Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Bobby, ty máš ale skvělé bicepsy! Jak hokejisté poznávali říši divů

  9:00
České národní mužstvo se letos vrátí do zámoří na nóbl turnaj. Když se na Canada Cupu před 40 lety předvedlo poprvé, přesvědčilo diváky i znalce, že hokej neovládají jen Kanaďani a Rusové.

Legendární kanadský hokejista Bobby Orr v prvním finále Canada Cupu bojuje s Jiřím Holíkem. | foto: Profimedia.cz

Zelenáč Peter Šťastný před přípravným zápasem s obávaným domácím týmem bloumal zákulisím montrealské haly Forum. Už tak očarovaný prostředím hokejového chrámu náhle spatřil Bobbyho Hulla, jenž si na chodbě upravoval hůl.

Báječná reklama

„Lidi z ambasády nám tvrdili, že nikdo neudělal naší zemi v Severní Americe tak skvělou reklamu jako my za jediný zápas,“ vzpomínal útočník Peter Šťastný

Šťastný si připadal jako u božího zjevení. Teenager z komunistického Československa žasl při pohledu na sportovní modlu oděnou jen do ribana s ustřiženými rukávy a na její mohutné paže. „Jako by ty pracky nepatřily člověku, ale nějaké svalnaté mašině z komiksu,“ líčil ve své knize Hokej na dvou kontinentech.

V září 1976 se na Canada Cupu, vskutku přelomové události, střetly týmy z odlišných světů. Skromní Čechoslováci žasnoucí nad vymoženostmi kapitalismu na něm nejprve porazili pyšnou Kanadu a ve finále jí pak vzdorovali ve strhující bitvě.

Historicky první turnaj „nejlepších proti nejlepším“ vyvolal gejzír nadšení. Deník Montreal Gazette po něm euforicky vyzýval: „Hrajte znovu, kdekoliv a každý rok. Zápasy Stanley Cupu pak budou chutnat jako párky od pouličního prodavače ve srovnání s kaviárem.“

Nadhokejisti, vyšlechtěná kasta

Národní tým pro Světový pohár 2016 se skládá vesměs z hráčů působících v NHL. Kouč Jandač vysílá pobočníky do Ameriky na inspekce. Jeho asistent Prospal žije na Floridě. Poradce Fischer pracuje pro Detroit Red Wings. Přes internet lze sledovat každý mač slavné ligy.

„Ale tenkrát jsme o profících nevěděli nic, pane!“ vzpomíná Milan Nový. „Nebylo video. Netušili jsme, jak má Kanada nacvičené přesilovky, jakým hraje systémem.“

Trenéři Gut se Starším podrobili své hochy tvrdé přípravě. Drezurovali je na soustředění v Tatrách. Hlavně s obránci pilovali bleskové založení akcí pod rdousivým tlakem napadajících soupeřů, štědře placených borců, z nichž spoustu znali jen z fotek v časopisech.

Výměna dresů

To tu předtím nebylo. Výjimečný obřad korunoval finále. Sokové si po utkání měnili dresy.

Československý brankář Vlado Dzurilla (vpravo) si po finále Kanadského poháru...

Brankář Vlado Dzurilla ve své autobiografii vzpomínal: „Vachon (kanadský gólman) něco říká, chce můj dres. Co když ho dát nesmím? Co když ho pak budu muset zaplatit?“

Potom ovšem viděl, že jiní už s převlékáním začali. A tak se přidal.

„Pro nás byli Kanaďani něco jako nadhokejisti, vyšlechtěná kasta,“ stojí v životopise brankáře Jiřího Holečka. „Vůbec jsme si nedovedli představit, jaké to bude utkat se s nimi na jejich úzkých kluzištích.“

Gólmani se obávali pumelic Hulla, Esposita či Sittlera. Beci a útočníci zase měli respekt z drtivých hitů Clarka a spol. „Trenéři nás přesvědčovali, že jsou lidi jako my a že s nimi budeme hrát rovnocenně. Ale spíš nám to znělo jako uklidňování,“ tvrdil Holeček v knize Fakír.

Čechoslováci přesto obřím boeingem z Frankfurtu necestovali přes Atlantik jako schlíplá drůbež na jatka. V únoru skončili na olympiádě těsně druzí. V dubnu si na šampionátu v Katovicích suverénně přivlastnili titul.

„Když chcete porazit ty nejlepší, pane, musíte si jich vážit. A přitom si musíte věřit, že to umíte,“ říká bývalý kanonýr Nový.

„Týdny jsme nabírali síly, regenerovali a nově makali na ohebnosti,“ vybavil si Vladimír Martinec. „Strečink nám tenkrát hodně prospěl.“

Na večeři letadlem

Někdejší brilantní technik Martinec má dál v paměti ubytování ve vysokánském hotelu Four Seasons na montrealské Sherbrooke Avenue a výhled skrz prosklenou stěnu na auta projíždějící v ukrutné hloubce dole na ulici. Dojem na něj udělal i opulentní zahajovací banket, na který pořadatelé všechny týmy dopravili najatým letadlem z Montrealu do Toronta. Jen tak na otočku.

Českoslovenští hokejisté Bohuslav Šťastný (vlevo) a Miroslav Dvořák v utkání Kanadského poháru 1976 proti Spojeným státům.

Holeček zmiňuje procházky po bulvárech de Maisoneuve a Dorchester, po jen nedávno osiřelých olympijských sportovištích. V obzvlášť horkých letních dnech ho zaujaly zbytky světové výstavy na ostrově Svaté Heleny i uhrančivé panoráma viditelné z kopce Mont Royal.

Šťastného zase fascinovala scénka z cesty na trénink: „Před halou zastavila bílá limuzína Bentley. Čekali jsme nějakého buržousta, jak nás doma politrukové poučovali, ale vysoukal se z ní dlouhán Pete Mahovlich (skoro dvoumetrový centr místních Canadiens). Zůstali jsme stát s otevřenými ústy!“

Jakou pozici měl hokej ve společnosti, naznačila taky soutěž Show Down, kterou natáčela kanadská televize. Tři vyvolení hráči z každého ze šesti týmů se předváděli v dovednostních soutěžích – nájezdech, slalomu mezi kužely či rychlosti bruslení. Československo reprezentovali Holeček, Nový a Hlinka, který byl mezi útočníky ze všech nejlepší, pročež pak mohl za milou prémii na pokoji hostit své parťáky.

Pojď, sáhni si!

Nový s Martincem v reprezentaci náleželi mezi mazáky, v Severní Americe nebyli poprvé a nenechali se jen něčím omráčit. Šťastný, mladík z bratislavského Slovanu, si však připadal jako v říši divů. Netušil, že se jednou stane jedním z nejoslavovanějších sólistů cirkusu NHL.

„Nebylo mi ani dvacet a najednou jsem stál na ledě hokejového chrámu Forum. Připadalo mi to neskutečné, jako příběh jiného člověka.“

Bobby Hull se předvádí fotografům. Fotografie pochází z počátku šedesátých let.

V tomto rozpoložení narazil na Hulla, jehož znal akorát tak ze stránek časopisu Štart. „Máš skvělé bicepsy, Bobby,“ vyhrknul.

„Zlatý tryskáč“ z Winnipegu zvedl oči a povídá: „Pojď, sáhni si!“

Schylovalo se k poslední prověrce před Canada Cupem. Ta scénka vystihuje vztah mezi československými a kanadskými soky. Šťastný poslechl Hullovu výzvu.

„Měl ty svaly jako ze žuly,“ žasl. „Připadal jsem si, jako bych chytil vlastní stehno. Ani náhodou jsem nemohl jeho paži obejmout.“

Zpívané hymny. Nástup bojovníků do temnoty protínané pouze světelnými kužely. Varhanické etudy při přerušení hry. Na takové okázalosti nebyli evropští hokejisté zvyklí.

Bitvy s Kanadou

Vlado Dzurila v brance československého výběru zasahuje na Kanadském poháru...

V přípravném utkání Čechoslováci podlehli hvězdám z NHL 4:7. Ve skupině je šokovali výsledkem 1:0 a jako první si zajistili postup do finále.

Tam nejprve podlehli v Torontu 0:6. Nažhavená Kanada, zvládla odvetu za předchozí porážku.

V posledním střetu v montrealském Foru vedlo Československo 4:3. Barber až v 58. minutě dal na 4:4 a v prodloužení rozhodl Sittler.

„Fakíra“ Holečka, krále gólmanů z jarního mistrovství světa, atmosféra rozhodila. Záhy pustil tři góly, o pauze ho vystřídal bohorovný obr Dzurilla, jenž se posléze stal jedním z hrdinů celé akce.

Československo podlehlo „nadhokejistům“ 4:7 a kouč vítězů Bowman pronesl: „Co říkám Čechoslovákům? Měli fakt pěkné dresy!“

Asi to nemyslel zle. Jeho výrok ale dokumentuje sebedůvěru a určitou přehlíživost, jež machry z hokejové kolébky provázely. O to větší šok nastal, když ti cizinci v pěkných dresech ve čtvrtém utkání skupiny po Nového trefě zdolali idoly z NHL 1:0.

„Poslední siréna se rozplynula v tichu téměř záhrobním,“ můžeme si přečíst v autobiografii vynikajícího zadáka Františka Pospíšila. „Trvalo pár vteřin, pak hala explodovala nadšením. Kanaďani kroužili okolo mantinelů, zdravili příznivce a ti jim děkovali. Poznali, že udělali vše, co bylo v jejich silách. Byli jsme v rozpacích. Porazili jsme Kanaďany v jejich svatostánku a málem jim tu prohru záviděli.“

Čechoslováci ostří jako hřebíky

Jako by se muži vycepovaní komunismem, který si vynucoval přísnou kázeň a záměrně srážel individuality, ocitli v ráji. Okusili živobytí profesionálů. Zírali, že se nemusí vláčet s bágly s výstrojí. Že na stadion mohou kráčet nalehko, zatímco jim je organizátoři doručí do šatny.

Během dvoutýdenního turnaje oblétali Montreal, Toronto, Philadelphii, Quebec. Mile je překvapovala pozornost fanoušků na ulicích i novinářů, kteří byli s naprostou samozřejmostí vpouštěni do kabiny.

Nového po turnaji vyhlásili nejlepším hráčem týmu, za což mu patřil vůz Toyota Celica. Jenže funkcionáři mu ho odebrali. „Že prý se prodá a peníze se rozdělí mančaftu. Takže jsem dostal nějaké bony do Tuzexu a zůstala mi jen plaketa s klíčky. Mám ji doma na stěně,“ líčí Nový. „Třeba bych to gesto taky udělal, ale aspoň mi to mohli říct předem.“

Ne, nemluví hořce. Naopak si nejvíc váží šance předvést se na tak skvělém podniku. Jeho i ostatní uhranula všudypřítomná láska k hokeji.

Uvítání v Praze

Po přistání na Ruzyni čekala tým na letišti malá oslava. Jak stojí v Pospíšilově životopisu, kanonýra Nového tahala domů jeho paní: „Pojď už. Zatímco ty ses producíroval v Kanadě, opadaly nám na zahradě všechny švestky.“

„Jeho vnímání u nás a v Kanadě dělila astronomická vzdálenost,“ postřehl Peter Šťastný. „Ve vnímání sportovních osobností zela propast. Oslavoval se hokej, radost, kterou přináší, i život sám.“

Čechoslováci postoupili do finále, kde podlehli Kanadě 0:6 a 4:5 po prodloužení. Obstáli i za podmínek, jež dokonale seděly vítězům.

„Jsou ostří jako hřebíky, ale mají přátelské srdce, jsou to praví sportovci,“ řekl brankář Rogie Vachon.

„Přijímali naše hity a vraceli nám je bez fňukání,“ pravil Hull.

Při závěrečném ceremoniálu předávali trofeje bratři Richardové a vyprodané hlediště burácelo. Dzurilla se otočil k Pospíšilovi a tázal se: „Jestlipak si na nás taky někdo po deseti letech vzpomene?“

Ano, i po čtyřiceti letech se na vás vzpomíná, Vlado. Zasloužíte si to.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Novým prezidentem hokeje je Hadamczik, zvítězil v prvním kole volby

Jen jedno kolo stačilo ke zvolení nového prezidenta hokejového svazu. Volbu ovládl Alois Hadamczik, který získal...

Čím ručil Král? Za kolik chytá jeho syn? Miliardář pálil do špiček hokeje

Neucházel se o hokejový trůn. Těsně před konferencí stáhl i kandidaturu na nového člena výkonného výboru. Petr Dědek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý Palát rozhodl páté finále, za Tampu se trefil i obránce Rutta

Hokejisté Colorada v pátek nedokázali proměnit výhodu domácího ledu a nevyužili první mečbol k zisku Stanley Cupu....

Poškodili sudí Tampu? Zápas neměl skončit, láme mi to srdce, žehral trenér

Než začal mluvit, chvíli to trvalo. Cloumaly s ním emoce, vypadal zdrceně. Jon Cooper, trenér hokejové Tampy, nesl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Colorado uspělo v prodloužení a je krok od zisku Stanley Cupu

Gól navrátilce z marodky Nazema Kadriho ze 73. minuty rozhodl prodlužovaný čtvrtý duel finálové série play off hokejové...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Novým prezidentem hokeje je Hadamczik, zvítězil v prvním kole volby

Jen jedno kolo stačilo ke zvolení nového prezidenta hokejového svazu. Volbu ovládl Alois Hadamczik, který získal...

Hadamczik: Nepřicházím na svaz hodit granát. Pozdravím uklízečky i vrátného

Když se poprvé objevil za mikrofony coby nový šéf hokejového svazu, vytáhl z kapsy mobil. „Kluci, musím si udělat...

KOMENTÁŘ: Hokej má nového šéfa. Ale není proč jásat. Hadamczika tíží minulost

Premium Své čtyři soupeře porazil Alois Hadamczik už v prvním kole volby. Novým prezidentem hokejového svazu se stal s jasným...

Některé názory máme odlišné, říká Král. Hadamczikovi i hokeji přeje

Tomáše Krále vystřídal v čele Českého svazu ledního hokeje paradoxně jeden z jeho nejhlasitějších kritiků z poslední...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...