Ruští hokejisté oslavují výhru nad Švédskem po samostatných nájezdech. | foto: AP

Rusové si na Karjale poradili se Švédskem, nájezdy rozhodl Sošnikov

• 0
Rusové si na hokejovém Karjala Cupu v Helsinkách poradili se Švédskem 5:4 v nájezdech. O rozhodnutí třetího utkání na turnaji se postaral Nikita Sošnikov. Když v následném duelu Češi porazí Finy už v základní době, celý podnik vyhrají.

Sborná uspěla v duelu poražených týmů z úvodních utkání, přestože promarnila dvoubrankový náskok, který měla ještě v 54. minutě.

Po vyrovnané úvodní desetiminutovce otevřel skóre Slepyšev, který překonal Hellberga parádní ranou na vzdálenější tyčku z kruhu pro vhazování. O necelé čtyři minuty později prokázal důraz na brankovišti Žafjarov a bekhendovou dorážkou zvýšil.

Švédové, kteří podlehli v úvodním zápase doma v Leksandu českému týmu 1:3, hledali recept na překonání Bobkova až do poloviny základní doby. Na konci 30. minuty fauloval Okulov a Klingberg si při trestném střílení s ruským gólmanem parádně pohrál. Sborná však využila ve 35. minutě dvě sekundy před vypršením Bertilssonova trestu početní výhodu a Semjonov jí z dorážky vrátil dvougólové vedení.

Zápas ve 49. minutě opět zdramatizoval Wikstrand, jenž vypálil za kruhy zápěstím. I když se netrefil zdaleka tak dokonale pod horní tyčku jako ve čtvrtek proti českému brankáři Willovi, propustil Bobkov puk za svá záda.

Zanedlouho zacílil z kruhu pro vhazování přesně do horního růžku Sošnikov a sborná měla zpět dvoubrankový náskok, již potřetí v utkání. Jenže Seveřané se nevzdali. O 106 sekund později snížil Händemark. Švédově se pak ubránili v oslabení, takřka tři minuty před závěrem sáhli ke hře bez gólmana a Hansson v čase 57:43 vyrovnal.

V prodloužení měly velké šance rozhodnout oba celky, tu největší při zakončení do odkryté branky Ožiganov, přesto došlo na nájezdy. V nich poslal sbornou ve druhé sérii do vedení skvěle provedeným pokusem Šumakov, jenže ve čtvrté sérii vyrovnal Hansson.

Rozhodnutí nakonec přinesla až osmá série a gól Nikity Sošnikova.

Švédsko - Rusko 4:5N (0:2, 1:1, 3:1 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 29:55 C. Klingberg, 48:29 Wikstrand (Rödin, Friberg), 53:11 Händemark (Brodin), 57:43 Hansson (C. Klingberg, L. Johansson) - 10:25 Slepyšev (Okulov), 14:12 Žafjarov (Ar. Sergejev, K. Semjonov), 34:25 K. Semjonov (Žafjarov, Ar. Sergejev), 51:25 Sošnikov (Kuzmenko, Burdasov), Sošnikov. Rozhodčí: Kova, Heikkinen – Thomann, Jusi.

Švédsko Hellberg (Reideborn) – Lundberg, Bertilsson, Hansson, Dahlbeck (C), Sellgren, Wikstrand – Brodin, L. Johansson, Bromé – C. Klingberg (A), O. Lindberg, Rödin – Zaar, Händemark, Sylvegård – Lindqvist, Berglund (A), Friberg.

Rusko Bobkov (Samonov) – Blažijevskij, Ožiganov, Zub (A), Rafikov, Fazylzjanov, Ar. Sergejev, Šaripzjanov, Miščenko – Slepyšev (A), P. Karnauchov, Okulov – Kuzmenko, Švec-Rogovoj, Burdasov (C) – Šumakov, K. Semjonov, Žafjarov – Sošnikov, Alexejev, Kajumov – Kudrjavcev.