Skvělé představení juniorů na světovém šampionátu pozitivní trend jen potvrdilo, před závěrečným duelem o bronz Češi dokonce kralují přesnosti. Skórovali totiž z každé šesté rány, dohromady třicetkrát!
A šest zdařilých pokusů patřilo Jakubu Štanclovi, který úžasnou 26procentní úspěšností v zakončení symbolizuje proměnu v rámci mladých výběrů.
Však i útočník z Kelowny loni dával ze strany a z časové nouze šťastný gól ve čtvrtfinále proti Kanadě. Puk se tehdy odrazil o soupeřova obránce Bonka, o tyčku posléze putoval za brankovou čáru.
Sikoro, co koleno? Kanadští fanoušci uraženě bučeli, Čechům přitom přáli |
Z podobné pozice devatenáctiletý habán pálil během noci na neděli v semifinále proti Američanům. Tentokrát vyslal dokonalou střelu, puk se zarazil v síti těsně za vzdálenější tyčí. „Jo, takhle jsem to přesně chtěl,“ povídal po utkání, byť po porážce 1:4 logicky dost sklesle.
Podstatné však je, že přibývá gólů jako ve druhém případě, ať už je dávají třeba Štancl, Šalé, Hradec, nebo Sikora. „Náhoďáky“, na které nelze dlouhodobě ve větším počtu vůbec spoléhat, čím dál víc doplňují povedené kombinace a skvostné zásahy.
Právě takové akce bezpochyby vyžadují dovednosti a zdatnou práci v potřebné rychlosti. Že by ale Češi tyto schopnosti našli v průběhu ani ne tří let? Ještě v srpnu 2022 pokračovali v tradici, s osmiprocentní úspěšností střelby patřili k nejhorším. A teď statistikám vévodí s dvojnásobkem?
Efektivita v zakončeníČeská dvacítka na MS 2015: 7,23 % (12 gólů ze 166 střel na branku) |
„Zase bych to nenadsazoval,“ reagoval i trenér Patrik Augusta na dotaz, zda se už tuzemská reprezentace řadí k těm úplně nejlepším.
Zásadní rozdíl patrně leží v hlavě. Však to dokázal i duel s Kanadou. V čem dřív měli problém Češi, kteří bázlivě nahazovali puky na branku pomalu z rohů (když se dostali z obranného pásma) a neproměňovali ojedinělé brejky, najednou strádal silný domácí výběr, jemuž zase chyběla agresivita. A nakonec ve třetí části dostal dokonalou lekci z produktivity.
„Augusta a jeho kolegové mají tým v dobrém stavu. Myslím mentálním,“ zdůrazňoval také expert Václav Sýkora.
Ze soudržné party se do popředí vypracoval Štancl. Kluk, kterého si na draftu do NHL vybrali až ze 106. místa, může navázat na loňský triumf Jiřího Kulicha v tabulce střelců. Šest branek má před posledním utkáním jako jediný na turnaji.
Odveta, kterou musí zvládnout. Čeští junioři si věří: Ten bronz chceme! |
Přitom před dvěma lety na osmnáctkách zapsal jedinou asistenci a ročník, kterému se teď daří, na akci o věkovou kategorii níž propadl. Prohrál čtyři z pěti zápasů.
Jistěže jak Štanclova, tak nynější týmová čísla dost ovlivnil duel s Kazachstánem, kterému národní tým nasázel čtrnáct branek. Vzpomeňte ale na temné doby, povětšinou se junioři na mistrovstvích trápili i s outsidery. Tak vysoký gólový příděl v historii nápadně vystupuje do popředí.
A to stejně očividně jako umění držet krok s nabitými Spojenými státy. Produktivita tentokrát byla slabší a Češi v určitých pasážích připomínali svou starší ustrašenější verzi. I tak se dostali do pár příležitostí a šance na finále si odstřelili až špatným střídáním.
Před duelem se Švédy tak Štancl sebejistě pravil: „Medaili si zasloužíme.“ I to je ona klíčová změna. Zdravé sebevědomí přináší produktivitu. Střelci to dobře vědí.