Michael Frolík

Michael Frolík - Hokejový reprezentant Michael Frolík při on-line rozhovoru se čtenáři iDnes.cz. | foto: František Suchan, iDNES.cz

Hrdinové duelu s Finy: gólman Kovář a Frolík

Leksand - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Poslední vystoupení českých hokejistů na švédském mistrovství světa alespoň nepatrně napravilo pošramocenou reputaci týmu. Při výsledku 6:2 vyčnívaly minimálně dvě individuality. "Kovář spolu s Frolíkem byli jedněmi ze strůjců našeho vítězství," pojmenoval je kouč Vladimír Bednář.

"Jsem rád, že se mi zápas povedl," prohodil spokojeně náhradní gólman Jakub Kovář. Zákroky, které proti hokejistům Suomi předvedl, potvrdily jeho pověst výjimečného talentu.

Osmnáctiletý odchovanec Písku si dokázal poradit i s trestným střílením, kdy se proti němu postavil  Lindgren.

"Podržel mě, když jsem udělal chybu a byl z toho nájezd. Je dobrý, že to takhle vychytal," chválil ho i Michael Frolík, který měl na svědomí penaltový zákrok.

"Přemýšlel jsem, co může levák udělat levák, i když původně se tam stavěl pravák. Nakonec jel dost pomalu, udělal protisměrnou kličku, takže jsem se mu snažil puk vykopnout nohou, což se mi naštěstí povedlo," popisoval Kovář svůj intuitivní zásah pravým betonem.

Protože se narodil v roce 1988, má brankář Českých Budějovic možnost startovat i příští rok na mistrovství světa v České republice. I s tímto výhledem jej letos trenéři nominovali na místo týmové dvojky. Aby sbíral zkušenosti. Perfektní představení na závěr vlastně nebylo plánované…

"Doufám, že mi to pomůže. Vždycky je nutné se od něčeho odrazit. Já doufám, že jsem ten první krok dneska udělal a že se mi za rok povede opět se dostat do týmu. A potom popřípadě podávat podobné výkony," přeje si Jakub Kovář.

S přihlédnutím k jeho schopnostem, skromnosti a píli se není třeba obávat, že by následující zimu hájil brankoviště české osmnáctky někdo jiný.

Frolík: Tři góly jsem už dlouho nedal

Druhou výraznou postavou týmu se stal Michael Frolík. Stejně jako taktéž velmi dobře hrající Tomáš Kudělka nasbíral tři kanadské body, v jeho případě se však jednalo o trojici tref do černého.

Vzhledem k takovému výkonu je určitě škoda, že forvard Halifaxu nenašel střelecké štěstí dříve. "Určitě mě to mrzí. Hlavně proti Švéďákům, kdy jsem měl velkou šanci na jedna jedna. To chtělo proměnit," litoval sám.

"Teď jsem pochopitelně šťastný. Dlouho už jsem tři góly nedal," těší ho alespoň.

Na druhou stranu, své zásahy, kterými Česku zajistil alespoň páté místo, nepřeceňuje: "Měl jsem trošku štěstí, druhý gól byl od tyčky a ten třetí podobný, na dřevěnou nohu brankáře," vysvětluje v hokejové terminologii.

Z tribuny to však vypadalo tak, že sotva dostal chvilku prostoru s pukem, zamířil přesně.

"Víc času jsem měl už při některých dřívějších šancích a nepadlo mi to tam. Alespoň, že se to povedlo teď," vyvrací.

Na turnaji se mu tolik nevedlo. Hrál dobře, bojoval, odehrál obrovskou porci minut v oslabení, do čtvrtka se mu ale povedlo rozsvítit červené světlo za bránou pouze jedinkrát. I proto by mu měl hattrick pomoci v obnovení sebevědomí před návratem do klubu.

"Doufám, že až se teď vrátím do Kanady, bude se mi i nadále dařit. Věřím, že týmu pomůžu, budeme vyhrávat a dostaneme se do play-off," odhaluje plány do blízké budoucnosti.

A do té vzdálené? Ačkoliv je Michael Frolík účastníkem už tří šampionátů dvacetiletých, stejně jako Kovář má ještě možnost startovat napřesrok. To je mu jasné…

"Bude to moje poslední juniorské mistrovství a ještě navíc doma, takže se budu moc těšit. Určitě tam bude výborná atmosféra a bude chodit hodně lidí. Věřím, že tam uspějeme lépe než tady," vyhlíží.