Finští junioři Jesse Puljujärvi, Patrik Laine a Julius Nattinen (zleva) se...

Finští junioři Jesse Puljujärvi, Patrik Laine a Julius Nattinen (zleva) se radují z vítězného gólu proti Česku. | foto: Reuters

Čeští junioři podlehli Finsku, ve čtvrtfinále MS je vyzvou Američané

• 190
Helsinky (Od našeho spolupracovníka) - Čeští hokejoví junioři už vědí - v klíčovém čtvrtfinále mistrovství světa se v Helsinkách utkají se Spojenými státy. A bude to v sobotu repríza loňského finále šampionátu do 18 let. Na závěr skupiny B podlehli v duelu plném zvratů domácímu Finsku 4:5 a obsadili třetí příčku.

Zbývající čtvrtfinálové dvojice tvoří Švédsko se Slovenskem, Rusko s Dánskem a obhájce titulu Kanada narazí na Finy.

ON-LINE reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Když trenér českého týmu Jakub Petr mluvil před zápasem s Finy o hokejovém svátku, v nejmenším se nemýlil. Češi v zápase před napěchovanou Hartwall Arenou dvakrát otočili skóre, nakonec ale i přes výborný výkon odešli s prázdnou.

Klíčový moment přišel v pět minut před koncem zápasu. Davida Pastrňáka nejdříve ve stoprocentní šanci zázračně vychytal domácí brankář Vehviläinen. Finové následně dostali za stavu 4:4 přesilovku, v jejímž konci vstřelil vítěznou branku domácí supertalent Patrik Laine.

On a jeho kolega z první formace Jesse Puljujärvi se znovu ukázali jako největší útočné hrozby Finů. Druhý jmenovaný před tím vstřelil Čechům dvě branky. Vedení 5:4 pak už domácí hráči udrželi až do konce.

Přestože vyšli svěřenci Jakuba Petra bodově naprázdno, za svůj výkon se rozhodně stydět nemuseli. Možná, že zahráli zatím nejlépe ze všech zápasů na turnaji. Bezgólová první třetina plná šancí byla čekáním na velké představení obou týmů, které přišlo po přestávce.

Český tým držel skvělý Vítek Vaněček až do 21. minuty, kdy se poprvé trefil Jesse Puljujärvi. Čechy mrzel obdržený gól o to více, že pár sekund před tím neproměnil David Pastrňák nájezd na finského gólmana.

Jenže tým Jakuba Petra byl oproti utrápenému zápasu s Bělorusy jako vyměněný. Během dvou minut otočil vývoj zápasu Jiří Smejkal a Jan Ordoš. Finové byli zaskočení českou dravostí, po oddechovém času se ale vzpamatovali a předvedli podobně rychlý obrat na druhé straně hřiště.

Dravou útočnou sílu Finska dostalo vedení 3:2 ještě do většího tempa. Češi ale dokázali s aktivními domácími bruslit a ke smutku většiny publika ještě do konce třetiny srovnat. Při hře ve čtyřech se prosadil krásnou střelou David Sklenička.

Když poslal ve třetí třetině český tým do vedení Michael Špaček, ještě ničemu nebyl konec. Namotivovaní Finové totiž znovu zápas otočili a sebrali všechny body.

Jakub Petr (trenér Česka): „První třetina byla taková, jakou jsme chtěli. Finové hráli v náporu před vyprodanou arénou. To se opakovalo ve všech utkáních, pod tlak dostali i Rusy. Zvládli jsme to ale solidně, dokonce jsme je v první třetině přestříleli. Mrzí mě branka v situaci pět na pět. Od té doby jsme byli ve hře pět na pět minimálně vyrovnaným týmem a opět jsme Finy přestříleli, i když to neberu jako jediný ukazatel. Ve třetí třetině jsme předvedli náš nejlepší výkon na turnaji.“

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách

Skupina A

Dánsko - USA 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky:
11. Lassen - 18. Matthews (White, Tkachuk), 25. Milano (Belpedio), 46. White (Tkachuk, Matthews), 48. Bjork (Milano, Fortunato). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson - Chartrand-Piche (oba Kan.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 5 128.

Kanada - Švédsko 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 16. Stephens (Chabot), 55. Marner (Hicketts, Strome) - 5. A. Nylander (Asplund, Timašov), 8. Forsling (A. Nylander, Kempe), 34. Kempe (Holmström, Forsling), 48. Karlsson (Carlsson, Lööke), 60. Asplund (Englund). Rozhodčí: Pešina (ČR), Anisimov (Rus.) - Nieminen (Fin.), Oliver (USA). Vyloučení: 10:7. Využití: 1:3. Diváci: 7 003.

Finsko - Česko 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)
21. Puljujärvi (Aho), 29. Hintz, 31. Kalapudas (Kapanen, Niku), 51. Puljujärvi (Nättinen, Juolevi), 55. Laine (Juolevi, Aho) - 25. Smejkal (Špaček, Pastrňák), 27. Ordoš (Voženílek, Šoustal), 40. Sklenička (Mašín, Zacha), 49. Špaček (Pastrňák, Smejkal). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Wiegand (Švýc.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 12 198.
Sestava Česka: Vaněček - Mašín, Sklenička, Ščotka, Zbořil, Hronek, Mikliš, Rašner - Pastrňák, Špaček, Smejkal - Zacha, Lakatoš, Veselý - Stránský, F. Chlapík, D. Kaše - Voženílek, Ordoš, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr a Petr Svoboda.

Rusko - Slovensko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Lauta (Mikulovič, Provorov), 30. Rykov - 36. Jaroš (Sukeľ). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Sylvain (Kan.) - Kaderli (Švýc.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 6 497.

1. Rusko 4 3 1 0 0 14:7 11
2. Finsko 4 3 0 0 1 23:13 9
3. Česko 4 2 0 1 1 12:10 7
4. Slovensko 4 1 0 0 3 8:14 3
5. Bělorusko 4 0 0 0 4 6:19 0