Junioři zdolali Slováky a jsou v semifinále

• 31
Helsinky - Hokejová reprezentace do dvaceti let porazila ve čtvrtfinále mistrovství světa Slovensko 4:2 a postoupila do bojů o medaile. Slováci dvakrát vedli, ale čeští mladíci třemi brankami v prostřední části utkání otočili. V sobotu se svěřenci Aloise Hadamczika utkají od 14 hodin o postup do finále s Kanadou.

Hrdinou utkání byl útočník Tomáš Fleischmann, který vstřelil jeden gól a přidal dvě asistence. Vítěznou branku vsítil kapitán Jiří Hudler.

Český tým nevstoupil do utkání šťastně. Už po 96 vteřinách hry putoval na trestnou lavici Martin Vágnar a v polovině 3. minuty otevřel skóre zápasu Pokrivčák. Vyrovnání se čeští mladíci dočkali v 18. minutě, kdy Kašparovu střelu tečoval Tomáš Fleischmann.

"Slováci hráli dobře zezadu a sázeli na rychlé protiútoky. Ze začátku jim to i vycházelo, k čemuž jim dopomohl gól z přesilovky hned v úvodu," řekl Marian Jelínek, asistent trenéra Hadamczika.

Ještě jednou se dostal do vedení soupeř, ale Barankův gól z 29. minuty brzy odpověděl při hře čtyři na čtyři Ovčačík, jehož nahození propadlo mezi betony slovenského gólmana. Ve 33. minutě strhl vedení na českou stranu kapitán Jiří Hudler.

Dvoubrankový náskok zajistil českým hokejistům ve 37. minutě tvrdou ranou Klepiš. Ve prostřední části měli svěřenci Aloise Hadamczika výraznou převahu, o čemž vypovídá i poměr střel 25:8. "Druhá třetina byla z naší strany nejlepší a rozhodla o našem postupu," řekl Jelínek.

Prostřední část se dohrávala na začátku třetího dějství, protože ve 38. minutě vypadl v Hartwall Areeně proud. V závěrečné dvacetiminutovce už čeští mladíci kontrolovali vývoj zápasu a po výhře 4:2 se radovali z postupu do bojů o medaile. "Mužstvo si zaslouží pochvalu za týmový výkon. Herně bylo lepší, než Slováci," tvrdí Jelínek.

V sobotu se utkají už od 14 hodin v semifinále s favorizovanou Kanadou, s níž v základní skupině prohráli 2:5. Zápas se zámořským týmem se měl hrát podle původního rozpisu od 18 hodin, jenže tento čas nakonec připadl souboji domácí reprezentace Finska s USA.

"Je to nepříjemné, ale musíme se s tím vyrovnat. Navíc Kanada je favoritem turnaje a měla den volna. My se ale musíme pokusit ji porazit," dodal Marian Jelínek.

Česko - Slovensko 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
18. Fleischmann (Kašpar, Barinka), 31. Ovčačík (Fleischmann), 33. Hudler (Olesz, Fleischmann), 37. Klepiš (Vondráček, Němec) - 3. Pokrivčák (Troliga) PP1, 29. Baranka (Š. Růžička). Rozhodčí: Karabanov (Rus.) - Lindroos, Fonselius (oba Fin.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 4502.

Sestavy:
Česko:
Schwarz - Šmíd, Barinka, Němec, Ovčačík, Vágner, Linhart - Kašpar, Hudler, Olesz - Polák, Klepiš, Vondráček - Kanko, Kreps, Koreis - Fleischmann.
Slovensko: Halák - Meszároš, Baranka, M. Hruška, Stehlík, Liška, Gavalier - Baláž, Hajduk, Šagát - Špirko, Troliga, Pokrivčák - Fábry, Bulík, Ružička - Biermann, Lukáč, Blaho, od 21. navíc Kútny.

Rusové titul neobhájí
Ruští hokejoví junioři, držitelé zlatých medailí z minulých dvou světových šampionátů, mohou na třetí titul v řadě zapomenout. Ve večerním dramatickém čtvrtfinálovém duelu prohráli v Helsinkách s domácím celkem 3:4. Na rychlý úvodní gól Töykäläho dokázal jen o půl minuty později odpovědět Jermolin a vyhlášený střelec Anšakov dostal ve druhé části hry obhájce titulu do vedení.

Jenomže ani Rusové se dlouho neradovali. Marjamäki v přesilovce vyrovnal a stejný hráč dokázal najít odpověď i na Ovečkinův třetí úspěch v závěrečné třetině. K radosti domácích fanoušků se pouhých třináct sekund před vypršením normální hrací doby trefil počtvrté do ruské sítě Filppula a Rusko tak čeká jen zápas o konečné páté místo proti Slovensku.

Finsko - Rusko 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
4. Töykälä (Immonen, Jalasvaara), 37. Marjamäki (Filppula), 52. Marjamäki (Lepisto, Kalteva), 60. Filppula - 4. Jermolin (Tunik, Kazionov), 31. Anšakov (Malkin, Krikunov), 50. Ovečkin (Anšakov). Rozhodčí: Herman - Doucette (oba Kan.), Barvíř (ČR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0.
Finsko: Toivonen - Lepistö, Kalteva, Jalasvaara, Kantee, Salmela, Varakas - Bergenheim, Filppula, Nokelainen - Töykälä, Immonen, Marjamäki - Oksa, Tukonen, Kontiola - Piispanen, Junnila, Petrell - Nurmi. Trenér: Hannu Aravirta.
Rusko: Barulin - Kornějev, Grot, Gimajev, Spiridonov, Ťuljapkin, Karpov, Kosmačev, Ježov - Ovečkin, Pestunov, Škotov - Krikunov, Malkin, Anšakov - Šafigulin, Koževnikov, Jermolin - Tunik, Kazionov, Semin. Trenér: Rafail Išmatov.

O ZÁCHRANU
Elitní skupinu opouštějí bez ohledu na zbývající zápasy alespoň na rok reprezentanti Ukrajiny a Rakouska.  V závěru roku je na příštím MS dvacetiletých v americkém Grand Forks nahradí Bělorusko a Německo.

Švédsko - Ukrajina 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
24. Meijer (Steen, R. Nilsson), 26. R. Nilsson (Tang), 40. F. Johansson (R. Nilsson), 52. Eriksson (F. Johansson). Rozhodčí: Ország (SR) - Stensland (USA), Neubert (Něm.). Vyloučení: 8:11, navíc  Blomdahl (Švéd.) 10 min., Ljubin (Ukr.) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 1132.

Švýcarsko - Rakousko 6:2 (3:1, 3:1, 0:0)
4. P. Bärtschi (Ehrensperger), 18. Ehrensperger, 18. Stancescu (Guggisberg), 22. Guggisberg (P. Bärtschi), 26. P. Bärtschi (Ehrensperger), 36. Ehrensperger (Trachsler) - 2. Latusa (Harand, Vanek), 31. Harand (Pittl). Rozhodčí: Schimm (Něm.) - Gienke (Nor.), Gorděnko (Rus.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 771.

tabulka
Z V R P S B
1. Švýcarsko 2 2 0 0 17:2 4
2. Švédsko 2 2 0 0 11:0 4
3. Rakousko 2 0 0 2 2:13 0
4. Ukrajina 2 0 0 0 0:15 0

Petr Kanko (vlevo) míjí slovenského brankáře Jaroslava Haláka (uprostřed) a jeho spoluhráče Ivana Baranku.

Jakub Klepiš (v popředí vlevo) a Ctirad Ovčačík oslavují gól českého týmu v utkání proti Slovensku. V pozadí jsou slovenští hráči Andrej Meszároš (vlevo) a brankář Jaroslav Halák (vpravo).

Slovenský hokejista Richard Stehlík (vlevo) v souboji s Petrem Kankem.