Olomoucký hokejista Jakub Herman

Olomoucký hokejista Jakub Herman | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Nároďák je šance. Záleží na mně, jak se s ní porvu, ví debutant Herman

  • 0
Za úspěšnou sezonu v dresu olomouckých hokejistů dostal Jakub Herman speciální dárek. Přerovskému rodákovi poprvé přistála ve schránce pozvánka do reprezentace. Trenér Josef Jandač pozval Hermana na kemp mladých kandidátů reprezentace, který od zítřka do pátku proběhne v Rokycanech.

„Byl jsem z pozvánky překvapený, potěšila mě a teď je jen na mně, jak se s tím poperu. Je to šance se ukázat a pak už to záleží na každém jedinci,“ tuší čtyřiadvacetiletý útočník.

Víte už, co vás na reprezentačním kempu čeká?
Zatím jsem žádné informace nedostal, takže ani nevím, kdy tam mám přijet. Musím jít za vedením zeptat se, co a jak.

Půjde o sraz mladých hráčů, odpadne seznamování v cizím kolektivu?
Většinu kluků znám z extraligy a tak s polovinou jsem hrál v mládežnických reprezentacích od šestnácti let, takže nejdu do neznámého.

Berete to jako příležitost do reprezentace nakouknout výrazněji?
Určitě je to šance. Mile mě to překvapilo, potěšilo a teď je na mně, jak se s tím porvu. Je to šance zviditelnit se, ukázat a pak už to záleží na každém jedinci.

Novinky z kabiny kohoutů

Na úvodním tréninku olomouckých hokejistů na ledě chyběli dva marodi – obránce Alex Rašner a útočník Jiří Řípa. „Alex bude začínat hodně pomalu. Jirka to má s plotýnkou ještě tak na měsíc,“ odhaduje trenér Mory Zdeněk Venera, jemuž scházel také elitní zadák Pavel Skrbek. Ve 37 letech nejstarší hráč kohoutů se k týmu připojí v pondělí.

Kdo byl na ledě
Brankáři:
Konrád, Falter, Urbisch.
Obránci: Houdek, Jaroměřský, Ondrušek, Staněk, Škůrek, Vyrůbalík.
Útočníci: Burian, Danišovský, Eberle, Fořt, Herman, Holec, Jergl, Knotek, Lander, Laš, Matai, Mikúš, Ostřížek, Ostřanský, Protasenja, Rác, Skladaný, Strapáč, Zeman.

V 54 zápasech jste nasbíral dvaadvacet bodů (11+11), řekl byste, že to byly reprezentační výkony?
Sezona byla nahoru dolů. Začal jsem v první lajně, pak jsem se propadl do čtvrté, ale udělali jsme si dvojici s Mirou Holcem, postupně jsme se posunovali a hráli jsme hodně. Před play-off se zranil Honza Knotek, šel jsem na prvního centra a docela se nám dařilo, hráli jsme dobře. Možná tím jsem si nominaci zasloužil.

V Olomouci je na začátku přípravy na ledě devatenáct útočníků. Čekáte boj o místo?
Je nás hodně, ale konkurence vždycky posouvá dopředu, není to tedy špatně. Každý si musí místo vybojovat. Kluci, co přišli, nejsou žádní nehokejisti, naopak extraligu hráli a jsou zkušenější. Bude to boj o fleky.

Jak se cítíte poprvé na ledě po dlouhé přestávce?
Máme celou výstroj novou, takže je to těžké, a kdo to nezažil, neví. Člověk tři měsíce nebyl na ledě, půlka kluků si dá nové brusle, někteří ještě hrají in-line, takže tam to přední kolečko chybí a zakopáváme. Ale bude stačit týden nebo dva a bude to v pohodě, budeme bruslit normálně.

Vy máte nové brusle?
Letos jsem si je nedal právě kvůli reprezentačnímu kempu, jinak si každý rok beru nové.

Hráváte během léta in-line hokej?
Hrával jsem, ale vedení klubu se na to moc netváří, takže si chodím zahrát jen rekreačně s kamarády jako hobby. Dřív jsem hrával i extraligu, ale to už jsou dva roky.

Usnadní to přechod na led po dlouhé pauze?
Je to lepší než nebruslit vůbec, člověk pak nemá na ledě problémy s třísly. Běh a jízda na kole je přece jen jiný pohyb, při které zabírají jiné části těla.

Máte čas na svůj další koníček bubnování?
Samozřejmě. Během léta jsme měli zábavy každý víkend. Naposledy jsme hráli teď v sobotu a máme akce i o dalších víkendech. Ale také jsem trávil tři týdny na dovolené s přítelkyní.

Dostanete se k bicí soupravě i během sezony?
Cvičím, jak to jde. Nemusím přímo na bicí, stačí, když mám doma podložku, tam si ťukám nějaké noty a rudimenty, to mi stačí.

Čistíte si tím hlavu?
Je to koníček, odreagování a baví mě to. Přijdu u toho na jiné myšlenky. V kapele Kameron máme skvělou partu, na vystoupení přijde spousta kamarádů, zvlášť poslední dobou chodí hodně lidí. Je to super.