Hokejoví junioři zahájili MS vítězně

Tampere - Čeští hokejisté do osmnácti let zahájili účinkování na mistrovství světa ve Finsku výhrou 4:2 nad Švýcarskem. Svěřenci trenérů Martina Pešouta a Jiřího Šejby sice s nevyzpytatelným soupeřem inkasovali jako první, ovšem čeští mladíci ještě do první přestávky skóre srovnali a ve druhém dějství zlomili odpor soupeře třemi góly.

Český tým dnes dostal v Tampere oba góly v oslabení, brankáře Marka Bendu překonal hned v první přesilovce v 9. minutě Luca Cunti.

"Soupeř rychle využil přesilovou hru. Nám se nepovedlo vystřídat, hráči se dostali pod tlak a bohužel jsme dostali nádherný gól do šibenice," řekl trenér Pešout.

Vyrovnání zařídil v 18. minutě Tomáš Knotek krátce poté, co Hasani s Froidevauxem nedokázali vyzrát na pozorného Bendu. "Do zápasu jsme nevstoupili nejlépe, dostali jsme brzy gól, ale důležité bylo, že se nám do konce první třetiny povedlo vyrovnat," prohlásil útočník Rudolf Červený.

Po přestávce pak čeští mladíci zlomili odpor Švýcarů třemi góly během necelých devíti minut. Všechny branky padly za nestejného počtu hráčů na ledě. Nejprve Vladimír Roth v oslabení poslal Pešoutovy svěřence do vedení a poté Štěpán Novotný a Tomáš Kubalík zvýšili skóre v přesilovkách.

"Neměl jsem komu přihrát, tak jsem vystřelil, puk se odrazil ke Kubalíkovi, který skóroval do prázdné brány," popsal čtvrtý gól kapitán týmu Vladimír Růžička.

V třetí části ještě v 53. minutě Yannick Blaser trefou ve dvojnásobné přesilovce vykřesal naději pro Švýcary, ale český tým zvrat nepřipustil.

"Po špatné sezoně, kterou jsme prožili, jsme měli ze Švýcarska velký strach. Věděli jsme, že za celý rok prohráli jen dvě utkání, a oni sami tvrdili, že mají nejlepší mužstvo za deset let," prohlásil trenér Pešout.

Dalším soupeřem české osmnáctky ve skupině B bude v sobotu od 14:00

Skupina B:
Česko - Švýcarsko 4:2 (1:1, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
18. Knotek (Karpov, Hertl), 27. Roth (Růžička), 31. Novotný (Kundrátek), 36. Kubalík (Růžička) - 9. Cunti (Schommer, Moser), 53. Blaser (Cunti). Rozhodčí: Smith (USA) - Orelma (Fin.), Vasko (Běl.). Vyloučení: 9:8. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0.
Sestava Česka: Benda - Roth, Jebavý, Štich, Ostrčil, Kundrátek, Hertl, Jordán - Kubalík, Růžička, Kachlík - Novotný, Roman, Stoklasa - Szturc, Knotek, Karpov - Bartošek, Červený, Valchař. Trenéři: Pešout a Šejba.