Radek Veselý (vlevo) a Filip Hronek slaví na juniorském MS český gól v utkání proti Bělorusku. | foto: AP

Hokejoví junioři se na MS trápili s outsiderem, Bělorusko porazili 5:3

• 210
Helsinky (Od našeho spolupracovníka) - Díky ruské pomoci měli čeští hokejisté do 20 let na mistrovství světa ve Finsku zajištěný postup do čtvrtfinále. Ale ve středu se hodně nadřeli na vítězství nad outsiderem, utkání s Bělorusy museli otáčet. Čeští junioři nakonec vyhráli 5:3, v posledním duelu je čeká na Silvestra od 17 hodin Finsko.

Češi tak zatím na šampionátu posbírali sedm bodů - na úvod podlehli Rusku 1:2 v nájezdech, pak přehráli Slovensko 2:0 a teď vyhráli s velkými obtížemi podruhé.

Znamená to, že tým trenéra Jakuba Petra má šanci na lepší výchozí pozici ve vyřazovacích bojích. Na první místo však potřebují čeští mladíci porazit i domácí Finy a doufat v zaváhání Rusů.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Když jsme sem jeli, všichni nám říkali, že máme lehkou skupinu. Ale teď se znovu ukázalo, že tady není snadných soupeřů. Což není pro nás žádná výmluva. V prvních dvou třetinách naše mužstvo na ledě jako by ani nebylo,“ zlobil se kouč Petr.

„Od našich hráčů mi chyběly emoce - dáme gól na 1:0 a bereme to jako samozřejmost. Na druhou stranu výkon ze třetí třetiny nám může pomoci více než jednoznačné vítězství. Když jsme vyrovnali na 3:3, tak jsem konečně začal poznávat kluky, se kterými jsem toho tolik prožil.“

Už v první třetině měly oba týmy problém se střelbou a dobrou souhrou. Brankář Vaněček několikrát dobře podržel bezbrankový stav.

V 16. minutě běloruský Busko v dobré šanci nepřekonal českou jedničku a do protiútoku se dostal Šimon Stránský, který byl navíc podporován na pravém křídle Veselým. Stránský vzal odpovědnost na sebe a krásnou střelou zavěsil pod horní tyč, připsal si tak svůj první bod v dresu české dvacítky.

Jenže v polovině zápasu už vedli Bělorusové 2:1. Nejprve Falkovskij v protiútoku prostřelil Vaněčka a pak se v přesilovce prosadil z dorážky Šarangovič. Za necelé dvě minuty srovnal tečí Pastrňákovy střely liberecký útočník Dominik Lakatoš, jeden z nejlepších hráčů českého týmu.

Do třetí třetiny však šli Češi na nepříznivého stavu, další početní výhodu využil Gončarov.

Běloruský brankář Ivan Kulbakov padá, nad ním český mladík Michael Špaček.
Běloruský brankář Ivan Kulbakov ve střehu, na dorážku číhají čeští junioři...
Čeští hokejisté do 20 let slaví na MS gól proti Bělorusku.

Favorit zažehnal ostudný výsledek v poslední desetiminutovce zápasu - skóre otočil během 135 sekund.

Běloruský brankář Kulbakov odolal Ordošově pokusu, poté dorážku Špačka zastavila tyčka, až třetí střela Jiřího Smejkala vklouzla do branky.

Za krátko se v Hartwall Areně mohla znovu pouštět skladba skupiny Maxim Turbulenc, Bělorusové už pod tlakem neměli dostatek sil zastavit střelu Radka Veselého.

V závěrečné power play se trefil ještě kapitán Dominik Mašín.

„První dvě třetiny se nám nedařilo, bylo to z našeho pohledu dost ospalé. Nebruslili jsme a nehráli to, co jsme chtěli. Měli jsme problém s jejich rychlostí a napadáním. Ale mělo by nás nakopnout a povzbudit, že jsme dokázali zápas otočit. Po dvou třetinách jsme totiž byli hodně špatní, ale nakonec jsme to zvládli otočit. Ve čtvrtek chceme proti Finům vyhrát, abychom dostali přijatelnějšího soupeře do čtvrtfinále. Bude to boj,“ řekl obránce Filip Hronek.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách

Skupina B:

Česko - Bělorusko 5:3 (1:0, 1:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 16. Stránský, 33. Lakatoš (Pastrňák, Hronek), 53. Smejkal (Špaček, Ordoš), 55. Veselý (Špaček, Stránský), 60. Mašín (Smejkal) - 21. Falkovskij (Černikov), 31. Šarangovič (Karaban, Falkovskij), 38. Gončarov (Karaban). Rozhodčí: Iverson, Sylvain - Chartrand-Piche (všichni Kan.), Kaderli (Švýcarsko). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:2.

Sestava Česka: Vaněček - Mašín, Sklenička, Ščotka, Zbořil, Hronek, Mikliš - Tomášek, Špaček, Smejkal - Pastrňák, Lakatoš, D. Kaše - Stránský, Veselý, F. Chlapík - Voženílek, Ordoš, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr a Petr Svoboda.

Slovensko - Finsko 3:8 (2:1, 0:2, 1:5)
Branky a nahrávky:
10. Sukeľ (Paločko, Sloboda), 12. Bondra (Romančík,Surový), 46. Maier (Sukeľ, Jaroš) - 16. Aho (Laine, Puljujärvi), 35. Säärela (Juolevi, Puljujärvi), 39. Hintz (Säärijärvi, Rantanen), 41. Puljujärvi (Laine), 43. Aho (Puljujärvi, Juolevi), 52. Laine (Aho), 53. Kapanen (Säärijärvi, Hintz), 58. Bjorkqvist (Säärijarvi, Siikonen). Rozhodčí: Anisimov (Rus.), Pitoscia - Oliver (oba USA), Hribar (Slovin.). Vyloučení: 4:4, navíc Romančík (SR) 10 min. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 12 723.

Švédsko - Dánsko 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
1. Kempe (Lindblom), 11. Forsling (Forsbacka Karlsson), 38. Lindblom (Holmström, Ollas Mattson), 51. Lagesson (Ehn, Lööke), 56. A. Nylander (Asplund, Larsson). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Wiegand (Švýc.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 4 193.

USA - Švýcarsko 10:1 (6:0, 4:1, 0:0)
8. Dvorak (Werenski, Milano), 9. Matthews (Tkachuk, White), 11. Carlo (Werenski), 13. Werenski (Dvorak, Milano), 16. Tkachuk (Matthews), 17. Schmaltz (Hitchcock), 23. Tkachuk (Matthews), 29. Matthews (Schmaltz, White), 29. White (Dvorak), 31. Donato - 22. Meier (Hischier). Rozhodčí: Konc (SR), Piechaczek (Něm.) - Jensen (Dán.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3 701.

1. Švédsko 3 3 0 0 0 14:3 9
2. USA 3 2 0 0 1 14:4 6
3. Kanada 3 1 1 0 1 11:7 5
4. Dánsko 3 1 0 0 2 3:12 3
5. Švýcarsko 4 0 0 1 3 7:23 1