Smutný brankář Dominik Furch právě inkasoval gól

Smutný brankář Dominik Furch právě inkasoval gól | foto: ČTK

Hokejoví junioři selhali v koncovce a na Rusko ve čtvrtfinále nestačili

• 173
Ottawa (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Podobně jako před rokem v Pardubicích končí cesta českého juniorského výběru ve čtvrtfinále mistrovství světa, kde podlehl Rusku 1:5. Reprezentanti mohou litovat neproměněných šancí z druhé třetiny, turnaj uzavřou v neděli se Spojenými státy bitvou o páté místo.

Ranní vánice v Ottawě jakoby Rusům připomněla domácí prostředí a svěřenci Sergeje Němčinova si v úvodu rezervovali puk takřka výhradně pro své kombinace.

Češi si první slušnou příležitost připravili ve 4. minutě, Kubalík se po vyhraném buly probojoval před Želobňuka a zakončil do jeho betonů. Že obrana nebude ruskou nejsilnější zbraní ukázal o chvíli později i Roman, nechybělo mnoho a jeho vtipné řešení situace dva na jednoho mohlo skončit brankou.

Tempo přesto nadále udávali loňští obhájci bronzu, proti důrazné české defenzivě se prosadili při vyloučení Šticha. Furch si v oslabení připsal několik dobrých zákroků, dorážku Vojnovovy střely v podání Sergeje Andronova již mít nemohl.

Rusko - Česko; radost Rusů

Inkasovaná branka k lepšímu výkonu hokejistů rozhodně nepomohla a při vyloučení Gončarova Rusům příliš problémů nenadělali. Zkrácenou přesilovku v závěru třetiny ale nevyužil ani soupeř.

Světlejší okamžiky české ofenzivy přinesla až druhá třetina, ve které reprezentanti Rusy dvojnásobně přestříleli. Nejprve Červený z mezikruží dorážel předchozí střelu z úhlu, o chvilku později jeli Okál s Romanem na jediného obránce, oběma akcím však scházela přesnější střela. Škoda, Želobňuk v brance soupeře byl k překonání.

Český tým následně ubránil další oslabení a odměnou mu mohlo být vyrovnání. To by však z trestné lavice naskakující Dóczy musel lépe naložit se samostatným únikem, pomalý blafák do bekhendu gólman vykryl. Pasáž českých příležitostí pokračovala Novotným, když před ležícím gólmanem poslal puk mimo tři tyče. Pasivní Rusy nepotrestal ani Okál, přesouvajícího se Želobňuka trefil do betonu.

Rusko - Česko; Káňa, Gončarov

Trest za střelecké neúspěchy přišel na začátku třetí části z hole nejproduktivnějšího ruského útočníka. Gračevovovu přihrávku zpoza branky poslal Nikita Filatov přesně ke vzdálenější tyči Furchovy branky

Největší rána tým ale teprve čekala. V polovině třetiny hrál 72 vteřin pět proti třem, jenže hned v úvodu přebruslil české obránce Jevgenij Gračev a svůj únik zakončil až oslavami vstřelené branky.

Nedisciplinovanost Rusů hokejisté ale přece jen potrestali. Po sérii přihrávek si z modré sjel obránce Gudas a poslal puk nad vyrážečku k tyči.

S koncem zápasu ovšem Čechům evidentně docházely síly, jejich dravost z prostřední části byla tatam. Po dobré přihrávce od zadního mantinelu selhal i na turnaji úspěšný Káňa. Definitivní uklidnění tak Rusům přinesla efektivní kombinace z protiútoku zakončená ranou Jevgenije Daďonova, skóre v závěrečné přesilovce stanovil Pavel Černov.

Rusko - Česko; Parýzek, Jordán

Češi tak nenapodobili odpolední úspěch Slovenska a turnaj pro ně skončí v neděli utkáním o páté místo proti Spojeným státům.

rusko - česko 5:1

Branky a nahrávky: 12. Andronov (Vojnov, Chudinov), 42. Filatov (Gračev, Andronov), 48. Gračev (Kulikov), 55. Daďonov (Kljukin, Klopov), 60. Černov (Golovkov) – 49. Gudas (Knotek, Růžička). Rozhodčí: Larking, Sjoberg (oba Švéd.) – Takula (Švéd.), Terho (Fin.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Třetiny: 1:0, 0:0, 4:1. Diváci: 18 753 (prodaných vstupenek). Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči: Želobňuk (RUS) - Gudas (CZE).

Česko: Furch – Kundrátek, Dóczy, Parýzek, Jordán, Gudas, Štich, Piskáček – Vincour, Roman, Káňa – Eberle, Knotek, Strapáč – Kubalík, Růžička, Szturc – Valchař, Červený, Novotný.

Rusko: Želobňuk – Gončarov, Pannin, Kulikov, Vojnov, Chudinov, Tokranov, Golovkov – Daďonov, Kljukin, Klopov – Korostin, Černov, Kugryšev – Filatov, Gračev, Andronov – Petrov, Komaristij, Potapov.