměšky od Fina simulanta nakoply k bronzu. Melovský: Naštvou, pak hraju lépe![]() |
Chvílemi působil jako namyšlený fracek, takže po utkání asi každý český fanoušek pocítil zadostiučinění, když Halttunen zdrceně seděl u mantinelu bez medaile.
Jenže u toho neskončilo. Nenávist, nadávky a výsměch zahltily jeho profily na sociálních sítích.
V záplavě urážek jen tu a tam narazíte na trefný vtip. „Doufala bych, že lidi pochopí, že šikana je pořád šikanou, i když se děje na sociálních sítích,“ povzdechne si mluvčí finského hokeje Henna Malbergová.
MF DNES ji oslovila s dotazy, jestli se tamní svaz Halttunenovým případem nějak zabývá a pomáhá mu poslední dny zvládnout. „Mezinárodní hokejová federace (IIHF) má program integrity a požaduje po nás, abychom podobné kauzy hlásili. V případě potřeby pak jedná,“ odpověděla ne příliš konkrétně.
Jde o novinku, která ukazuje, že IIHF začala brát nejen online šikanu vážně. Chce jedince „uvnitř hokeje“ chránit, což se týká třeba i témat kolem dopingu, obtěžování, etiky nebo manipulací s výsledky utkání.
Totální kolaps, Finsko úplně roztálo. Nehráli jsme chytře, hodnotil trenér![]() |
„Má anonymní systém hlášení, kdokoliv může přijít s tím, že se necítí komfortně,“ poví Tereza Menčíková, zodpovědná za program Integrity IIHF v Česku. A dodá: „Před každým mistrovstvím světa všech divizí se teď dělá s hráči krátký workshop.“
Zástupci IIHF hráčům dávají najevo, že se mohou kdykoliv ozvat. Vysvětlují jim zároveň, jak se na sociálních sítích chovat. „Z vlastní zkušenosti vím, že se hráčům radí, ať k sociálním sítím přistupují v průběhu turnajů citlivě. Ať je (ideálně) nečtou a určitě se k ničemu nevyjadřují. Prezentují se jim základní pravidla chování,“ vyjmenovává Menčíková.
Jenže jak krátce plnoletého, i když nadmíru sebevědomého až arogantního mladíka už draftovaného do NHL připravit na lavinu rozlíceného davu?
Když Oliver Bonk, kanadský juniorský obránce a syn bývalého českého reprezentanta Radka Bonka, ve čtvrtfinále tečoval zbloudilou českou střelu do vlastní brány jen pár sekund před koncem třetí třetiny, musel si vlastní profil na Instagramu zamknout. Jen proto, aby zastavil sprchu výčitek samotných Kanaďanů.
„Kdyby se Halttunenův případ stal nám, obrátila bych se na IIHF a požádala je o pokyny, jak postupovat. V Česku se nic podobného ještě nestalo,“ řekne Menčíková.
Bronz, zážitek na celý život a ujištění: Český hokej už necouvá, ale drží krok![]() |
Zatím. Problém to je ale celosvětový, dávno rozšířený ve všech sportech. V těch individuálních už navíc pěkně dlouho.
Biatlonistka Markéta Davidová, tehdy 23letá, v roce 2020 smutně vyprávěla, co jí po nepovedených závodech dokážou lidi napsat: „Poslední dobou mi začínají chodit hodně nenávistné zprávy. Rovnou to mažu, neřeším je a víc se k tomu už ani nechci vyjadřovat. Ale zjišťuji, že lidi dokážou být prostě zlí. Jen vám chtějí ublížit.“
„Občas sice mám nutkání odpovědět a hájit se, ale potom si řeknu, že to nemá cenu,“ vykládala později pro MF DNES.
Se smíšenými pocity vzpomínal český dráhový cyklista Tomáš Bábek na fanatické Japonce: „Řvali na mě: Babeku, vyhraj! Vyhraj pro mě!“ Když se nezadařilo, výhrůžně volali: „Babeku! F.ck you! Go home!“
Expert: Kluci byli jak Kanaďani, pro výhru by si urvali hlavu. Kulich má na NHL![]() |
I na fotbalovém Euru v roce 2021 zašly věci příliš daleko. Britská policie zatkla přes deset lidí na základě vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty, kteří v prohraném finále s Itálií neproměnili penalty. Celkem vyhodnotila přes dvě stě příspěvků jako trestný čin. Padly vysoké pokuty a dokonce i podmínky odnětí svobody.
„Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Tak to ale není,“ domlouval dotyčným policejní důstojník.
I proto Evropská fotbalová unie (UEFA) v roce 2022 spustila kampaň proti kyberšikaně se startem ženského Eura. Začala monitorovat internet a ve spolupráci s hlavními sociálními sítěmi docházelo rovnou k mazání nenávistných komentářů.
„Online šikana je hrozná, protože lidé nepřemýšlejí nad tím, co mohou způsobit,“ říká za všechny italský mistr Evropy a fotbalista Arsenalu Jorginho.